Skip to main content
Drukuj

puch1

 

Rok 2020, czyli 240. rocznica zakazania żakom występowania z oracjami przed krakowskimi kościołami, został ogłoszony przez Radę Gminy Zielonki Rokiem Pucheroka. Na działania Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” w wysokości 30 tys. zł. W lipcu odbyły się cztery pierwsze warsztaty dla dzieci.

W ramach tego projektu zaplanowano 10 warsztatów dla dzieci ze szkół i przedszkoli, świetlic środowiskowych, półkolonii CKPiR mających na celu przybliżenie zwyczaju Pucheroków. Pierwsze warsztaty odbyły się w sali edukacyjnej w siedzibie Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Uczestniczące w nim dzieci poznały najważniejsze informacje dotyczące tego unikatowego zwyczaju, historii, detali stroju, oracji. Później przyszedł czas na część plastyczno-warsztatową czyli tworzenie własnych, pucherokowych czapek. Po krótkim instruktażu każdy z uczestników przygotował swoją, barwną wersję tradycyjnej czapy. Na koniec wszystkie dzieci miały okazję przećwiczyć i wykonać orację pucherokową.
W ramach projektu we wrześniu odbędzie się także konferencja naukowa poświęcona trwającej od 1780 r. tradycji chodzenia po pucherach w podkrakowskich wsiach, zachowania tradycji, propagowania tej tradycji wśród mieszkańców napływowych oraz współczesnej roli kultury ludowej i tradycyjnej w integracji społeczności lokalnej, wraz z częścią artystyczną.
Trwają także prace nad postawieniem na terenie gminy Zielonki 5 figurek Pucheroków, w miejscach istotnych ze względu na przekaz historyczny, nawiązujących do tradycji chodzenia Pucheroków .Już wkrótce będzie można także wziąć udział w plenerowej grze rodzinnej opartej na figurach oraz miejscach związanych z tradycją w formie questu wraz z aplikacją mobilną.
KB
Fotorelacja z warsztatów pucherokowych: część1, część2, część3.
Instruktaż jak „Jak zostać Pucherokiem”: tutaj.

puch2

puch3

logo mk i ck

Close Menu
Skip to content