Skip to main content
Drukuj

DSC_0099W zbiórce 20. Wielkiej Orkiestry uczestniczyli tradycyjnie uczniowie ze szkoły w Zielonkach. Gimnazjaliści zgromadzili łącznie 15.421,56 zł. W tę kwotę wlicza się także dochód z finału WOŚP, który odbył się 8 stycznia w hali sportowej w Zielonkach. Uczniowie objawili tutaj swoje talenty wokalne, taneczne i aktorskie, wywołując aplauz publiczności, która, rozgrzana występami, tym chętniej brała udział w licytacjach. Zagrały orkiestry, wystąpiły barwne grupy Herodów. Kupić można było wszystko, począwszy od rajstop, poprzez domowe wypieki, a skończywszy na olbrzymim łabędziu origami i lalce Heroda.

 

 

 

Tegoroczna Wielka Orkiestra grała dla matki i dziecka – zebrana w całym kraju kwota ponad 40 mln złotych przeznaczona zostanie na zakup nowoczesnych urządzeń do ratowania życia wcześniaków i pomp insulinowych dla kobiet z cukrzycą. Organizacją finału WOŚP w Zielonkach, pełnej atrakcji uroczystości, zajęła się szkoła przy wsparciu Centrum Kultury w Zielonkach.

38 uczniów z Zielonek kwestowało przy sztabie Gazety Krakowskiej. Z zaangażowaniem zbierali datki do 10 puszek na terenie Zielonek, Toń, Witkowic, Giebułtowa, Smardzowic i Naramy.

W tym samym czasie w zieloneckiej hali sportowej odbywały się występy i licytacje. W kilku odsłonach pokazały się grupy taneczne klas 0-III z Zespołu Szkół w Zielonkach, przygotowane przez Katarzynę Dudzic-Skalską ze szkoły tańca Skalski Dance School. Zamaszyście i z powagą odtańczyli tango trzecioklasiści, choć to jeden z najtrudniejszych tańców. Klasy pierwsze popisały się dostojnym walcem. Entuzjazm wzbudziła klasa II tańcząca cha-chę w stylu jaskiniowców z maczugami w rękach. W drugiej odsłonie było pełne pasji pasodoble pierwszaków i niezwykłe boogi-woogi. Dzieci nie dały publiczności chwili wytchnienia, zmieniając co rusz style i charakteryzacje. Występy dopełniła grupa początkujących hiphopowców i samba klasy II w arabskim stylu.

Pastorałkowy koncert zagrały dwie orkiestry dęte: „Wola” z Woli Zachariaszowskiej pod batutą Lecha Wnuka i „Korzkiew” dyrygowana przez Michała Kwiatkowskiego, która zamknęła uroczystość, zaskakując przy tym repertuarem wokalno-muzycznym.

Śpiewały dwa chóry, znany już i lubiany chór gimnazjalistów Mezzoforte, kierowany wprawną ręką nauczycielki muzyki Ewy Adamczyk, a także wdzięczny i bardzo kolorowy chór szkoły podstawowej Nutki, który prowadzi Katarzyna Kurzelewska, nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego. Chór Mezzoforte zaprezentował dojrzały repertuar, w tym piosenkę angielską i poetycką do tekstu K. I Gałczyńskiego, zaś Nutki rozbawiły wszystkich kolorowym wyglądem i radosnym śpiewem.

Klasa IV „b” wystąpiła w bardzo zgrabnym przedstawieniu jasełkowym „Radosna Nowina”. Dzieci pracowały pod kierunkiem siostry Łucji Sowińskiej oraz nauczycielek języka polskiego Magdaleny Strzałkowskiej i Agaty Vodki. Trzeba docenić plastyczną dekorację, dopracowane kostiumy i przede wszystkim ciekawy scenariusz.

Sensację wzbudziły występy grup kolędniczych. Zawiązane w tym roku Herody z Trojanowic wdrażają się w występach i widać, że coraz lepiej czują się na scenie. Doświadczone zaś Herody z Zielonek przybyły do szkoły z kolędą, dając jedynie przedsmak swych umiejętności i zapraszając wszystkich zebranych na Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych, który odbędzie się 15 stycznia w Centrum Integracji Społecznej.

Na parkiecie królowali także podopieczni Centrum Kultury w Zielonkach. Urocze baletniczki z grupy tanecznej prowadzonej przez Annę Herezy pląsały wdzięcznie w różowych trykotach. Przedstawiciele grupy breakdance Kornela Kasprzyka rozgrzali publiczność solowymi występami, stając – dosłownie – na głowie, zaś żeby zobaczyć występ cheerliderek Katarzyny Gazdy, trzeba było się przedzierać przez rozentuzjazmowany tłum. Występy wywoływały aplauz widowni i pobudzały grono reporterów, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorskich, do puszczania w ruch aparatów fotograficznych i kamer.  

Uroczystość prowadziła z dużą wprawą Katarzyna Kurzelewska. Wspierał ją gość specjalny Maciej Dębosz, znany z serialu „W11 – Wydział Śledczy”, który z poświęceniem angażował się w licytację, zachwalając przedmioty aukcji, wśród których znalazł się komplet gadżetów gminy Zielonki, ręcznie wykonana lalka Heroda, pluszowy miś strażak od OSP Zielonki, koszulka i fotografie Arkadiusza Radomskiego, piłkarza Cracovii, plakaty WOŚP podpisane przez Jurka Owsiaka czy też pachnące kalendarze i kosz słodyczy od gimnazjalistów z II „b”. „Gazeta Krakowska” ofiarowała na licytację wielkiego łabędzia origami wykonanego przez więźniów. To niezwykłe rękodzieło trafiło w ręce klasy I „a” w szkole w Zielonkach, gdzie będzie zdobić klasę pierwszaków.

Ponadto na stoiskach można było nabyć smakowite wypieki mam uczniów, biżuterię Magdaleny Zbroi, rajstopy, koce i kubki przekazane przez minimarket z Zielonek oraz pierożki od firmy ORSO.

To jednak wciąż jeszcze nie wszystkie atrakcje tego dnia. Młodzieżówka OSP Zielonki prowadziła szkolenie z udzielania pierwszej pomocy i prezentowała sprzęty gaśnicze oraz elementy umundurowania. Można było nawet spotkać strażaków w kombinezonach z butlami tlenowymi.   

Za tak udaną uroczystość i zbiórkę podziękować należy przede wszystkim organizatorom. Z ramienia szkoły były to nauczycielki Alicja Boczar i Beata Zygmuntowicz, wspierane przez dyrektor Bożenę Nowak, a także innych nauczycieli, pracowników szkoły, ponadto rodziców i oczywiście uczniów, którzy nie tylko kwestowali, ale także sprzedawali produkty, pilnowali porządku i prowadzili szatnię. Dyrektor Centrum Kultury Marek Płachta udostępnił halę sportową i zapewnił nagłośnienie. Podziękowanie należy się także rodzinie państwa Marszałków, którzy jak zawsze zajęli się transportem puszek do sztabu głównego WOŚP w krakowskich Sukiennicach.

Zapraszamy również do obejrzenia relacji z finału Wielkiej Orkiestry w Zielonkach w Kronice TVP Kraków (6 minuta, 36 sekunda), która jest dostępna pod adresem:

http://www.tvp.pl/krakow/informacja/kronika/wideo/8-i-2012-godz-1830/6144313

Do pełnej galerii zdjęć z uroczystości zapraszamy na fun-page ckpir na Facebooku: www.facebook.com/ckpir

AM

 

/span

Close Menu
Skip to content