Skip to main content

Tradycyjnie w kwietną niedzielę młode żaki z kolorowymi czapkami i odwróconymi kożuszkami zawitały do gminy Zielonki. Po raz kolejny już przy bibickim rynku odbył się Gminny Przegląd Pucheroków.

Słowo Pucherok wywodzi się z łacińskiego słowa puer, czyli chłopiec. Pierwszą wzmiankę o tym zwyczaju odnotowano w XVI wieku. Kiedyś jego występowanie było rozległe i dość powszechne, głównie jednak na północ od Krakowa. Wiązać to można z tym, że wsie te stanowiły spożywcze zaplecze Krakowa, stąd gospodynie zwykle bywały bardziej hojne dla ubogich żaków, którzy zapoczątkowali ten zwyczaj.

W tym roku, w Niedzielę Palmową, w Bibicach od wczesnych godzin porannych można było zobaczyć Pucheroków, chodzących po domostwach i recytujących oracje. Później znaczna część z nich udała się na mszę do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach. Zaraz po niej rozpoczął się Gminny Przegląd Pucheroków.

Przegląd otworzył Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach oraz Katarzyna Żak, wicedyrektor CKPiR. Wójt gminy Zielonki Bogusław Król powitał wszystkich obecnych i złożył życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Głos zabrał także przewodniczący rady gminy Zielonki Mirosław Golanko oraz radny gminy Zielonki, a zarazem sołtys Bibic Tadeusz Łysek.

Pierwsze oracje zaprezentowało trzynaście Pucheroków z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach. Następnie wystąpiło osiem Pucheroków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przybysławicach. Publiczność miała też okazje obejrzeć trzy występy indywidualne. Kolejna grupa to Przedszkole Samorządowe w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach. Tu wśród występujących znalazły się także dziewczynki w tradycyjnych strojach krakowskich. Widownia była zachwycona wykonanymi przez nich piosenkami.

Jako ostatnie z grup szkolnych wystąpiły Pucheroki ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach. Na scenie znalazło się aż siedemnaście Pucheroków z tej szkoły. Na koniec przeglądu wystąpiło siedem Pucheroków, które swoje oracje szlifowało pod okiem propagatora lokalnych tradycji – Józefa Plewniaka.

Tegoroczny Przegląd Pucheroków obfituje we wspaniałych artystów – mówi Izabella Sosnowska, mieszkanka Bibic. – Wszyscy uczestnicy przygotowali piękne, własnoręcznie zrobione stroje, kolorowe czapki i laski. Mam wrażenie, że z roku na rok poziom jest coraz wyższy. Najbardziej ujęły mnie występy najmłodszych uczestników, ale trzeba przyznać, że każdy z Pucheroków zaprezentował się fantastycznie – kontynuowała.

Na koniec wystąpiła Jurajska Kapela Folklorystyczna Gminy Zielonki wraz z zespołem Bibiczanie. Wspólnie wykonali oni piosenki o charakterze ludowym. Pomimo opadów deszczu świetnie rozbawili widownie swoim występem.

Podczas Gminnego Przeglądu Pucheroków, miały miejsce również dwa konkursy. Pierwszy na „Wielkanocne Jajko” wygrała Wiktoria Gończowska. Drugie miejsce zajęła Barbara Sędzielewska a trzecie Oliwia Jamrozik. Przyznano również wyróżnienia dla Jana Sędzielewskiego, Anny Dulińskiej oraz Szymona Sieranta.

W drugim konkursie należało przygotować stroik wielkanocny. Wygrała go Oliwia Chwał. Drugie miejsce zajął Emil Marczyk, a trzecie Jan Zawistowski. Tu również wyróżniono trzy prace: Norberta Marczyka, Miłosza Marczyka oraz Anny Dulińskiej.

Inicjatorem dorocznego przeglądu Pucheroków jest Henryk Banaś — regionalista.

MS

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Close Menu
Skip to content