Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

Screenshot 2021 12 09 at 08 45 53 Midas Browser Laska

 

Pucheroki to XVII-wieczny zwyczaj krakowskich żaków, chodzących po domach i głoszących oracje w Niedzielę Palmową, do dziś żywy w gminie Zielonki. W ramach projektu „Gmina Zielonki – w krainie Pucheroków” powstała strona internetowa, która jest wirtualnym muzeum i zawiera bazę wiedzy o zwyczaju oraz fotografie, filmy, rekwizyty związane z Pucherokami – to główna część projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowanego przez CKPiR w Zielonkach.  

  Do utworzenia Wirtualnego Muzeum Pucheroka Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zainspirowały wydarzenia Roku Pucheroka 2020, szczególnie konferencja naukowa „Pucheroki. Tradycja i współczesność” przygotowana przez CKPiR we współpracy z Muzeum Etnograficznym i Muzeum Krakowa, a także przykład istniejącej od 1964 roku Izby Bibickiej, muzeum wiejskiego. Założył ją regionalista Henryk Banaś, zachowując pamiątki związane z wsią, ale też unikatowym zwyczajem pucheroków.
Wykonanie strony poprzedziły w 2021 roku konkurs plastyczny „W krainie Pucheroków” oraz filmowy „Pucheroki w kadrze”, który ze względu na pandemię musiał zastąpić coroczny przegląd Pucheroków w Bibicach organizowany przez Centrum Kultury.
W ramach projektu oprócz stworzenia strony i dwóch konkursów CKPiR wydało też książeczkę z kolorowankami i łamigłówkami, której motywem przewodnim jest zwyczaj Pucheroków oraz przygotowało film promujący projekt. Powstał także film promocyjny reklamujący zwyczaj Pucheroków oraz Wirtualne Muzeum Pucheroka.
Poprzez realizację tego projektu Centrum Kultury wykonało kolejny krok do wpisania zwyczaju Pucheroka na listę krajowego niematerialnego dziedzictwa kultury.
Zapraszamy do Wirtualnego Muzeum Pucheroka!
KB

Screenshot 2021 12 09 at 08 46 57 Midas Browser Pucha

Maskotka

Skip to content