Skip to main content
Drukuj

Szukasz pamiątek z gminy Zielonki? Dobrze trafiłeś! W naszej ofercie znajdziesz magnesy, lalki Pucheroków, grę planszową „Pucheroki” oraz monografię historyczną gminy Zielonki. Pamiątki można nabyć w siedzibie Centrum Kultury Promocji i Rekreacji w Zielonkach przy ul. Jana Michalika 2A (hala sportowa). Kontakt i zamówienia pod nr tel. 12 665 10 47 i 12 665 10 87. Zamówienie można też otrzymać drogą pocztową wysyłając prośbę  na adres ckpir@ckpirzielonki.pl.

Zamówienie zostanie wysłane po dokonaniu przelewu na konto CKPiR (Santander Bank Polska S.A. 73 1910 1048 2114 4400 4026 0044).Gra „Pucheroki”

Gra „Pucheroki” to rodzinna, edukacyjna gra planszowa powstała z myślą o promocji unikatowego zwyczaju „chodzenia po pucherach”. Poprzez tę grę poznajemy także walory przyrodnicze, turystyczne, krajoznawcze i kulturowe ojczyzny Pucheroków – Gminy Zielonki. Jest grą taktyczną dla dwóch osób lub dwóch zespołów. Grają dwie drużyny Pucheroków: Bibiczanie i Zieleńczanie. Urozmaiceniem gry są pola dowodzenia, pozwalające na losowanie pionków, którymi poruszamy się w danym momencie. Każda drużyna to 15 pionków z postaciami: Pucheroków, Krakowiaków, Kolędników (króla Heroda, Diabła, Śmierci) oraz Marchewki – maskotki corocznego Biegu Marchewkowego w Zielonkach. Ważnym elementem gry jest talia kart z pytaniami nawiązującymi do zwyczajów, atrakcji i historii gminy Zielonki. We wprowadzeniu do gry poznajemy najważniejsze informacje o gminie Zielonki, zwyczaju i historii Pucheroków. Dzięki temu łatwiej jest odpowiedzieć na pytania. Grę wygrywa ten, kto pierwszy pokona 10 pionków przeciwnika. Cena 70 zł.

 

Reklama magnesówMagnesy
Magnesy na lodówkę to idealna pamiątka z gminy Zielonki. Co roku kolekcja się powiększa o kolejny wzór. Obecnie mamy do wyboru: kolorowe Pucheroki, rowerzyści na tle Tatr, Zamek w Korzkwi, Gmina Zielonki zaprasza.  Cena za jeden magnes 5 zł.

 

Zestaw pucherokowyZestaw Pucherokowy
W 2009 roku narodził się pomysł na Pucheroka jako gminnej maskotki. Służy jako pamiątka, zabawka, pomoc dydaktyczna podczas lekcji szkolnych i muzealnych, warsztatów etnograficznych, a przede wszystkim promuje unikatowy zwyczaj pielęgnowany w gminie Zielonki. Wykonawcy lalek mieszkają i pracują w gminie Zielonki. Do wykonania maskotek zostały użyte ekologiczne, naturalne materiały – drewno i tkaniny – nawiązujące do tradycyjnego ubioru Pucheroków. Są też w dużej części rękodziełem. Do zestawu został dołączony kubek Centrum Kultury oraz magnes z Pucherokiem. Cena zestawu 50 zł.

 

Monografia gminy ZielonkiMonografia gminy Zielonki
Monografia historyczna gminy Zielonki „W tej pięknej ziemi. Gmina Zielonki od średniowiecza do czasów współczesnych” to kompendium wiedzy o gminie Zielonki. Książka ma charakter popularnonaukowy. Jej autorem jest dr hab. prof. UP Mateusz Wyżga, historyk, były sołtys Dziekanowic. W wydawnictwie albumowym znajduje się zarys dziejów ziem składających się na dzisiejszą gminę Zielonki, a do książki dołączono także mapy katastru galicyjskiego z 1848 roku. Cena książki to 50 zł.

Close Menu
Skip to content