Skip to main content
Drukuj

331 lipca dobiegły końca warsztaty wakacyjne dla dzieci w hali sportowej w Zielonkach organizowane przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji. Zajęcia trwały od 1 do 31 lipca i odbywały się w trzech blokach: sportowym w godzinach od 10.00 do 12.00 oraz warsztatowym w godzinach od 12.30 do 14.00 i od 17.00 do 18.30. Taka forma zajęć była pierwszy raz zorganizowana w wakacje – zmiana formuły zamiast półkolonii w hali, jaką CKPiR organizuje od lat, na warsztaty – spowodowana została obostrzeniami związanymi z występowaniem wirusa COVID-19. W lipcu przeprowadzono 115  godzin różnorodnych zajęć, z których skorzystało średnio 50 dzieci dziennie, łącznie było to ponad 1000 uczestników przez cały miesiąc. Były zajęcia sportowe oraz warsztatowe: chemiczne, podróżnicze, teatralno-muzyczne, plastyczne, a nawet smakowite – czekoladowe.

Ze względu na COVID-19, wprowadzony został limit miejsc – na zajęcia sportowe były to 24 osoby, a na zajęcia warsztatowe 16 osób. Koszt udziału w zajęciach wynosił 5 zł od osoby. Listy uczestników zajęć szybko się zapełniły, szczególnie zajęcia późnopołudniowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zajęcia były  różnorodne, tak by dać dzieciom możliwość wyboru i skorzystania z tego, co może je najbardziej zainteresować.
Warsztaty czekoladowe odbywały się raz w tygodniu, w poniedziałki, w trybie wczesnopopołudniowym, podczas nich dzieci własnoręcznie wykonywały czekoladki, lizaki czekoladowe, kwiaty lukrowe, czy sushi czekoladowo-owocowe. Na te zajęcia najszybciej wyczerpał się limit miejsc.
1Warsztaty chemiczne odbywały się dwa razy w tygodniu, zarówno w trybie wczesno-, jak i późnopopołudniowym. Podczas zajęć dzieci miały możliwość nie tylko obserwowania eksperymentów chemicznych, ale również samodzielnego ich wykonywania; poznawały trudne nazwy i wiązania chemiczne, wykonały też m.in. mydełka zapachowe i wulkany chemiczne.
Warsztaty podróżnicze również odbywały się dwa razy w tygodniu w trybie wczesno-, jak i późnopopołudniowym. Te warsztaty to istna wakacyjna podróż dookoła świata. Uczestnicy zajęć odwiedzili takie miejsca jak:  Kolorowe Indie, Smocza Indonezja, Indiańska Wioska, Rajska Tajlandia, Ale Meksyk, Kraj Wschodzącego Słońca (Japonia), Odkrywamy Australię, Niemiecka Bajka, Hiszpańskie Flamenco. Oprócz ciekawych informacji i zdjęć z danego regionu dzieci mogły przymierzać tradycyjne stroje, bawić się zabawkami i przedmiotami codziennego użytku z tych krajów.
Warsztaty teatralno-muzyczne odbywały się w trybie późno popołudniowym raz w tygodniu. Na zajęciach dzieci miały dwa razy warsztaty bębniarskie, na których na różnych instrumentach perkusyjnych ćwiczyły rytm  i trzy razy warsztaty teatralne, na których mogły ćwiczyć techniki teatralne i wspólnie się bawić, a także obejrzeć spektakle, takie jak „To już lato – co Ty na to” i „Dyzio i Dodo razem z przyrodą”.
Warsztaty plastyczne odbywały się  cztery razy w tygodniu zarówno w trybie wczesno-, jak i późno popołudniowym. Na zajęciach dzieci poznawały różnorodne techniki plastyczne, wykonując ciekawe prace np. lepiąc z gliny poidełka dla ptaków, wykonując ceramiczne domki i skrzaty leśne, łapacze snów i łapacze promieni słonecznych, były też warsztaty związane ze zwyczajem pucheroków.
Na dopołudniowe zajęcia sportowe uczęszczało średnio 20 osób, była to sekcja gry w piłkę nożną, jednak uczestniczyli w niej nie tylko chłopcy, ale również 4 dziewczynki, które kondycją, techniką i sprytem nie raz3 wygrywały z chłopcami.  
Jest nam niezmiernie miło, że nasze zajęcia wzbudziły tak duże zainteresowanie, że chętnych było dużo więcej niż miejsc, pomimo nieco innej niż dotychczas organizowanej przez nas formy wypoczynku – mówi Magda Lech, koordynatorka zajęć z ramienia CKPiR. – Co ciekawe, uczestniczyły w nich nie tylko dzieci z naszej gminy, ale też z Francji, czy Ukrainy.
Centrum Kultury jak co roku zorganizowało też Letnie Warsztaty Artystyczne w formie wyjazdowej kolonii. Odbyły się one w górach, w malowniczym Gliczarowie, w terminie od 11 do 19 lipca. W tym roku wzięło w nich udział 26 dzieci, o połowę mniej niż w roku ubiegłym, ze względu na obostrzenia związane z COVID-19. W programie były ciekawe zajęcia plastyczne i muzyczne prowadzone przez instruktorów Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach oraz oczywiście górskie wycieczki.

Fotorelacja z warsztatów: FB

                                                                             4

6

czeko

7

9

2

Close Menu
Skip to content