Skip to main content
Zespoły

Zespół Wokalno-Instrumentalny „Fermata”

Drukuj

Zespół Fermata działa pod patronatem Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach i powstał w marcu 2007 roku z inicjatywy dyrygentki Anny Roj. W zespole śpiewają dzieci (od 4 roku życia), młodzież oraz dorośli, blisko 80 osób. Ze względu na duży przedział wiekowy uczestników praca w zespole odbywa się w grupach: mini Fermata, grupy dziecięce, młodzieżowy chór, skład kameralny oraz zespół instrumentalny. Każda z grup pracuje nad własnym repertuarem, rozwijając predyspozycje muzyczne i wokalne swoich uczestników. Przynajmniej raz w roku grupy przygotowują wspólny koncert. Przez ponad piętnaście lat swojej działalności zespół występował samodzielnie oraz we współpracy z licznymi orkiestrami, chórami i grupami muzycznymi. Niejednokrotnie towarzyszył gwiazdom polskiej sceny muzycznej takim jak: Zbigniew Wodecki, Mateusz Ziółko, Kuba Jurzyk czy Sylwia Lorens. W repertuarze zespołu można znaleźć piosenki rozrywkowe i popularne, utwory religijne, patriotyczne oraz kolędy i pastorałki. Warto dodać, że Zespół Fermata ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień oraz nagrał trzy pamiątkowe płyty: „Piosenki Pachnące Jaśminem” z piosenkami do tekstów Agnieszki Osieckiej, „Miłość ponad wszystko” oraz „Do Betlejem” z piosenkami o tematyce bożonarodzeniowej. W 2022 roku zespół obchodził 15-lecie swojej działalności, które świętował podczas Koncertu Jubileuszowego zorganizowanego 12 czerwca w Auditorium Maximum w Krakowie. Zespół koncertował w kraju oraz za granicą (w Hersin-Coupigny we Francji oraz w Pradze w Czechach).

Przesłuchania do zespołu odbywają się we wrześniu lub bezpośrednio u prowadzącej (zainteresowani proszeni są o wcześniejszy kontakt w celu uzgodnienia terminu). Chcesz dołączyć do zespołu lub dowiedzieć się więcej o Fermacie? Zapraszamy do kontaktu e-mail: fermata.zielonki@gmail.com lub tel.: 511 685 508. Więcej informacji o zespole na stronie internetowej http://www.bit.ly/zespolfermata lub na fanpage portalu Facebook www.facebook.com/fermatazielonki.

Grupy zespołu Fermata

MINI FERMATA – śpiew i muzyka dla najmłodszych (od 5 do 7 lat), zajęcia umuzykalniające przygotowujące dzieci do udziału w Zespole Fermata. Podczas zajęć dzieci uczą się podstawowych zagadnień muzycznych, przygotowują piosenki, które prezentują na występach. Próby odbywają się raz w tygodniu po 1,5h.

GRUPA MŁODSZA – grupa wokalna dla dzieci w wieku od 8 do 11 lat. Podczas prób, które odbywają się dwa razy w tygodniu, uczestnicy przygotowują repertuar na występy, pracują nad dykcją, emisją głosu, kształcą swój słuch muzyczny oraz poznają podstawowe zagadnienia muzyczne, rozwijając swoje predyspozycje wokalne, muzyczne i artystyczne.

GRUPA ŚREDNIA – grupa wokalna dla dzieci od 12 do 14 lat. Podczas prób, które odbywają się dwa razy w tygodniu, uczestnicy przygotowują repertuar wokalny na występy, pracują nad śpiewem wielogłosowym, ćwiczą dykcję oraz emisję głosu, uzupełniają wiedzę muzyczną oraz rozwijają swoje predyspozycje wokalne, muzyczne i artystyczne.

MŁODZIEŻOWY CHÓR – młodzież szkolna i studencka w wieku od 15 lat. Podczas prób, które odbywają się dwa razy w tygodniu, uczestnicy pracują nad różnorodnym repertuarem wielogłosowym, wykonywanym samodzielnie lub z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Grupa uświetnia nie tylko lokalne uroczystości, ale często występuje podczas konkursów.

i przeglądów chóralnych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Grupa ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.

SKŁAD KAMERALNY – grupa wokalna dla starszej młodzieży i dorosłych, pracująca raz

w tygodniu przygotowując głównie repertuar wielogłosowy a capella. Występuje samodzielnie oraz podczas wspólnych projektów z młodzieżowym chórem. W repertuarze znajdują się utwory sakralne, rozrywkowe oraz kolędy i pastorałki.

ZESPÓŁ INSTRUMENTALNY – grupa instrumentalna działająca projektowo. Towarzyszy wokalistom i chórowi podczas większych wydarzeń artystycznych. W składzie występują zarówno uczniowie i absolwenci szkół muzycznych, jak i zawodowi muzycy. W sposób szczególny zapraszamy do udziału w tej grupie młodych muzyków, uczniów i absolwentów szkół muzycznych II stopnia. Nabór prowadzony jest przez cały rok.

ZARZĄD ZESPOŁU FERMATA – to grupa kilku osób, wybieranych co roku spośród najstarszych uczestników, wspierająca działalność zespołu. Do zadań zarządu należy koordynacja spraw bieżących, organizacja biblioteki nut, prowadzenie kroniki, współpraca i organizacja wydarzeń zespołu, wspieranie działań wolontariatu, promocja zespołu oraz prowadzenie stron na portalach społecznościowych.

STOWARZYSZENIE DZIAŁALNOŚCI ARTYSTYCZNO-KULTUROWEJ FERMATA – to organizacja założona w 2017 roku przez członków i przyjaciół Zespołu Fermata, wspierająca działalność zespołu oraz rozwój artystyczny dzieci i młodzieży. Dzięki działalności stowarzyszenia udało się pozyskać środki finansowe na zakup nowych strojów dla zespołu, zakup sprzętu muzycznego, organizację warsztatów muzycznych (Warsztaty Musicalowe 2019 z Kubą Jurzykiem oraz Warsztaty Wokalne z Małgorzatą Szarek), wsparcie koncertów z udziałem Fermaty (Koncert Kolęd 2021, Koncert Jubileuszowy 2022) wydanie publikacji związanych z działalnością zespołu (płyta DVD z Koncertem Jubileuszowym z 2022 r. oraz płyta CD 15 lat Zespołu Fermata) oraz wydarzenia o charakterze rekreacyjnym i integracyjnym. Można przekazać swoje 1,5 % podatku na rzecz Zespołu Fermata, ponieważ Stowarzyszenie Fermata współpracuje ze Stowarzyszeniem Rozwoju Gminy Zielonki. Wystarczy w rozliczeniu wpisać KRS 0000048345, wskazując cel szczegółowy: FERMATA.

Więcej o działalności stowarzyszenia można dowiedzieć się na portalu Facebook.

Kontakt e-mail: stowarzyszenie.fermata@gmail.com

Fermata

 

 

 

 

 

 

Skip to content