Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zdobyło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2021”. W ramach projektu „Gmina Zielonki – w krainie Pucheroków!” powstanie m.in. Wirtualne Muzeum Pucheroka. O projekcie.
Pucheroki to XVII-wieczny zwyczaj krakowskich żaków, chodzących po domach i głoszących oracje w Niedzielę Palmową, do dziś żywy w gminie Zielonki. W ramach projektu „Gmina Zielonki – w krainie Pucheroków” powstała strona internetowa, która jest wirtualnym muzeum i zawiera bazę wiedzy o zwyczaju oraz fotografie, filmy, rekwizyty związane z Pucherokami – to główna część projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowanego przez CKPiR w Zielonkach. Więcej o muzeum.
Napisali o pucherokach.
Dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, w opracowaniu opublikowanym w 2010 r. na portalu krakow.pl twierdzi, że tradycja Pucheroków zasługuje nawet na patronat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dowiemy się też dlaczego krakowska kuria zakazała ponad 240 lat temu krakowskim żakom chodzenia po pucherach. Zapraszamy do czytania.
Twórz z nami muzeum
Udało nam się zgromadzić pokaźne zbiory dotyczące pucheroków, będziemy je tu cały czas uzupełniać. Zachęcamy do współtworzenia Wirtualnego Muzeum wraz z nami! Jeśli masz zdjęcia, związane ze zwyczajem, podziel się nimi wysyłając skan na adres: muzeumpucheroka@zielonki.pl.
Dbajmy razem o niematerialne dziedzictwo kulturowe!
Tradycja nie zginęła – konkurs filmowy „Pucheroki w kadrze”! W 2021 roku ze względu na obostrzenia pandemiczne Centrum Kultury nie mogło zorganizować Przeglądu Pucheroków. Zaprosiliśmy więc do udziału w konkursie „Pucheroki w kadrze”. Uczestnicy odpowiedzieli filmami, na których recytują oracje w stroju pucheroka, śpiewają, tańczą i udowadniają, że nieobca im grafika komputerowa. każdy film Centrum Kultury przyjęło z radością. Pucheroki w kadrze zamiast przeglądu 2021
„I Ty zostań Pucherokiem” to publikacja dla dzieci składająca się z zagadek, kolorowanek i łamigłówek, która poprzez zabawę przybliży najmłodszym unikatowy zwyczaj z gminy Zielonki. Nad ciekawą formą czuwał zespół Działu promocji, Informacji i Współpracy, a tekst i grafikę przygotował Paweł Kołodziejski. Publikacja została wydana w wersji papierowej, ale jest także w wersji internetowej, by jak najszerzej mogła służyć jako materiał dydaktyczny i promocyjny np. podczas lekcji o pucherokach i warsztatów.
O projekcie „Gmina Zielonki w krainie Pucheroków” w filmowym skrócie.