Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

dDSCN3826Koncert na sześć orkiestr 16 września w Parku Wiejskim w Zielonkach zgromadził liczną rzeszę miłośników muzyki na instrumenty dęte. Wystąpiły formacje z powiatu krakowskiego: z Radziszowa (gm. Skawina), z Przegini (gm. Jerzmanowice-Przeginia) i trzy rodzime z gminy Zielonki – z Zielonek, Korzkwi, Woli Zachariaszowskiej oraz gościnnie z Zielenic (gm. Radziemice w powiecie proszowickim).

Gości powitała Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata. Zagrali m. in. „Po ćwiczeniach” Wł. Lutego oraz takie przeboje jak „Everybody Loves Somebody”. Orkiestra, która zdobyła 3. miejsce na tegorocznym festiwalu „Echo Trombity” grając w regionalnych strojach krakowskich, co roku uczestniczy w procesji ku czci św. Stanisława na Skałkę. Orkiestrę wspiera czynnie Stanisław Damian, wiceprezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział Małopolska, który w końcowej części koncertu dyrygował wszystkimi muzykami.

Orkiestrą Dętą z Przegini dyryguje Lech Wnuk, kapelmistrz również orkiestry dętej z Woli Zachariaszowskiej. Orkiestra zagrała m. in. kompozycję Edwarda Maja – marsz „Strażak”. Honorowym gościem przeglądu była córka kompozytora Krystyna Maj-Lepszy. Nie ukrywała, że jest ogromną satysfakcją słyszeć, że niemal każda orkiestra ma w swoim repertuarze utwory ojca.      

Następna orkiestra nosi nazwę „Sygnał”, a pochodzi z Zielenic w gminie Radziemice. Dyryguje nią Czesław Chećko, który na potrzeby orkiestry opracował popularny tego lata przebój „Koko, koko”. Słuchacze w Parku Wiejskim w Zielonkach nie mieli go jeszcze okazji słuchać w tej aranżacji. W wykonaniu orkiestry z Zielenic zabrzmiała „Rzeczpospolita” Edwarda Maja i nostalgiczne „Góralu czy Ci nie żal”. Orkiestra współpracuje ze Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Istniejąca od 1949 roku formacja grała w swej karierze dla Jana Pawła II podczas audiencji na Placu św. Piotra w Rzymie w 2003 roku.

Najbardziej związaną z osobą Edwarda Maja orkiestrą jest Parafialna Orkiestra Dęta z Korzkwi, którą kompozytor, dyrygent i skrzypek założył w roku 1914. Obecnie po reaktywacji dyryguje nią Michał Kwiatkowski, a orkiestra działa pod patronatem Parafii pw. Narodzenia Jana Chrzciciela w Korzkwi. Orkiestra wykonała wiązankę melodii z musicalu „Skrzypek na dachu”  oraz takie przeboje jak „Sway” czy „Rivers of Babilon”.

Z Radziszowa w gminie Skawina przyjechała orkiestra dęta „Sygnał” (druga o tej nazwie) działająca pod patronatem Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, a grająca pod batutą Tadeusza Jarosa. Zagrali m. in. Marsz Filutek Edwarda Mąkosza oraz „Rock around the Clock”.

Na koniec prezentacji orkiestr na scenie pojawił się znów kapelmistrz Lech Wnuk, tym razem dowodzący działającą przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Zachariaszowskiej orkiestrą „Wola”. Zagrali „Powrót gladiatorów”, „La Storia” i „Children of Sanchez”.

Hołd Edwardowi Majowi, nazywanemu polskim królem marszów, oddali wszyscy koncertujący w niedzielę muzycy, wykonując wspólnie marsz „Krakus”, również na bis, pod kierownictwem Stanisława Damiana. Tydzień wcześniej w zieloneckim parku odbywało się narodowe czytania „Pana Tadeusza”, w tę niedzielę powrócono myślą do narodowej epopei dzięki wspólnemu wykonaniu przez orkiestry poloneza Wojciech Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Trzecim wspólnym utworem był „Tenner-marsz” W. Karasia.

Na organizację przedsięwzięcia Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz otrzymało dotację w wysokości 5 tys. zł z przeznaczeniem na zadanie publiczne z zakresu kultury przyznaną przez Powiat Krakowski ziemski. Starosta powiatu Józef Krzyworzeka, wraz z wójtem gminy Zielonki Bogusławem Królem, patronowali honorowo VII przeglądowi. Równorzędne nagrody finansowe oraz dyplomy przekazali reprezentujący powiat radni Anna Lewicka, Wojciech Karwat i sekretarz powiatu, radny gminy Zielonki, Mirosław Golanko. Muzykom towarzyszyli również przewodniczący rady powiatu Tadeusz Nabagło oraz radni powiatowi: Wojciech Bosak i Piotr Goraj. Przybyli również przewodniczący rady gminy Zielonki Ryszard Krawczyk oraz wiceprzewodniczący Krzysztof Olawski wraz z radnymi i sołtysami z gminy.

Monografią historyczną gminy Zielonki podziękowano Krystynie Maj-Lepszy, która wraz z córką Katarzyną Lepszy-Muszyńską oraz z wnukiem wzięli udział w koncercie.  – To był mój ukochany tato – wspomina pani Krystyna z entuzjazmem. – Dyrygując korzkiewską orkiestrą, kiedy próby trwały kilka dni, dziadek mieszkał w szkole w Korzkwi. A goszcząc w Przybysławicach u państwa Dulińskich skomponował marsz koncertowy „P.O.S.”– relacjonowała wnuczka artysty Katarzyna Lepszy-Muszyńska. Od obu pań można było dowiedzieć się wielu ciekawostek o kompozytorze – jak ta, że początkowy fragment jego marsza był sygnałem rozpoczynającym audycję radiową „Wesoła lwowska fala” słynnych Szczepka i Tońka.

IO

Obejrzyj zdjęcia: tutaj oraz na Facebook.com/ckpir

Skip to content