Skip to main content
Drukuj

 

16_Stanislaw_DamianTak mogliby mówić o sobie – posiłkując się tytułem utworu, który tego dnia zabrzmiał – muzycy orkiestr biorących udział w tym fantastycznym koncercie. Bo to i prawda – wszyscy oni są mistrzami muzyki. 4 września spotkaliśmy się w Zielonkach na VI już Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych. Wystąpiło w nim siedem orkiestr, w tym jedna z Chorwacji. Powiat krakowski reprezentowały orkiestry z Zabierzowa, Zielonek, Woli Zachariaszowskiej i Korzkwi; wystąpiła też orkiestra „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej (gmina Mszana Dolna) oraz z Głębowic (gmina Osiek). Na scenie stanęło blisko 300 muzyków z Małopolski.


Park Wiejski po raz kolejny sprawdził się jako świetne miejsce do organizacji tego typu imprezy plenerowej.  Tłumy przed sceną mogły słuchać muzyki wygodnie siedząc, natomiast ci (głównie młodsi), którzy weekendy lubią spędzać bardziej aktywnie, mogli cieszyć uszy dźwiękami muzyki równocześnie jeżdżąc na rowerach, czy rolkach. Przy okazji nie zabrakło smakołyków – więc panie mogły darować sobie przygotowanie obiadu – cóż więcej trzeba aby cała rodzina odpoczęła i spędziła udany dzień? Tym bardziej, że pogoda była wspaniała.
A orkiestry grały świetnie, i to nie tylko marsze, walce i walczyki, ale i muzykę rozrywkową, m.in. filmową i latynoamerykańską, a także wiązanki najpopularniejszych przebojów.
Jako pierwsi wystąpili gospodarze – Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata. Zagrali m.in. „Walc Barbary” z filmu „Noce i dnie”. Warto tu przypomnieć, że orkiestra jest tegorocznym laureatem Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Więcławicach, podczas którego zajęła I miejsce. Występuje w kraju i za granicą, ostatnio w Niemczech i na Ukrainie. Ten przegląd był okazją do uhonorowania Konstantego Małka, członka pierwszej orkiestry w Zielonkach, który odebrał list gratulacyjny z rąk wójta gminy Zielonki Bogusława Króla i przewodniczącego rady gminy Ryszarda Krawczyka. Dla honorowego członka swojej orkiestry muzycy zagrali oczywiście „Sto lat”.
Jako następni na scenie stanęli muzycy działającej przy OSP orkiestry „Wola” z Woli Zachariaszowskiej, której kapelmistrzem jest  Lech Wnuk. To jedna z najlepszych orkiestr strażackich w Małopolsce – wielokrotnie nagradzana i bardzo ceniona, stad wprost jest rozchwytywana i zdarza się – jak opowiada kapelmistrz – że w weekendy musi grać na kilku nawet imprezach. Między innymi jej koncert towarzyszył promocji pierwszej monografii ochotniczych straży pożarnych „Strażacy Krakowa i ziemi krakowskiej”. Tego dnia postawiła na inny od strażackiego repertuar – brawurowo zagrała główny motyw znany z filmu „Mission Impossible” i wiązankę największych przebojów Frediego Mercury i grupy Queen.
Gminną Orkiestrą Zabierzów Kieruje Józef Bylica. Muzycy z zaprzyjaźnionej gminy wykonali „Strangers in the night”, utwór znany z repertuaru Franka Sinatry, oraz przeboje Maryli Rodowicz.  To młody zespół, istniejący od 1999 roku i w swoim składzie ma dużo młodzieży.
Pod batutą Michała Kwiatkowskiego zagrała orkiestra Dęta z Korzkwi. Choć kapelmistrz, ze względu na repertuar jaki grają, mówi , że chyba precyzyjniej by było nazywać ich orkiestrą rozrywkową. Wykonują muzykę jazzową, latynoamerykańską, pop i rock, nie stronią też od klasyki. Choć w 2007 roku, po reaktywacji orkiestry, zaczynali od 10 osób, dziś mają w składzie 32 osoby. Kapelmistrzowi marzy się poszerzenie składu zespołu o gitary: basową i elektryczną oraz instrumenty klawiszowe. Tego dnia zagrali m.in. „Twist and Shout”.
Górale rozpoczęli swój występ od dźwięku oryginalnych, pasterskich trombit. A potem – jakże mogli by inaczej pod Krakowem, jak nie od melodii doskonale znanej z filmu „Janosik”. „Echo Zagórzan” – orkiestra reprezentująca Kasinę Wielką – nie tylko świetnie  grała, ale i wyglądała w „strojach Janosikowych” (jak wyraziła się Katarzyna Żak, prowadząca imprezę), czyli w wełnianych bordowych portkach i lnianych koszulach.  Na koniec muzycy, grający pod batutą Adama Rusnarczyka, zaskoczyli… „Lambadą” podczas której dziewczęta nie tylko grały, ale i przespacerowały się po scenie kręcąc biodrami.
Powiat oświęcimski reprezentowała Amatorska Orkiestra Dęta z Głębowic istniejąca już od 137 lat. Tradycja grania w orkiestrze jest przekazywana z dziada-pradziada, nic wiec dziwnego, że bazuje głównie na swoich wychowankach, a kapelmistrzem jest jej długoletni członek Adam Sala. Również i ta orkiestra nie stroni od lżejszego repertuaru – wykonała m.in. hity Boney M.
Każda z orkiestr występujących w przeglądzie miała zagrać po trzy utwory. Jednak atmosfera koncertu była tak przyjemna, muzycy grali tak porywająco, że nogi same przytupywały i publiczność nie puszczała tak łatwo muzyków ze sceny. Stąd każdy zespół bisował.  Najdłuższy koncert – bo blisko półgodzinny dali goście z Chorwacji – Orkiestra Hrvatsko-Kulturno Umjetničko Druzštvo „Żelljezničar” z Zagrzebia. Orkiestra Dęta Chorwackiego Kulturalno-Artystycznego Towarzystwa Kolejarz z Zagrzebia istnieje od 1907 roku i jest jedną z najlepszych w Chorwacji. Była też pierwszą oficjalną orkiestrą armii Chorwacji po powstaniu tego niepodległego  kraju. Prowadzi ją Jurica Golub. Koncert w Zielonkach potwierdził klasę tej orkiestry, pozwolił też na wysłuchanie mniej znanego i popularnego repertuaru.
Na koniec nastąpił kulminacyjny moment koncertu – wspólnie zagrały wszystkie orkiestry biorące udział w przeglądzie. Blisko 300 muzyków wykonało razem trzy utwory, m.in. „Rwący strumień” oraz dwa marsze, w tym marsz „Po ćwiczeniach” – utwór autorstwa Wiesława Lutego, zmarłego 15 lat temu muzyka Orkiestry Wojska Polskiego, a potem kapelmistrza Orkiestry Dętej w Słomnikach.
Pogoda nadal była piękna, wiec nikt – ani muzycy, ani publiczność nie spieszyła się do domów. A w uszach ciągle jeszcze rozbrzmiewały takty muzyki…
Po tym koncercie wiem jedno – orkiestry dęte to nie tylko próby i koncerty, to też, a może przede wszystkim, pasja i sposób na życie. To, jak podkreślali muzycy, wspólne wyjazdy i spotkania integracyjne z muzyką, śpiewem i tańcem. To grupy przyjaciół, dla których radością jest muzyka.
Organizatorem VI Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych było Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach wraz ze Stowarzyszeniem Zachariasz, powiat krakowski wsparł organizacjęimprezy kwotą 5 tys. zł. Patronat nad imprezą objęli starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka i wójt gminy Zielonki Bogusław Król.

MKF

1_Zielonki

2_Zielonki

3_Konstanty_Maek

4_Wola

5_Wola1

6_Publiczno

7_Zabierzow

8_korzkiew

9_Echo_Kasina

10_Kasina

11_Glebowice

12_publicznosc

12_Zagrzeb

13_Chorwaci

14_kapelmistrzowie

15_wszyscy

17_Korzkiew_nn

18_Wola

19_Zielonki

20_Zabierzow

21_widzowie

23_Final

Kasina_nn

Korzkiew

height=

Close Menu
Skip to content