Skip to main content
Drukuj

DSC0076314 stycznia obchodząca jubileusz 10-lecia Fermata koncertowała z Parafialno-Gminną Orkiestrą z Zielonek. W sali Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach brakło krzeseł dla wszystkich chętnych chcących wysłuchać koncertu –  nie tylko szczelnie wypełnili oni całą salę, ale również część holu CIS.

A warto było się wybrać na ten koncert. Na scenie zebrało się ponad stu muzyków. – Zaczynaliśmy dziesięć lat temu od ośmiu osób, dziś zespół Fermata liczy 78 chórzystów w wieku od 8 do 25 lat – wspominała Anna Roj, kierownik chóru i dodając, że ze względu na duży przedział wiekowy zespół podzielony jest na dwie grupy dziecięce oraz młodzieżowy chór, przy zespole rozwija się również grupa instrumentalna towarzysząca wokalistom oraz skład kameralny. Zespół koncertował już z wieloma orkiestrami i zespołami muzycznymi w Polsce, jak również występował we Francji.

Orkiestra z Zielonek powstała w 1960 r. przy parafii w Zielonkach, jej pierwszym kapelmistrzem był Zbigniew Garstka, człowiek o szczególnym muzycznym talencie i autorytecie. Od 2005 r., po jego śmierci, kapelmistrzem orkiestry jest Wojciech Karwat. Orkiestra bierze udział w wielu festiwalach, uświetnia uroczystości kościelne i gminne, reprezentowała też naszą gminę i powiat krakowski za granicą – w Niemczech, Francji i na Ukrainie. Zespół liczy obecnie 30 osób.

Podczas koncertu w Zielonkach chór wykonał 26 utworów – 11 z towarzyszeniem orkiestry, 8 z własnym zespołem instrumentalnym, resztę a capella. W repertuarze znalazły się kolędy i pastorałki nie tylko po polsku, ale i po czesku, ukraińsku, hiszpańsku, francusku i angielsku. Szczególnie wspaniale chór wypadł w pieśniach wykonanych wielogłosowo. Urokliwie zaprezentowała się liczna grupa najmłodsza – słuchacze mieli okazję poznać nie tylko talenty wokalne, ale i aktorskie jej członków, doskonale widoczne w krótkich, zabawnych scenkach. Świetnie zaprezentowali się także soliści: m.in. Maja Sum, Ola Majka, Ola Zębala, Marysia Hajto, Norbert Kociarz, Kajtek Wolas.

Słuchacze na ponad dwie godziny przenieśli się w krainę muzycznej magii. Nic więc dziwnego, że zespoły bisowały wielokrotnie. Wielbicieli muzycznych talentów zespołów Centrum Kultury w Zielonkach jest tak wielu, że w przyszłym roku na koncert noworoczny trzeba będzie poszukać znacznie większej sali…

MKF

Więcej zdjęć: tutaj

DSC00545
DSC00546
DSC00563
DSC00604
DSC00617
DSC00638
DSC00640
DSC00648
DSC00678
DSC00708
DSC00780
Skip to content