Skip to main content
Drukuj

DSC03199mos27 lipca z założenia miał być dniem, kiedy na różnorodnych festiwalach i spotkaniach pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży spotkają się z mieszkańcami i społecznościami w miejscach swojego zakwaterowania, by wspólnie się bawić i czekać na kulminacyjne wydarzenia ŚDM. CKPiR i gmina Zielonki przygotowała Festiwal Młodych w Bibicach, na boisku KS Bibiczanka, w jednym z najbardziej urokliwych miejsc naszej gminy. Na co dzień cichy, zielony zakątek rozbrzmiewał tego dnia energetyczną muzyką i zapałem.

Do obejrzenia: film.

W gminie Zielonki pielgrzymi zamieszkali głównie w domach mieszkańców, a także w szkołach: w Bibicach i Zielonkach. W Bibicach stacjonują młodzi Niemcy z Bawarii, podobnie w Zielonkach mieszka wielu Niemców, z różnych miast kraju. Ale w gminie zapowiadali się też Włosi, Amerykanie, Austriacy, Chińczycy, Ukraińcy i Kanadyjczycy.
Festiwal Młodych w Gminie Zielonki organizowany był przy współpracy z komitetem centralnym ŚDM w Krakowie i skierowany był do pielgrzymów zamieszkujących na terenie naszej gminy oraz do jej mieszkańców. Imprezę uroczyście rozpoczęli wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz biskup diecezji Eichstätt Gregor Maria Hanke.
Na scenie festiwalu wystąpili artyści z gminy Zielonki: wokalistka Agnieszka Łachowska; zespół ludowy „Bibiczanie”; orkiestry dęte z Zielonek i Woli Zachariaszowskiej, chór Psallite Deo oraz  grupa „Przyjaciele”. Nie zabrakło również wyjątkowych gości spoza gminy, a wśród nich byli: zespół „Jakubowe Muszelki” z gminy Michałowice oraz niezapomniany Alvaro Antonio z Kostaryki. Wiele radości sprawił również spontaniczny występ pielgrzymów z Bawarii, którzy podczas ŚDM nocują w parafii w Bibicach.
Oprócz występów artystycznych organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji , w tym warsztaty taneczne, naukę krakowiaka, tańce lednickie oraz pląsy przy muzyce z różnych krajów świata. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty bębniarskie przygotowane przez Andrzeja Kozackiego, muzyka, twórcę bębnów oraz muzykoterapeutę. Każdy mógł zagrać na wyjątkowym instrumencie, jakim był wielki bęben kozacki zrobiony specjalnie na ŚDM.
Na stoisku promocyjnym gminy Zielonki i Centrum Kultury zapoznawano przybyłych z historią i atrakcjami gminy, można było się zaopatrzyć w materiały promocyjne, książki, płyty gminnych zespołów i pamiątki. W kolejce ustawiali się młodzi i jeszcze młodsi, by pomalować twarze w narodowe barwy i wiele innych motywów, w tym znak ŚDM.
Ponadto Biblioteka Publiczna w Zielonkach zachęcała na swoim stoisku do odwiedzenia Izby Regionalnej prezentując stroje krakowskie i promując działalność rękodzielniczą. Chętni mogli przymierzyć elementy stroju ludowego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Żeby nie brakło sił do zabawy, gospoda Obżarciuch serwowała przybyłym pyszności z grilla.
Zwieńczeniem imprezy był koncert pt. „Dotknij miłosierdzia” w wykonaniu Gminnego Chóru ŚDM (połączone chóry: Fermata i Psallite Deo działające na terenie gminy oraz osoby indywidualne) z orkiestrą dętą z Korzkwi. Podczas koncertu zabrzmiały pieśni i utwory o tematyce religijnej w nowych ciekawych aranżacjach stworzonych specjalnie na koncert. Nie zabrakło pieśni nawiązujących do pontyfikatu polskiego papieża Jana Pawła II. Po koncercie ksiądz proboszcz bibickiej parafii Jan Przybocki oraz ksiądz Krzysztof Witczak z diecezji Eichstätt prowadzili wspólną modlitwę. Najbardziej wytrwali na zaproszenie wójta bawili się jeszcze chwilę przy dźwiękach muzyki.
Międzynarodowe spotkanie w Bibicach odbyło się w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze. Muzyka i taniec zintegrowały przybyłych pielgrzymów z różnych krajów, którzy zamieszkiwali na czas ŚDM w naszej gminie. Wiele zawdzięczamy naszym przemiłym tłumaczkom, Agacie Górskiej i Joannie Kurdziel, które ze sceny tłumaczyły żywiołowego Wojtka Kokoszkę, wodzireja festiwalu.
Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania wolontariuszom, jednostkom OSP z Bibic, Węgrzc i Bosutowa, firmie Elbi z Poręby Laskowskiej, sponsorowi Gminnego Chóru ŚDM oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie festiwalu.
Pragniemy przypomnieć również, że przed imprezą nagrano wyjątkowy teledysk, w którym prócz Gminnego Chóru ŚDM i Parafialnej Orkiestry Korzkiew wystąpiły osoby z komitetu parafialnego z Zielonek oraz strażackiej młodzieżówki z Zielonek.Dziękujemy im za udział  i zaangażowanie. Przy tej okazji pragniemy podziękować również Mikołajowi Blajdzie za mastering i pomoc merytoryczną.
IO, AR

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSC02571
DSC02591
DSC02627
DSC02645
DSC02698
DSC02731
DSC02971
DSC02995
DSC03005
DSC03032
DSC03054
DSC03138
DSCN9745
DSCN9870
Close Menu
Skip to content