Skip to main content
Drukuj

DSC0218421 grudnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji, Biblioteką Publiczną w Zielonkach oraz Środowiskowym Domem Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej jak co roku zorganizował spotkanie wigilijne dla osób starszych i samotnych z terenu naszej gminy. W tegorocznym spotkaniu, które miało miejsce w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach, wzięło udział blisko 160 osób. Była uroczysta atmosfera, opłatek, wspólne kolędowanie a przede wszystkim dużo ciepła i serdeczności.

Osoby starsze na co dzień borykają się z różnymi problemami, w czasie świąt najbardziej jednak doskwiera im samotność. Spotkanie opłatkowe pozwoliło na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego. Zjechali na nie goście z całej gminy, organizatorzy zapewnili im transport, aby stan zdrowia i niedogodności komunikacyjne nie pozbawiły nikogo z zaproszonych możliwości wspólnego radowania się Dobrą Nowiną.
Przy opłatku i kolędzie seniorom towarzyszyli: wójt Bogusław Król, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki Marzena Gadzik – Wójcik, radny oraz sołtys Zielonek Władysław Orzechowski, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji Marek Płachta, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej Robert Kowalski z pracownikami oraz podopiecznymi ŚDS w Woli Zachariaszowskiej.
Przybyłych gości powitała Grażyna Hołda, kierownik GOPS życząc wszystkim zdrowia, pomyślności oraz samych dobrych i życzliwych ludzi wokół. Świąteczne życzenia uczestnikom wigilii złożył także wójt Bogusław Król życząc zdrowych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, a w nadchodzącym roku samych radosnych dni i aby wszyscy mogli się spotkać ponownie w grudniu 2016 r.
Po wspólnej modlitwie o pomyślność, której przewodniczył proboszcz zieloneckiej parafii Andrzej Olszowski przyszedł czas na występ młodzieży z Zespołu Szkół w Zielonkach. Uczniowie pod opieką Agaty Wodki przygotowali przedstawienie jasełkowe. Przy akompaniamencie pani Agaty na gitarze zaśpiewali również kolędy.
Wszyscy tradycyjnie połamali się opłatkiem, popłynęły słowa świątecznych życzeń.
Zdrowia, błogosławieństwa Bożego, uśmiechu życzył zgromadzonym ksiądz Tomasz Pilarczyk. – Wasz uśmiech to znak, że nie poddajecie się w swoim cierpieniu i samotności. Dla nas, młodych jesteście przykładem wytrwałości i poświęcenia się swojemu powołaniu – mówił.
Na wigilijnym stole nie mogło zabraknąć tradycyjnego barszczu z uszkami oraz smażonej ryby. Były również ciasta, owoce oraz ciepłe i zimne napoje. By nikomu niczego nie zabrakło czuwali pracownicy GOPS, bez reszty zaangażowani w to przedsięwzięcie.
Józefa Nowakowska oraz Zofia Chacuś z grupy śpiewaczej Zieleńczanki rozbawiły publiczność do łez,  występując na scenie w roli miejscowych kumoszek, które spotkały się przy darciu pierza i przekomarzały w lokalnej gwarze z humorem komentując codzienne sprawy lokalnej społeczności. Pomysłodawcą występu był Mariusz Zieliński, dyrektor zieloneckiej biblioteki. Zofia Chacuś, autorka dialogu przekupek pomna tego, że „naszej gwary młodzież nie zna, a słowa zanikają…” postanowiła miejscową mowę propagować ze sceny. A że język znakomicie oddaje specyfikę miejsca oraz mentalność i humor jego mieszkańców, przeto i klimat Zielonek sprzed kilkudziesięciu lat powrócił, choć panie rozmawiały o sprawach współczesnych. Warto też wspomnieć, że Pani Zofia wystąpiła w stroju, którego niektóre elementy pochodziły z ekspozycji zieloneckiej Izby Regionalnej, co jeszcze bardziej podkreśliło lokalny koloryt przedstawienia.
Ukoronowaniem wieczoru było wspólne kolędowanie z chórem Bel Canto przy akompaniamencie Wojciecha Karwata na akordeonie.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach dziękuje sponsorom za ofiarność i wielkie serce, a są wśród nich: Karolina Bystroń-Kapusta z firmy „Merkadona”, Maria Mikulska z apteki w Zielonkach, Renata Lewicka z firmy Krak-Smak, Kancelaria Notarialna Romualdy Firek, Spółdzielnia Ciastkarska z Krakowa przy ul. Bociana, Marek Płonka, Piekarnia Franczak.
KŁK

Więcej zdjęć tutaj:

DSC02107
DSC02113
DSC02124
DSC02183
DSC02204
DSC02209
DSC02305
DSC02161
DSC02310
DSC02343
DSC02258
Close Menu
Skip to content