Skip to main content
Drukuj

 

opatek_orkiestry_tytuowe1121 stycznia muzycy z Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek spotkali się, by przełamać się opłatkiem i podsumować miniony rok. Była to także okazja do podziękowania muzykantom i wszystkim osobom współtworzącym i wspierającym orkiestrę. Gości powitał kapelmistrz Wojciech Karwat, a wśród zaproszonych nie zabrakło wójta gminy Zielonki Bogusława Króla i przewodniczącego Rady Gminy Zielonki Ryszarda Krawczyka. Przybyli także zaprzyjaźnieni z orkiestrą duchowni – ks. Alojzy Strączek, ks. Czesław Sandecki,  ks. Stanisław Gutt, a także były wikary z Zielonek – ks. Grzegorz Walaszek.

 

  

 

W organizacji uroczystości, która odbyła się w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach, pomogli orkiestrantom Anna i Krzysztof Krzyworzeka, Janusz Kawa, Stanisław Damian oraz firma „Adoz” Zofii Kwiecień. Były życzenia i gratulacje. Miniony rok był dla orkiestry z Zielonek udany – zostali docenieni między innymi podczas XIII Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych i 53. Konkursu Orkiestr Dętych Ziemi Krakowskiej Michałowice-Więcławice 2011, gdzie zajęli I miejsce w kategorii orkiestr średnich. Orkiestra z Zielonek pielęgnuje od lat tradycje, które łączą jej historię z osobą bł. Jana Pawła II. Dlatego muzykanci z Zielonek grali w 2011 roku pod „Oknem Papieskim” w Krakowie z okazji 33. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Nie zabrakło ich także podczas procesji na Skałkę, w której uczestniczą od 30 już lat jako jedyna orkiestra świecka. Grali także, jak co roku, na dziedzińcu na Franciszkańskiej 3, świętując w ten sposób imieniny kardynała, dawniej Karola Wojtyły, teraz Stanisława Dziwisza. Trzeba przy tym pamiętać, że orkiestra dęta z Zielonek jest grupą amatorską, składającą się z 28 osób, przedstawicieli kilku pokoleń, czasem grają tu całe rodziny. Niektórzy muzykanci mogą się poszczycić wykształceniem muzycznym, ale większość po prostu lubi grać, traktując muzykowanie jako ukochane hobby. Takie też były początki orkiestry z Zielonek – sięgające lat 40-tych XX wieku, które, nota bene, udało się w zeszłym roku spisać ze wspomnień Konstantego Małka, orkiestranta z tamtych lat.
W najbliższym czasie będzie można posłuchać Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek na koncercie kolędowym, który planowany jest na 2 lutego w kościele w Zielonkach.
AM

opatek_orkiestry_1

opatek_orkiestry_2

opatek_orkiestry_3
opatek_orkiestry_4
opatek_orkiestry_5
opatek_orkiestry_6
opatek_orkiestry_7
opatek_orkiestry_8
opatek_orkiestry_9
opatek_orkiestry_10
opatek_orkiestry_12
opatek_orkiestry_13
opatek_orkiestry_14
opatek_orkiestry_15


Close Menu
Skip to content