Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

26 wrzesnia 1Konferencją „750 lecie Zielonek. Historia. Społeczeństwo. Kultura” zorganizowaną przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach podsumowano obchody jubileuszu parafii i miejscowości Zielonki w niedzielny wieczór 26 września 2010 r. Spotkanie towarzyszyło wystawie obrazów Katarzy Gawłowej z Zielonek, użyczonych przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, zorganizowanej i przygotowanej przez CKPiR. Ekspozycja dostępna była do zwiedzania od 15 września do 14 października 2010 roku w Centrum Integracji Społecznej. Do sali centrum przy Galicyjskiej 17A, gdzie goścły obrazy Katarzyny Gawłowej, tego dnia zaprosiliśmy również uczestników konferencji. Spotkanie stanowiło drugą odsłonę uroczystości jubileuszowych, które zainaugurowano 5 września.

Wcześniej w ścianę holu głównego Centrum Integracji została wmurowana tablica pamiątkowa, poświęcenia której dokonał ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczyście odsłonięto ją własnie podczas konferencji 26 września.

Konferencję rozpoczęto wykładem o historii miejscowości dr Mateusza Wyżgi, autora monografii gminy Zielonki „W tej pięknej ziemi. Gmina Zielonki od średniowiecza do czasów współczesnych”. Swoje wystąpienie historyk zatytułował „Z dziejów wsi królewskiej”. Przedstawił wiele ciekawych anegdot dotyczących dziejów ziemi zieloneckiej, opisując również charakter mieszkających tu niegdyś chłopów i szlachty, przybliżył związki Zielonek z Krakowem. W nawiązaniu do bogatej historii zieloneckiej parafii odbył się pokaz filmu „Z ziemi szkockiej do Polski” autorstwa Andrzeja Chiczewskiego i Jerzego Passendorfera opowiadający historię ołtarza Matki Bożej Zwycięskiej znajdujący się w kaplicy kościoła w Zielonkach. Obraz ten powstał jako ołtarz polowy podczas drugiej wojny światowej, dzięki inicjatywie polskich żołnierzy stacjonujących w Szkocji. Pomysłodawca major Władysław Passendorfer (ojciec Jerzego – twórcy filmu) przywiózł go po wojnie do Krakowa, gdzie przez kilka lat zastępował ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim, a w roku 1949, niesiony na rękach przekazany został kościołowi w Zielonkach. Prezentacji filmu towarzyszyły duże emocje zebranych.Następnym punktem był pokaz slajdów z archiwalnymi fotografiami z Zielonek, przedstawiającymi głównie mieszkańców miejscowości, w tym najbardziej znane i znamienity rody. Pokaz przygotowany zastał okraszony komentarzem socjologa z wykształcenia, a na co dzień kierownika Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Mariusza Zielińskiego.

Reszta wieczoru została poświęcona jednej w najwybitniejszych malarek naiwnych, pochodzącej z Zielonek Katarzynie Gawłowej. Zebrani zobaczyli film ze zbiorów Muzeum Etnograficznego „Pucheroki. Zwyczaje wielkanocne” nakręcony w latach 50 ub. wieku przez prof. Romana Reinfussa, wybitnego etnografa. Na tymże filmie można było zobaczyć artystkę jako młodą dziewczynę. Artystkę odkryto, kiedy miała już 77 lat, dlatego powszechnie znane są jej zdjęcia jako staruszki, a film na którym można ją zobaczyć jako młodą dziewczynę był ciekawostką. Wprowadzenia do wystawy obrazów Katarzyny Gawłowej pochodzących ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dokonała Beata Skoczeń-Marchewka, starszy kustosz działu sztuki ludowej tegoż muzeum. Przybliżyła zebranym życie i twórczość artystki, sytuując ją jednoznacznie w czołówce najwybitniejszych i najbardziej cenionych twórców naiwnych. Mówiła o jej niezwykłych, pełnych kolorów i radości obrazach, które zachwycają i fascynują, dodając, iż to właśnie Zielonki wraz ze swym podkrakowskim kolorytem i zwyczajami odcisnęły wyraźny ślad na jej malarstwie. Wspomniała też o najważniejszym wydarzeniem w artystycznym życiu Katarzyny Gawłowej, jakim był jej wernisaż w krakowskim Muzeum Etnograficznym w grudniu 1977 r., kiedy to artystka miała już 81 lat. Uzupełnieniem wystawy był zbiór archiwalnych fotografii z tegoż właśnie wernisażu artystki. Wieczór zakończono zaproszeniem do oglądania obrazów oraz przypomnieniem, że wystawę można oglądać w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach przy ul. Galicyjskiej 17 A do 14 października, po czym obrazy wrócą do właściciela – Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Wystawę obrazów Katarzyny Gawłowej w Zielonkach można było zwiedzać przez miesiąc. Centrum Kultury przeprowadziło też dla uczniów lekcje muzealne, poświęcone twórczości artystki, połączone ze zwiedzaniem wystawy. Obrazy artystki w Zielonkach obejrzało w tym czasie ponad 800 osób.

MKF

26 wrzesnia3

26 wrzesnia4

26 wrzesnia 3

DSC 0223BSM1

DSC 0219BSM2

 

DSCF0681Wystawa1

DSCF0679Wystawa

DSCF0678Wystawa3

 

DSC 0057 Team

 

 

Skip to content