44. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej organizowane przez Centrum Sztuki Ludowej IMAGO odbywały się od 13 do 23 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie. Podczas targów można było na stoiskach nabyć piękne, inspirowane folklorem, przedmioty, a na scenie obejrzeć i posłuchać jak tańczą i śpiewają folkowe zespoły. Na ostatni dzień targów, niedzielę 23 sierpnia, organizatorzy zaprosili do zaprezentowania się gminę Zielonki.
Wiele zespołów tanecznych i śpiewaczych w czas pandemii nie odbywało prób, tym bardziej więc należą się podziękowania dla pięciu formacji z gminy Zielonki za mobilizację i przygotowanie występu. Poznać gminę Zielonki pomagała prowadząca koncert Małgorzata Surma zachęcając do odwiedzania gminy Zielonki w weekendy, opowiadając o zespołach i poszanowaniu mieszkańców gminy dla ludowości i stroju krakowskiego.
Jako pierwsze wystąpiły dzieci z działającego pod skrzydłami Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zespołu Czerwone Korale, ćwiczącego taniec i śpiew ludowy pod opieką Magdaleny Żbik. Na scenie najmłodszy tancerz miał 3 latka, a najstarszy 10 lat, i w okrojonym składzie dali z siebie wszystko śpiewając o zielonej lipce i koziołku i tańcząc poleczkę.
Dorosły, a głównie młodzieżowy, zespół Folklove działający od 2016 roku, również ćwiczy pod kierunkiem Magdaleny Żbik. Śpiewem, oczywiście w repertuarze folkowym, dyrygował Sebastian Szydło. Zatańczyli poloneza, krakowiaka i kujawiaka. Stroje krakowskie i łowickie, w których występują, budziły zainteresowanie odwiedzających targi mieszkańców i turystów, którzy robili sobie zdjęcia z tancerzami. Nadmienić należy, że niedawno do zespołu dołączyło dwóch tancerzy, a w szeregach zespołu tańczy też Marek Płachta, dyrektor CKPiR w Zielonkach. Wszystkie wyżej wymienione zespoły ćwiczą w ramach zajęć w CKPiR, a Centrum Kultury również koordynowało udział gminy Zielonki w targach. Zespołowi Folklove akompaniuje Jurajska Kapela Folklorystyczna gminy Zielonki pod kierownictwem Jana Regulskiego, która prócz tego zaprezentowała utwory folklorystyczne i biesiadne na scenie.
Prócz wymienionych zespołów na targach zdecydowały się zaprezentować dwie grupy z miejscowości gminy Zielonki. Zespół Regionalny „Tradycja” z Trojanowic ma w repertuarze kilkadziesiąt piosenek, których młodzi już dziś nie znają, i nie tylko występuje, na co dzień działa na rzecz swojej miejscowości. Podobnie Koło Przyjaciół Brzozówki rozwija artystyczne talenty swych członków, promuje też swoją miejscowość poprzez organizowanie wydarzeń i sukcesy kulinarne. 14 pań zaśpiewało na scenie opiewając m.in. piękno swojej okolicy, a na stoisku zaprezentowały wyroby rękodzielnicze i przetwory.
Na stoisku gminy Zielonki można było dostać materiały promocyjne gminy, również związane ze zwyczajem Pucheroków, w obchodzonym właśnie Roku Pucheroka w gminie Zielonki. Galeria Ptaszki Trzy oferowała wyroby ceramiczne, a Kropka Design z Batowic – ceramiczną biżuterię.
Podobno niektórym widzom brakowało „Herodów”, ale to akurat da się łatwo wytłumaczyć… Przyzwyczailiśmy ich bowiem do tego, że gmina Zielonki prezentuje się co roku na krakowskim Rynku Głównym zimą, podczas Targów Bożonarodzeniowych, latem zdarza nam się to sporadycznie. Cieszymy się, że naszym zespołom udało się dać radość odwiedzającym targi, Rynek Główny i Kraków, i w letniej porze.
IO
Więcej zdjęć: tutaj