Skip to main content
Drukuj

wwwW.Karwat_15.02

 

Grupa kolędnicza Herody z Zielonek działająca przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach przywiozła pierwszą nagrodę z najważniejszej imprezy kolędniczej w Polsce Góralskiego Karnawału – Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych, który odbył po raz 39. w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

 

Do konkursu zakwalifikowano 50 grup z całego kraju. Przyznano sześć równorzędnych pierwszych miejsc, które otrzymały wraz z Herodami z Zielonek następujące grupy: „Z gwiazdą„ z Kamionki Wielkiej, „Z turoniem” z Podegrodzia”, „Z rajem” z Zawoi, „Dziady noworoczne” z Milówki i „Z Dorotą” z Juszczyna. Zatem z grup prezentujących inscenizację na dworze króla Heroda charakterystyczną dla okolic Krakowa grupa z Zielonek okazała się bezkonkurencyjna. Herody z Zielonek otrzymały „Złotą” rozetę góralską i nagrodę pieniężną. Profesjonalne jury stanowili: etnomuzykolog Aleksandra Bogucka, dialektolog dr Artur Czesak, etnograf Benedykt Kafel, etnolog Dorota Majerczyk, antropolog kulturowy dr Stanisław Węglarz.
Zieloneckie Herody czekały na swoją czwartą złotą spinkę od 2003 roku występując a capella lub z akordeonem. W tym roku udało się zdobyć dodatkowe punkty za wykonywanie akompaniamentu na heligonce, tradycyjnym instrumencie przy kolędowaniu. Na instrumencie, zakupionym latem 2010 roku, nauczył się grać kierownik artystyczny grupy, akompaniujący grupie jako Muzyk, Wojciech Karwat.
Wraz z Wojciechem Karwatem zlotą nagrodę wykolędowali: Paweł Kowalski jako Król Herod, Marcin Karwat jako Marszałek, Wojciech Kokoszka jako Gardehetman, Piotr Nowakowski jako feldmarszałek, Mateusz Kurzdym jako Ułan, Jan Bulak jako Turek, Szymon Sadzik jako Żyd, Michał Karwat jako Śmierć i Dariusz Krzak jako Diabeł.
Zdobycie złotej rozety to nagroda i kara równocześnie, regulamin przewiduje bowiem, że zwycięzcy muszą zrobić sobie roczną przerwę od uczestnictwa w konkursie. Stąd za rok nie możemy wziąć udziału w 40. Jubileuszowym Karnawale Góralskim. – informuje Wojciech Karwat.
IO

 

wwwHerody_zima

Close Menu
Skip to content