Skip to main content
Drukuj

1

 

12 czerwca odbyła się w Pękowicach pierwsza w gminie Zielonki Senioriada. Impreza dla seniorów i nie tylko, bo międzypokoleniowa i integracyjna. W niedzielne popołudnie, na terenie rekreacyjnym w Pękowicach, niedawno wzbogaconym o budynek sołecki, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach przygotowało atrakcje sportowe i artystyczne; dobrze bawić mogli się seniorzy, z rodzinami, młodzież i dzieci.

Imprezę wraz z Magdaleną Lech z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach otworzyli radna gminy Zielonki i prezes stowarzyszenia Perła Pękowic Romana Toft oraz przewodniczący zieloneckiej Gminnej Rady Seniorów Jan Ziółko. Stowarzyszenie i rada seniorów wraz z sołectwem Pękowice partnerowało CKPiR w organizacji wydarzenia. Pan Jan radzi osobom starszym, by dla zdrowia wyszli z domów – zainicjował imprezę, by pokazać co ciekawego można robić, gdy już się wyjdzie. A jakie są efekty? Jako przykład podaje siebie oraz propagatora sportu i tenisistę Władysława Kućmierczyka, z którym wspólnie prowadzili konkurencje sportowe – grę w bule, ringo, badminton. Panowie, choć już zaliczają się do seniorów, mogą być dla młodych przykładem energii.

Do zumby zachęciła Joanna Kolarz, wraz z uczestnikami wykonała kilka tańców i zaprosiła ich na zajęcia do Folwarku Kultura w Owczarach. Instruktaż i trening Nordic Walking zapewniła Sylwia Pasińska-Skowron utytułowana trenerka tej dyscypliny. Instruktaż rozpoczęła od rozgrzewki, zapewniając, że to sport dla każdego – chodzić z kijkami może każdy, kto nie ma problemów z chodzeniem. Uczestniczki, wśród których była i radna gminy Zielonki oraz sekretarz Gminnej Rady Seniorów Lucyna Zielińska, ćwiczyły tajniki efektywnego spacerowania.

Ekipa Rehalife zapewniła stoisko do pokazu rehabilitacji i gimnastykę usprawniającą dla wszystkich, taka gimnastyka odbywa się co czwartek w Centrum Integracji Społecznej/CKPiR w Zielonkach. Z Fikulandią za to dokazywały dzieci, ciesząc się zabawą wielkimi bańkami mydlanymi, zabawami z chustą animacyjną, malowaniem twarzy. Na dzieci czekała też wielka zjeżdżalnia.

O zdrowie, również seniorów, dba Grota Solna z tężnią w Zielonkach, która też miała swoje stoisko na Senioriadzie. Uczestnicy otrzymywali drobne upominki od organizatorów i sponsorów, jednymi z nich były wejściówki do groty. Wydarzenie uprzyjemniały stoiska z napojami orzeźwiającymi, lodami i innymi smakołykami. Koło Przyjaciół Brzozówki ze swoją przewodniczącą Magdaleną Krztoń serwowało specjały, w tym ciasta.

Sportowe atrakcje uzupełniał program artystyczny. Sebastian Szczepaniak poprowadził malarski plener. Jurajska Kapela Folklorystyczna Gminy Zielonki pod kierownictwem Jana Regulskiego zagrała i zachęciła do wspólnego śpiewu. Wystąpiły też cheerleaderki.

Wydarzenie było okazją do rozpropagowania oferty czasu wolnego dla seniorów, którą zapewnia Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji – spotkania Klubu 60+, gimnastyka, wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Akademii Sztuk Trzeciego Wieku, questy, warsztaty. Sporo osób już korzysta, ale można dołączać, do czego gorąco zachęcamy. W czasie pandemii wiele działań przeniosło się do sieci, dobrze że była taka możliwość. Nie do przecenienia jest jednak bezpośredni kontakt i relacje z drugim człowiekiem. Korzystajmy, ćwiczmy, ruszajmy się, w każdym wieku.

IO

Więcej zdjęć: galeria na FB

Zdjęcia przedstawiają uczestników I Senioriady w gminie Zielonki, która odbyła się w Pękowicach 12 czerwca 2022 r.

3a
2
4a
5a
6a
DSC02760
DSC03126
DSC03180
IMG 5366
Close Menu
Skip to content