Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

 

fest1  W niedzielę, 2 czerwca, w Parku Wiejskim w Zielonkach po raz czwarty odbył się Festiwal Zespołów Ludowych. Barwne stroje, skoczna muzyka i tańce królowały na scenie. Nie zabrakło kujawiaków, krakowiaków i tańców wielkopolskich.

 

Pierwszy na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Pawie Pióra”, których opiekunem jest Magdalena Komorowska. Grupa przyjechała  z Michałowic, ale wśród nich jest  kilkoro dzieci z Woli Zachariaszowskiej. Podczas występu zaprezentowali tańce śląskie do muzyki zespołu Krakus z AGH.
Po nich wystąpiła Grupa Młodzieżowa AGH „Krakus”. Jest to najstarszy, studencki zespół młodzieżowy. Liczy 60 osób w wieku od 4-17 lat, a na scenie zaprezentowały się dwie grupy dziecięca i młodzieżowa, których opiekunem jest Katarzyna Piwowar. Zespół Czubrowiacy z gminy Jerzmanowice – Przeginia zaprezentował „Rozmowy z pod lipy. Jak się pod kościołem spotkały kobity”. Żartobliwy skecz o sołtysie wywołując uśmiechy na twarzach publiczności.
Po raz pierwszy na zieloneckiej scenie wystąpił Zespół Kartuli z Krakowa prezentując taniec gruziński. Założycielka zespołu Irine Shiukashvili, od niedawna mieszkanka naszej gminy, zachwalała – Cieszę się, że są takie imprezy i miło widzieć radość na twarzach dzieci. Trzeba je uczyć tego, że są różne kultury.
Nie zabrakło występu Koła Regionalnego „Tradycja”, dla którego choreografię przygotowała Anna Herezy.  Aleksandra Derdaś i Michał Napart, w pięknych łowickich strojach, oczarowali tańcem do piosenki „Czerwone jabłuszko”, przy akompaniamencie akordeonu. Skoczny i żywy krakowiak zatańczony przez Karolinę Warszawską i Kamila Popka porwał publiczność do tańca. 16 kompletów pięknych, barwnych strojów, w tym dwóch łowickich kupiło Stowarzyszenie Zachariasz dzięki funduszom pozyskanym w ramach PROW „Małe projekty”.
Na zakończenie wystąpił Zespół Regionalny „Jurkowianie” przedstawiając obrzęd „Ograbek Jurkowskich”.
Po występach zespołów ludowych na scenie pojawiły się czarno-białe kotki czyli dzieci z mini warsztatów teatralnych prowadzonych przez Annę Herezy. Po nich swój występ zaprezentowały zielone Eko-przedszkolaki z Zielonek. Roztańczone „Liderki” z grupy cheerleaders zachęciły do tańca wszystkich przybyłych gości. Po nich, na scenie zaprezentowali się soliści zespołu Fermata. Piosenkę Danuty Błażejczyk pt. „Taki cud i miód” zaśpiewała Agnieszka Łachowska, Marka Grechutę „Będziesz moją panią” Filip Major a Norbert Kociarz zakończył występy utworem „Nie dokazuj”.

Festiwal Zespołów Ludowych był realizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego, a głównym organizatorem było Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej „Zachariasz”.

Zapraszamy do oglądniecia zdjęć w fotoalbumie.
KB

europieiski fundusz leader prow

 

festiwal2ZM

festiwal3ZM

festiwal4ZM

fest2

festiwal7

/td

Skip to content