Skip to main content
Drukuj

1

Sportowe emocje związane z Marchewkowym Półmaratonem w Zielonkach już za nami. W imprezie zorganizowanej przez Fundację Ścieżka Zdrowia oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji wzięło udział 313 osób z gminy Zielonki, gmin sąsiednich, Krakowa, różnych stron Małopolski i ze Śląska. Motywem przewodnim była marchewka, niegdyś powszechnie uprawiana przez mieszkańców Zielonek.

Imprezę, której celem była popularyzacja aktywnego wypoczynku i zdrowego trybu życia zainaugurował Bieg Rodzinny na 2 km. Pobiegło w nim 50 rodzin, łącznie 150 osób. Nie było limitu czasowego na pokonanie dystansu, nie było też rywalizacji o pierwsze miejsce a rekreacyjny charakter konkurencji podkreślono tym, że każda rodzina zarejestrowała się pod wymyśloną przez siebie nazwą. Uczestnicy wykazali się poczuciem humoru i pomysłowością, Wśród startujących mieliśmy m.in. drużynę Turbo Żółwi, Leniwców czy Szalonych Ślimaków.
W dalszych konkurencjach Marchewkowego Półmaratonu na linii startu stanęli już wprawieni biegacze, by sprawdzić swoje możliwości na dystansie 21,098 km a także na krótszych odcinkach, czyli w biegach na 13,8 km oraz 6,3 km. Dla miłośników Nordic Walking przygotowano trasę o długości 6,3 km. Rozgrzewkę przed startem poprowadziły: Aneta Babicz-Szczęśniak, Katarzyna Lisiecka i Paulina Wojtal z Body Paradise, następnie uczestnicy pobiegli przez Zielonki, Bibice, Wolę Zachariaszowską ulicami: Do Cegielni, Na Ogrody, Królewską, św Floriana, Graniczną, Leszczynową, Lipową, Wrzosową i Dworską. Na mecie na wszystkich kończących konkurencję czekały pamiątkowe medale, trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii zostały uhonorowane pucharami oraz dyplomami, ponadto wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody ufundowane przez sponsorów. Wręczyli je nagrodzonym: wójt Bogusław Król, przewodniczący Rady Gminy Ryszard Krawczyk, dyrektor CKPiR Marek Płachta, Mariusz Żmiłowski z Fundacji „Ścieżka Zdrowia” oraz Anna Sieńko, radna gminy Zielonki. A wśród nagród były m.in. piłki, bramki, zestawy dla sportowców, karnety na basen, torty marchewkowe. Zwycięzcą półmaratonu, został Artur Kijanka z Osiedla Łokietka. Wśród kobiet na dystansie 21,98 km najszybciej pobiegła Katarzyna Kuras z Chełmka. Na dystansie 13,8 najlepsi okazali się: Dariusz Kułynycz z Niepołomic Dorota Mazia także z Niepołomic. W kategorii 6,3 km zwyciężyli Janusz Komenda z Zielonek i Magdalena Płaziak – Kowalewska z Libertowa. Nordic Walking zwyciężyli: Anna Brzeźny z Krakowa i Michał Galas z Zielonek. Szczegółowe informacje dotyczące miejsca w klasyfikacji oraz osięgniętego czasu poszczególnych zawodników dostępne tutaj :

Dla wszystkich impreza biegowa była okazją aby sprawdzić swoje możliwości, skonfrontować osiągnięcia z innymi, albo po prostu wspólnie pobiegać. Wszyscy zgodni byli co do tego, że bieganie pozwala zrelaksować się, znakomicie wpływa na stan organizmu, poprawia samopoczucie oraz …uzależnia. – Dla mnie dzisiejszy bieg to sprawdzian przed maratonem w Warszawie, który odbędzie się za tydzień. Mieszkam w okolicy, trasa jest mi bardzo dobrze znana. Dla początkujących w bieganiu najważniejszy jest systematyczny trening, trzeba opracować sobie plan treningowy dostosowany do własnych potrzeb, na początek nie za ambitny, żeby się nie wypalić, a kiedy już zacznie się biegać, można się wciągnąć – mówił Dominik Nowak z Zielonek, uczestnik biegu na 13,8 km.
Anna Brzeźny z Krakowa – zwyciężczyni marszu Nordic Walking o swojej przygodzie z kijkami powiedziała: – Parę lat temu pomyślałam, że powinnam zacząć się ruszać, a do biegania trudno mi się było zmotywować. Nordic Walking okazał się dobrą alternatywą. Jest przyjemny i pożyteczny. Można ze znajomymi przyjemnie spędzić czas, a przy okazji trochę się zmęczyć. Artur Kijanka, zwycięzca półmaratonu pochwalił przygotowanie trasy i podkreślił, że w ostatnich latach zmieniła się polityka propagowania zdrowego trybu życia – Cieszę się, że zorganizowano taki bieg. Nasza gmina ma wspaniałe warunki, dużo zieleni, dużo górek, jest gdzie trenować. Dzisiejsza trasa była urozmaicona, asfalt, nawierzchnie szutrowe i dużo wzniesień. Coraz więcej gminy inwestują w sport, by ludzie mogli prowadzić aktywny tryb życia. Zmienia się też mentalność ludzi. – mówił.
Imprezę poprowadził dziennikarz sportowy Maciej Starowicz. Organizatorzy przygotowali atrakcje dla zgromadzonej publiczności. Cheerleaderki z Zielonek pod kierunkiem Katarzyny Gazdy po raz kolejny swoim występem oczarowały publiczność, a Katarzyna i Artur Kłysowie zaprezentowali zgromadzonym techniki judo. Wysiłki organizatorów wsparli harcerze z drużyn Zielonego Szczepu: Widmo, Wilczy Trop oraz Twierdza. Strażacy – ochotnicy wszystkich jednostek OSP zapewnili bezpieczeństwo uczestnikom zarówno na trasach biegów, kierując ruchem samochodowym jak i na terenie pod sceną.
Organizatorzy dziękują sponsorom imprezy.

KŁK

Więcej zdjęć tutaj:

Relacja filmowa z imprezy tutaj:

 

 

5
1
6
7
2
Close Menu
Skip to content