Skip to main content
Drukuj

Wiadomości Lokalne Gminy Zielonki

Adres wydawcy:
Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach
Księdza Jana Michalika 2a, 32-087 Zielonki
tel. 12 665 10 87

Adres redakcji:
ul. Krakowskie Przedmieście 116 pokój 301, 32-087 Zielonki
tel. kom. 573 444 234
tel. 285 08 50 wew. 301
fax. 285 09 50

Skład redakcji:

  • Redaktor naczelna: Katarzyna Białek – katarzyna.bialek@ckpirzielonki.pl
  • Zastępca redaktor naczelnej: Tomasz Najda – tomasz.najda@ckpirzielonki.pl
  • Marek Skiba – marek.skiba@ckpirzielonki.pl

Reklama

Wydania archiwalne

„Wiadomości Lokalne Gminy Zielonki” to pismo samorządowe, wydawcą którego jest Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach – instytucja kultury finansowana przez samorząd gminy Zielonki. W gminie Zielonki, bezpośrednio sąsiadującej z Krakowem, mieszka już ponad 20 tys. mieszkańców. „Wiadomości Lokalne” istnieją od lutego 1992 roku, najpierw jako płatny miesięcznik. Od 2002 roku były bezpłatnym dwumiesięcznikiem o nakładzie 2 tys. egzemplarzy, objętości 24 stron formatu A4. Czasopismo kolportowane jest w miejscowościach gminy Zielonki: Batowice, Bibice, Bosutów, Boleń, Brzozówka, Dziekanowice, Garliczka, Garlica Duchowna, Garlica Murowana, Grębynice, Januszowice, Korzkiew, Owczary, Pękowice, Przybysławice, Trojanowice, Węgrzce, Wola Zachariaszowska, Zielonki oraz osiedle Łokietka.

Od początku roku 2011 pismo ma zwiększony nakład do 7 tys. egzemplarzy i kolportowane jest do skrzynek pocztowych na terenie całej gminy Zielonki (a w 2019 roku zwiększyliśmy nakład do 8,5 tys. egzemplarzy). Zmieniła się tez szata graficzna i format gazety – został zmniejszony do poręcznego, zeszytowego.
Nasze czasopismo porusza szeroki wachlarz tematów; można tu przeczytać o tym, co się dzieje w gminie Zielonki, począwszy od aktualności, czyli –  najważniejszych inwestycji, wydarzeń kulturalnych, społecznych i sportowych, poprzez oświatę i historię „małej ojczyzny”. Ważne miejsce zajmują oczywiście informacje dotyczące funkcjonowania samorządu lokalnego. Staramy się, by „Wiadomości Lokalne” nie tylko dobrze się czytało, ale i by były pismem, które przyjemnie wziąć do ręki: pięknie wydanym, z ciekawą okładką.

A szczegółowo? Czasopismo zawiera najważniejsze informacje na temat samorządu gminy Zielonki. Nie będąc obecnymi na sesji Rady dowiedzą się Państwo, jakie zostały podjęte uchwały. Czytelnicy mają także okazję spojrzenia na bieżące sprawy „Okiem wójta” – w artykule autorstwa wójta gminy. Przeczytają Państwo o najważniejszych gminnych inwestycjach i inicjatywach lokalnych. Staramy się skrótowo pokazać bogate życie społeczne i kulturalne w naszej gminie. Relacjonujemy najważniejsze wydarzenia, które skupiają na sobie uwagę mieszkańców gminy i gości, ale także znajdujemy miejsce na choćby krótką relację ze spotkań integracyjnych w poszczególnych sołectwach. Relacjonujemy życie szkół, sołectw, organizacji, które działają w naszej gminie, pokazujemy sylwetki interesujących mieszkańców i ich inicjatywy, ogłaszamy konkursy. Istotne informacje na temat zbiórek odpadów, utrzymania dróg w zimie również znajdą Pastwo u nas. Mamy nadzieję, że podobają się Państwu nasze okładki, do których wybieramy najbardziej udane ujęcia i portrety. Traktujemy też papierową gazetę jak periodyczny folder promocyjny gminy, dlatego staramy się pokazać, jakie mamy piękne miejsca w gminie, że można tu aktywnie spędzić czas na sportowo, kulturalnie, promujemy szlaki rowerowe i piesze, zabytki, pokazujemy nasze zwyczaje – pucheroki, herody, bibickie wesele.
Materiału jest dużo i nasze teksty znajdziecie też Państwo na stronach www gminy Zielonki i Centrum Kultury, gdzie zamieszczamy zazwyczaj jeszcze obszerniejszy materiał, zwłaszcza fotograficzny. Główna strona www gminy, czyli aktualności, to tak naprawdę również internetowe wydanie naszej gazety wzbogacone przez administratorów strony o najaktualniejsze urzędowe informacje. Chylimy tutaj czoła i potwierdzamy, że internet, choć jeszcze nie rozpowszechniony tak jak byśmy sobie tego życzyli, jest jednak medium coraz popularniejszym i zdecydowanie najszybszym. Stąd informacje w papierowym wydaniu staja się już tylko potwierdzeniem najważniejszych informacji. Jednak mamy nadzieję, że i wydanie papierowe będzie nadal cieszyć się poparciem Państwa i będziemy – jak do tej pory – słyszeć pytania, kiedy wychodzi następny numer. Mimo jednak rozwoju internetu zdajemy sobie sprawę, że dla wielu czytelników – jak również dla nas – kontakt z wydrukowaną gazetą jest istotny. Dlatego również wersję „papierową” gazety w formacie PDF znajdziecie Państwo zarówno na stronie www gminy, jak i CKPiR.
Zachęcamy do korespondencji z redakcją WLGZ, do proponowania, o czym chcielibyście Państwo przeczytać, do pisania artykułów. Z racji miejsca nie wszystko wydrukujemy, ale na pewno pouczająca dla nas będzie korespondencja z czytelnikami. Za każdy list i mail serdecznie dziękujemy.
Zachęcamy również do reklamowania się w naszej gazecie. Szczególnie firmy, które liczą na oddźwięk miejscowy wracają do nas i zamawiają ogłoszenia na dłużej. Z cennikiem stale można się zapoznać na stronie www gminy i CKPiR, a i zamawianie jest możliwe poprzez sieć, co nie znaczy, że nie zapraszamy do odwiedzenia redakcji w budynku Urzędu Gminy w pokoju nr 301.

 

Imię i nazwisko Redaktor naczelny numerów wydań:
Katarzyna Białek 170-2023 / obecnie
Małgorzata Kmita Fugiel 65-2004 / 169-2023
Maciej Sabatowicz 62-2004 / 64-2004
Marcin Majerek 59-2003 / 61-2023
Małgorzata Kmita Fugiel 55-2002 / 58-2003
Grażyna Zając 51-2002 / 54-2002
Małgorzata Kmita Fugiel 31-1998 / 50-2001
Joanna Kulawik 20-1996  /  30-1998
Marek Dragosz 17-1995 / ?
Danuta Santera 15-1995 / 16-1995
Monika Bomba 1-1992 / 10-1993

 

Skip to content