27 czerwca 2020 roku przed Urzędem Gminy Zielonki odbył się trzeci z cyklu targ lokalnych produktów w ramach realizacji projektu „Lokalności – targi produktów lokalnych” współorganizowany przez LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Kiedy kupujesz od rękodzielnika, nie kupujesz tylko rzeczy, kupujesz kawałek serca, część duszy i moment czyjegoś życia – przekazuje jeden w wystawców.
Projekt ma na celu promocję lokalnych produktów, a także ułatwienie dotarcia klientom do punktów, w których można nabyć takie produkty. Takie targi odbyły się już w Wielkiej Wsi i Michałowicach, tak jak gmina Zielonki zrzeszonych w Koronie Północnego Krakowa.
Współorganizator targu w Zielonkach – CKPiR – również wystawił stoisko z pamiątkami z gminy Zielonki, w tym mapą i monografią gminy. Centrum promowało zabawę rowerową i warsztaty wakacyjne, a także Rok Pucheroka – można było sfotografować się jako Pucherok. Tuż obok wystawiła się pracownia artystyczna z gminy Zielonki Galeria Ptaszki Trzy Marty i Przemysława Lasoniów z miniogródkami ceramicznymi, ptaszkami, aniołami i łapaczami światła.
Na łącznie z powyższymi 27 stoiskach można było nabyć produkty żywnościowe, ale i rękodzielnicze. Kontakt do nich można znaleźć na Facebooku: fanpage Lokalności – targi produktów lokalnych na FB lub u organizatorów – w stowarzyszeniu Korona Północnego Krakowa i CKPiR.
Miody i produkty pszczele można było nabyć u kilku wystawców, również z gminy Zielonki. Pasieka „Pod lasem” Jacka Sobarni stacjonuje w Woli Zachariaszowskiej, prócz miodów pozyskuje pyłek pszczeli oraz wosk, z którego wytwarzane są świece. Pan Jacek wziął ze sobą pokazowy ul, by szczególnie dzieciakom zademonstrować życie w ulu, z oznaczoną królową ula. Gospodarstwo Pszczelarskie Mateusz Batko z Michałowic dzięki wędrownej gospodarce pasiecznej ma możliwość pozyskiwania najlepszych miodów wielokwiatowych oraz gatunkowych, a wizytówką pasieki jest miód spadziowy z lasów Jaworzyny Krynickiej. Miód wielokwiatowy, pyłek kwiatowy i propolis oferowała Pasieka na Koźlicy, z której stoiska szczególnym zainteresowaniem cieszył się miód rzepakowy o ciekawym jasnym kolorze. Miody również oferowała Pasieka Morawskich z Naramy. Do serów oferowanych przez „Serowarnię Magdalenka” ustawiała się długa kolejka. Do miodów nawiązuje również marka Miodowa Rosa oferująca m.in. kompozycje aromaterapeutyczne, naturalne woski – w tym pszczeli, i olejki, również eteryczne.
Spośród trzech wytwórców z naszej gminy posiadających znak jakości Spichlerz Koronny pokazała swoje wyroby pani Ewa Sadzik z Brzozówki. Koliber oferuje barszcz czerwony, barszcz biały wiejski i żurek zbożowy wiejski bez konserwantów na czystej wodzie źródlanej. Możliwa była degustacja.
W świeże zioła różnego rodzaju można było zaopatrzyć się dzięki Ziołowemu Ogródkowi z Batowic z gminy Zielonki. Jedzenie prosto od rolnika można kupić za pośrednictwem platformy Lokalny Rolnik – punkt odbioru Eko Bazarku u B&P Beaty Toporskiej działa w Zielonkach. Przedstawiciele tego największego internetowego targu w Polsce prezentowali możliwości – w ich ofercie są warzywa, owoce, przetwory, nabiał, mięso, wędliny, pieczywo, suche produkty oraz zdrowe słodkości. Świeżą pietruszkę, lubczyk, szczypiorek można było nabyć u Katarzyny Sokół. Do naturalnego rolnictwa nawiązuje Małopolskie Centrum Mikroorganizmów w Młodziejowicach, które zachęca do używania probiotycznych wyrobów do naturalnej uprawy roślin i prowadzenia domu bez syntetycznej chemii. Nie mogło zabraknąć słodkości. Swoje wyroby prezentowały i opowiadały o nich panie z pracowni tortów artystycznych „Z miłości do słodkości” Anety Dudziak. Do słodkości doskonała jest kawa od palarni kawy z Michałowic, która oferuje świeżo palone kawy, również z dostawą do domu. Chleb powszedni różnego rodzaju, upragniony gdy jest tyle miodu, zapewniła piekarnia Ferment, niedawno otwarta w Zielonkach. Oferowali powstałe w rzemieślniczej piekarni chleby m.in. z samopszy i borodinski, a bagietki znikały w okamgnieniu. Dalej spiżarnia „We młynie” Elżbiety Woźniczki pełna była ziół, miodów i przetworów.
Na targu wiele odwiedzających zaopatrywało się również w przedmioty codziennego użytku, bibeloty, pamiątki i upominki dla bliskich. Dzięki pani Lucynie Marchewce, która zajmuje malowaniem bombek i pisanek, można planować wystrój świąteczny cały rok. W jej ofercie są też bombki z logo i malowanie na szkle. Krakowska Drewutnia Łukasza Rudeckiego oferowała drewniane pamiątki okolicznościowe na uroczystości rodzinne taki jak chrzciny czy ślub – zaproszenia i gratulacje. Graaptomania – Sztuka Przetwarzania to marka, w której wytwarza się np. designerskie notatniki, kalendarze oraz albumy do zdjęć w drewnianej oprawie i wiele innych. Produkty powstają z pasji do techniki cięcia i grawerowania przy pomocy plotera laserowego. Grażyna Kozioł z Zagórzyc Dworskich oferuje zabawki z nieszkodliwych dla dzieci surowców. Drugim produktem są anioły, malowane ręcznie na deskach i innych drewnianych podłożach. Marka KAPALKOWA Beaty Godyni-Kapalki stara się funkcjonować według zasad zero waste, prowadząc warsztaty o tematyce ekologicznej, upcyklingowej i kosmetycznej dla dzieci i dorosłych tworząc uniwersalne i wielorazowe produkty o przyjemnym designie, m.in. woreczki na zakupy i różnego rodzaju organizery. W pracowni ceramicznej KROPKA CERAMICS Jolanty Mielnickiej poczesne miejsce zajmuje biżuteria ceramiczna łączona antyalergiczną stalą chirurgiczną. Można było nabyć tez większe przedmioty – unikatowe patery, misy, wazony do wnętrz i ogrodów. W KARMEL Anna Wierzbicka tworzy biżuterię marki AW Arte, ale też plecaki, haftowane torby, czapki, saszetki, nerki. Pani Ania wytwarza swoje produkty w gminie Zielonki. Sutasz to technika wyrabiania biżuterii oraz ozdób z wykorzystaniem specjalnych sznurków, kamieni i koralików. Specjalizuje się w niej Agnieszka Fronc z Masłomiącej, a w tej technice wykonuje nawet spinki do mankietów. Z kolei Julita Motyka wykonuje plecaki dopasowane do klienta, dzięki czemu każdy jest unikalny. Po prostu nitka z Pękowic to tworzone z pasja cudeńka na szydełku, zachwycające kolorami. Najmłodsza adeptka Ola wyczarowała nawet włóczkowe Pucheroki w kolorowych czapkach.
W targach wystawcy widzieli możliwość promocji, odwiedzający chcieliby je gościć w swojej gminie częściej. Na pewno każdy znalazł coś unikatowego dla siebie. Była to też okazja do spotkania, z zachowaniem dystansu społecznego, i wielu rozmów, za którymi tęsknimy w dobie epidemii. Targi odwiedzili samorządowcy gminy Zielonki, byli z nami również przedstawiciele stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa.
Targ Lokalności odbywa się w ramach realizacji projektu własnego „Lokalności – targi produktów lokalnych” – promocja lokalnych produktów z terenu LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.
IO
Więcej zdjęć: tutaj.