Skip to main content
Drukuj

1

 

„Ceramiczny ogród – warsztaty ceramiczne dla młodzieży i rodziców” to jedna z inicjatyw oddolnych realizowanych w ramach projektu Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach „Poznajmy się – razem możemy więcej – projekt CKPiR w Zielonkach”. Odbyły się dwa warsztaty ceramiczne w Węgrzcach prowadzone przez Jolantę Mielnicką.

Na pierwszych warsztatach, które odbyły się 24 sierpnia 2021 w Bibliotece w Węgrzcach tworzono dzwonki ogrodowe. Warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Za zgodą instruktorki – Jolanty Mielnickiej – liczba uczestników znacznie przekroczyła zakładany limit miejsc. Warsztaty planowane były jako impreza plenerowa, ale z uwagi na deszczową aurę zostały przeniesione do przestrzeni bibliotecznej. Było ciasno, ale wesoło. Zaprezentowane zostały gotowe przykłady dzwonków wykonane w oparciu o dostępne dla uczestników materiały. Jako formy pomocnicze wykorzystane zostały styropianowe stożki oraz kuchenne filiżanki. Uczestnicy mieli możliwość dekorowania powierzchni według własnego pomysłu. Powstały piękne gliniane dzwonki. Prace teraz schną i czekają na wypał w piecu, następnie zostaną poszkliwione przez instruktorkę i zwrócone do biblioteki, gdzie będą czekały na odbiór.
Drugie warsztaty z cyklu „Ceramiczny Ogród” miały miejsce dwa dni później i odbyły się na świeżym powietrzu, w ogrodowej przestrzeni, przed budynkiem węgrzeckiej biblioteki. Zadaniem uczestników było wykonanie ażurowej latarenki z gliny. Wszyscy doskonale poradzili sobie z tym tematem. Formy pomocnicze zostały oklejone plastrami z gliny, następnie wycinano otwory za pomocą dostępnych narzędzi. Powierzchnie dekorowane były także stemplami, odciskanymi koronkami oraz motywami roślinnymi według indywidualnych pomysłów. Wykonano także wersje lampionów na Helloween nawiązując do charakterystycznych „buziek” wycinanych na dyniach. Po naniesieniu szkliw i wypale w piecu celem utrwalenia, prace zwrócone zostaną uczestnikom, aby mogli wykorzystać je w swoich ogrodach. Warsztaty były dla rodziców i dzieci okazją do spędzenia czasu w sposób twórczy. Wspólna praca i zabawa sprzyja pogłębianiu więzi. Dla młodzieży natomiast jest to doskonała forma poznawania rówieśników.
Spotkanie było częścią oddolnej inicjatywy „Ceramiczny ogród” finansowanej ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021” i stanowi jeden z pomysłów realizowanych w ramach projektu Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach „Poznajmy się – razem możemy więcej”.

2

2021 NCK IS dofinans dom kultury plus rgb

Close Menu
Skip to content