Skip to main content
Tradycje i zwyczaje

Tradycje i zwyczaje

Drukuj

Pucheroki i Gminny Przegląd Pucheroków.
Pucheroki (od łac. „puer” – chłopiec) – to znana już w XVII w. tradycja krakowskich żaków, którzy przed kościołami, a później chodząc po domach zbierali datki recytując po łacinie oracje o swej biedzie. Gdy w 1780 r. zakazano tego typu wystąpień żacy przenieśli się do podkrakowskich wsi, gdzie z czasem zwyczaj ten przyjęli miejscowi chłopcy. Obecnie jest on nadal żywy tylko w Bibicach, Zielonkach i Trojanowicach.

W Niedzielę Palmową młodzi chłopcy ubrani w stożkowe czapy, odwrócone futrem na wierzch kożuchy i przepasani powrósłami chodzą po domach  wygłaszając zabawne oracje stukając przy tym rytmicznie posiadanymi laskami. Za swe oracje są nagradzani przez gospodarzy rozmaitymi smakołykami, które zbierają do koszyków. Pucheroki można oglądać corocznie w Niedzielę Palmową, w Bibicach podczas gminnego przeglądu organizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. 

Przegląd Grup Kolędniczych Powiatu Krakowskiego.
Impreza odbywa się w Zielonkach, cyklicznie w styczniu. Stałym jej uczestnikiem, uhonorowanym szeregiem nagród na różnych festiwalach, także zagranicznych jest grupa „Herody” działająca przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.  Kolędowanie „Herodów” składa się z ludowych pastorałek o miejscowej proweniencji ilustrujących poczynania króla Heroda. Przegląd poprzedza przemarsz barwnego korowodu grup kolędniczych z centrum Zielonek do hali sportowej, gdzie odbywa się impreza.

Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Zielonkach.
Co roku, we wrześniu, w centrum Zielonek na plenerowym koncercie można posłuchać najlepszych orkiestr dętych – głównie z terenu powiatu krakowskiego, w tym także wielokrotnie nagradzanych na różnych konkursach orkiestr reprezentujących gminę Zielonki, jak Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek, która występuje w ludowych strojach krakowskich, orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej „Wola” z Woli Zachariaszowskiej, czy orkiestry parafialnej z Korzkwi.

Dożynki gminne
W sierpniu każdego roku, w co raz to  innej miejscowości gminy, odbywa się tradycyjne święto plonów. Warto zobaczyć kolorowe korowody wnoszące dożynkowe wieńce, zespoły kultywujące krakowski folklor, przypominające dawne ludowe zwyczaje, przyśpiewki.

Skip to content