Skip to main content

DSC04593mosTegorocznego biegu pamięci żołnierzy niezłomnych w Bibicach ze względu na pandemię nie udało się zorganizować w okolicach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadającego 1 marca. Było to możliwe 15 sierpnia, również w święto – Wojska Polskiego. Jak co roku bieg był okazją do uczczenia żołnierzy Rzeczypospolitej, uczestników antykomunistycznego podziemia po II wojnie światowej, Wyklętych-Niezłomnych.

Sportowców, ich rodziny i kibiców przywitał dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta, po czym wraz z harcerzami poprowadził rozgrzewkę. Gości powitali również radna gminy Zielonki Agata Radosz-Kwasek oraz radny gminy Zielonki i sołtys Bibic Tadeusz Łysek. Dyrektor Marek Płachta odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent w liście wspomniał o tym, jak wiele data 15 sierpnia, rocznica bitwy warszawskiej, Cudu nad Wisłą, mówi o losach Wyklętych-Niezłomnych. „Działania Sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki akowskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji „Burza”, aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku. Wielu jej weteranów – współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa – brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB.” – napisał Andrzej Duda.
W tą świąteczną, upalną niedzielę w Bibicach ponad czterdziestu biegaczy, wydano 46 pakietów, uczciło pamięć niezłomnych na dwóch dystansach biegowych 1963 (symbolicznym, upamiętniającym datę śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. Lalek) i 5000 m.  Na dystansie 1963 m wśród kobiet zwyciężyła Anna Staszek, II m. zajęła Joanna Klimowska, a III m. Róża Kazana, wśród mężczyzn najszybszy był Łukasz Staszek, na II m. bieg ukończył Fabian Biesaga, a na III. – Szymon Wasil. Na dystansie 5000 m najszybsza wśród pań była Katarzyna Obirek, II m. zajęła Anita Waszyk, a III. – Katerina Yunakh; wśród panów zwyciężył Mikołaj Pacewicz, na II m. uplasował się  Jarosław Kamiński, na III. – Konrad Napart. Dyplomem uhonorowano najmłodszego uczestnika – trzyletniego Szymka Siwka.
Uczestnicy pobiegli w koszulkach z wizerunkami niezłomnych, z polskimi flagami i okrzykiem „Cześć i chwała bohaterom!”. W sportowym wyzwaniu wspierali ich harcerze ze Szczepu Zielonego im. Tadeusza Kościuszki, którzy m.in. pakowali pakiety dla biegaczy i dekorowali każdego na mecie pamiątkowym medalem. Trasę biegu, start i metę zabezpieczała jednostka OSP Bibice z naczelnikiem Markiem Małkiem jak również i Komisariat Policji w Zielonkach. Jak co roku organizatorzy mogli liczyć na sponsora, a zarazem inicjatora biegu tropem wilczym w naszej gminie Piotra Pątko, który zapewnił pączki z cukierni Pączek.
W Bibicach Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji zorganizowało już 6. edycję biegu we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja, dla której jest to już 9. ogólnopolska edycja. Organizator dziękuje uczestnikom i kibicom, że pomimo upalnej niedzieli w Bibicach i niesprzyjających warunków do biegania zechcieli wziąć udział w biegu i oddać tym samym hołd bohaterom.
IO

Więcej zdjęć: facebook/zielonki

DSC04675
DSC04677
DSC04684
DSC04690
DSC04701
DSC04552
DSC04599

DSC04635

Zdjęcia przedstawiają uczestników VI Biegu Tropem Wilczym w Bibicach

Close Menu
Skip to content