Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

Orkiestra_pod_oknem_papieskimtytuowe16 października z okazji 33. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża w całym kraju odbyły się uroczystości. Nie mogło ich zabraknąć pod słynnym oknem papieskim przy ulicy Franciszkańskiej 3. Nie mogło tam także zabraknąć orkiestry z Zielonek, która przez 30 lat grała dla papieża z okazji uroczystości na Skałce, najchętniej jego ulubioną „Barkę”.

 

 

 

Koncert Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek połączony był z występem Klubowej Grupy Poetica działającej w Klubie Dukat Ośrodka Kultury – Kraków Nowa. Artyści odczytali ważne i aktualne fragmenty homilii Ojca Świętego Jana Pawła II wygłaszane podczas jego pielgrzymek do Polski. Selekcji dokonał Janusz Rojek: – Kluczem była obserwacja naszej rzeczywistości tej z ostatnich lat i tej  powyborczej. Owa rzeczywistość nie napawa mnie nadzieją , jest natomiast dla mnie dowodem „ podcinania korzeni”. Wybrane słowa to najprostsze wskazówki jak żyć, to słowa  płynącą z wielkiej miłości Boga i człowieka, której najwierniejszym orędownikiem był Ojciec Święty. Mieliśmy pośród nas prawdziwego nauczyciela i pedagoga. Trzeba do niego wracać, odwoływać się do jego słów wręcz brać je jako motta swojego życia. – uzasadnia wybór artysta.
Papież mówił i pisał prostymi słowami, które trafiają prosto w serce wiernych. Było wzruszająco, czas na refleksję wypełniały melodie takich pieśni jak „Abba Ojcze”, „Powołanie”, „Usłysz Bożej Matki głos”, „Matka”, „Zapada Zmrok”, „Sześćset lat” i oczywiście „Czarna Madonna”. Orkiestra występowała pod batutą Wojciecha Karwata.
O godzinie 17:15 z głośników popłynęły słowa „Habemus papam”, które wypowiedział 16 października 1978 roku kardynał Pericle Felici, obwieszczając światu obranie kardynała Wojtyły papieżem i pierwsza wypowiedź Jana Pawła II, którą podbił serca nie tylko Włochów.
Wspólną modlitwę zainicjował franciszkanin ojciec Stanisław: -Ten koncert był formą modlitwy – powiedział, życząc wszystkim, by zawsze byli wierni naukom Jana Pawła II. 
Papież zawsze jednoczył ludzi, także w to słoneczne niedzielne popołudnie. Po wspólnym, wraz z orkiestrą, wykonaniu „Barki”, zgromadzeni na Franciszkańskiej wierni pozowali do zbiorowego zdjęcia. Orkiestra zwieńczyła wspólne spotkanie skoczną wiązankę krakowską. Muzycy występowali w strojach krakowskich i pomimo chłodu grali z dużą werwą. Dało się odczuć pozytywną energię na Franciszkańskiej, którą papież często nazywał swoim adresem.
Organizatorem uroczystości oraz towarzyszącej jej wystawy najpiękniejszych zdjęć bł. Jana Pawła II wykonanych przez Adama Bujaka, zatytułowanej „Droga do świętości”, był Instytut Dialogu Międzykulturowego.
AM

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_1

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_2

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_3

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_4

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_5

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_6

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_7

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_8

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_9

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_10

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_11

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_12

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_13

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_14

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_15

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_16

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_17

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_zbiorowe

Orkiestra_pod_oknem_papieskim_zbiorowe_2

 

Skip to content