Skip to main content
Drukuj

wernisaz4zmn2.10

2 października odbył się wernisaż wystawy malarstwa Romana Góreckiego pt: „Ścieżkami przez życie”.  Centrum Kultury Promocji i Rekreacji w Zielonkach pokazało ponad 50 obrazów artysty, które prezentują dorobek jego życia. Dla widzów malarstwo  pana Romana było nowością, bowiem do tej pory był nieznany w gminie, choć mieszka w Węgrzcach od 15 lat. Obserwując obrazy oglądamy przygodę jego życia – to co zobaczył wędrując pieszo ścieżkami po naszym kraju utrwalił na płótnie, ulubiony temat to pejzaż i architektura. Pozwólmy się zaprosić do tej wędrówki. Obrazy olejne, pastele i akwarele można podziwiać jeszcze do 27 października.

 

 

Z wykształcenia Roman Górecki jest technikiem budowlanym, a z zamiłowania malarzem pasjonatem, który  do sztuki malowania doszedł sam. Malarstwo interesowało go od najmłodszych lat, ale tak na poważnie zajął się tym w roku 1959, kiedy kupił swoje pierwsze profesjonalne farby. Ta przygoda z malowaniem trwa do dzisiaj. Pierwszy udział w wystawach przypada na lata 70. Prezentował swoje prace między innymi w warszawskich Łazienkach, później podczas wystaw zbiorowych w Niepołomicach i Krakowie. Wystawa w Centrum Integracji Społecznej (CIS) jest pierwszą w gminie, a wystawione prace stanowią namiastkę zbioru, jaki stworzył i posiada w domu.

Do Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej (SPNZK) wstąpił w 1984 roku.  Za swą pracę twórczą i upowszechnianie kultury plastycznej wśród odbiorców otrzymał wiele podziękowań i listów gratulacyjnych, ale do najcenniejszych należy odznaka -„Zasłużony Działacz Kultury” nadana przez Ministra Kultury i Sztuki w Warszawie.

Podczas wernisażu wzruszył się przybyciem sąsiadów z Węgrzc: nauczycielek Ewy Adamczyk i Janiny Franczak oraz rodziny. W trakcie oglądania nawiązała się miła dyskusja, każdemu gościowi pan Roman poświęcił uwagę, a od dyrektora CKPiR Marka Płachty otrzymał list gratulacyjny.

W gminie Zielonki mieszka wielu interesujących ludzi dla których sztuka jest wspaniałym zawodem lub pasją dlatego Centrum Kultury zachęca do zgłaszania się takich osób w celu zorganizowania wystawy.

Katarzyna Żak

wernisaz2zmn2.10

wernisaz_R._Goreckiegozmn2.10

Skip to content