Skip to main content
Drukuj

wwwckpirgoscspecjalny

 

Feeria dobrego humoru, werwy, sportowej zaciętości wybuchła 27 października w dniu Zachariaszady. Integracyjna Impreza Sportowo-Artystyczna, odbywająca się w hali sportowej w Zielonkach, zawiera w swojej nazwie to, co najważniejsze – wspólną zabawę uczestników, ale też i wspólnotę wielu organizatorów pracujących nad jej przygotowaniem, rywalizację, tak sportową, jak i w artystycznych, manualnych konkurencjach. A co powiedział o Zachariaszadzie gość specjalny Marcin Daniec? Kliknij tutaj.

 

Impreza odbywała się po raz dziewiąty (pierwszy raz, z inicjatywy gminy Zielonki, w 2003 roku). Co roku uczestniczy w niej kilkaset niepełnosprawnych osób z terenu całej Małopolski. Przyjeżdżają reprezentacje Środowiskowych Domów Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej, jak również Szpitala im. Babińskiego z Krakowa i Domów Pomocy Społecznej z Batowic i Owczar, w tym roku było to ponad 550 osób.

Zawsze na imprezie kręciło się kilku fotoreporterów, tegoroczna edycja jednak przypominała „plener” fotograficzny, za sprawą konkursu na fotoreportera Zachariaszady. Na wyniki konkursu przyjdzie poczekać. Drużyny typowały własnego fotoreportera, poznać go było można po specjalnym znaczku, i przede wszystkim sprzęcie fotograficznym w ręku. Agnieszka Więcek z Niepołomic zapowiada, że oprócz zdjęć bez obróbki, o jakie prosili organizatorzy, zamierza przedstawić również kolaż. – Najbardziej lubię fotografować biedronki, żuczki czyli detale – mówi. Zdjęcie wykonane przez zwycięzcę zostanie opublikowane w „Wiadomościach Lokalnych Gminy Zielonki”.

Ale oczywiście żeby mieć dobre zdjęcie trzeba mieć temat, więc w czasie imprezy trwały konkurencje sportowo-rekreacyjne budzące wiele emocji, z mocnym kolorowym dopingiem z trybun. W kwalifikacji ogólnej sędziowie – Aneta Drogosz, Agnieszka Wypijewska–Kurek, Paweł Zegarek, Zbigniew Rosner wyłonili następujące podium – na trzecim miejscu reprezentacja ŚDS z Woli Kalinowskiej, na drugim – ŚDS z Woli Zachariaszowskiej i na pierwszym ŚDS z Niepołomic. Te wyniki są rezultatem zmagań 31 drużyn z całej Małopolski w pięciu trudnych i emocjonujących konkurencjach – rozplątywaniu warkocza z liny, slalomów z piłką koszykową i większą, rzutu do pachołka (odwróconego), przeplataniu liny pod rękawami koszulek. Konkurencje komentował Maciej Starowicz, dziennikarz i sprawozdawca sportowy, radny gminy Zielonki.

Wielkie emocje wzbudził gość specjalny – satyryk Marcin Daniec. – Kiedy do mnie zadzwonili organizatorzy, że odbywa się taka impreza, tak mi mocno zabiło serce – sport, walka, dodawanie sił (komu więcej potrzeba sił), a wszyscy są uśmiechnięci, genialni, okazuje się, że nie ma ludzi zdrowych i chorych, są fajni, świetni ludzie – mówił o uczestnikach. Jako absolwent AWF przypomniał, że olimpiada trwa przez cztery lata między igrzyskami i że jest dumny z udziału w igrzyskach w Zielonkach, a rozczarowany tylko tym, że został zaproszony dopiero na dziewiątą edycję i zawstydzony, że mając według obliczeń GPS tylko 3300 metrów do hali w Zielonkach nie przyszedł piechotą. Każda drużyna w zestawie z dyplomem otrzymała fotografię, na której pozuje wraz z gościem oraz jego autograf.

Reprezentacje przywiozły swoje maskotki. Najlepszą okazał się Piotr Nowak z ŚDS VITA z Krakowa jako clown. Drugie miejsce w tej konkurencji zajęła pszczółka – Ewelina Czaja z ŚDS w Nowym Targu a trzecie – Paweł Gajos z ŚDS Wola Zachariaszowską jako smok.

Stałym elementem programu jest przeciąganie liny, tutaj w ścisłym finale starły się dwie najmocniejsze drużyny – ŚDS Wola Kalinowska i ŚDS Wola Zachariaszowska. Niepołomice i Bochnia zajęły ex equo trzecie miejsce.  

Uczestników przywitali wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzysztof Olawski. Wiele osób przyczyniło się do zorganizowania tego wydarzenia, za co otrzymali pamiątkowe anioły, symbol imprezy. Byli wśród nich kierownik GOPS w Zielonkach Grażyna Hołda, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej Robert Kowalski, dyrektor Zespołu Szkół w Zielonkach Bożena Nowak, dyrektor CKPiR Marek Płachta,  wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół w Zielonkach i Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej. Pamiątkowe anioły otrzymali też radni gminy: Anna Sieńko, Stefan Łysek, Maciej Starowicz.

Artystycznie spełnili się uczestnicy tworzący medale na podstawce z ryżowego pieczywa i z użyciem przeróżnych elementów jak fasolki i makaron. Tutaj najlepiej poradził sobie Jarosław Biernacki z ŚDS Wolbrom, drugie miejsce – Karolina Pędziwiatr z ŚDS Brzeszcze, trzecie miejsce – Jarosława Bugaj z DPS Batowice. Pani Jarosława swoją pracę ułożyła na własnoręcznie wyhaftowanej serwetce.

Zawodnikom dostarczono również wzruszeń począwszy od gremialnego wykonania „Tyle Słońca w Całym Mieście” Anny Jantar i występów solistek z zespołu „Fermata” – Agnieszki Łachowskiej i Oliwii Bąkowskiej. Modelarze pod kierunkiem instruktora Kazimierza Dziedzica zapewnili pokaz bibułkowych balonów na zewnątrz hali. Trwała dyskoteka, podczas której śpiewał zespół Rendez Vous z Oświęcimia. Harcerze z ośrodka harcerskiego z Korzkwi oraz Szczep Zielony podejmowali uczestników gorącym obiadem.

Organizatorami spotkania są:  Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej, Biblioteka Publiczna w Zielonkach oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Pomocy Społecznej oddział małopolski, któremu szefuje obecna na Zachariaszadzie Halina Zelech.

Zachariaszady nie udałoby się zorganizować bez wsparcia licznych sponsorów, do których kierujemy serdecznie podziękowania. Organizację wsparł również Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ze środków PFRON w kwocie 10,5 tys. zł.

IO


Skip to content