Skip to main content
Drukuj

Gdy muzyka grała ona w sercu Panu jedynie śpiewała…” fot. Piotr Sołtys
Jakub de Voragine
„Złota legenda” z II poł. XIII w.
15 listopada w kościele św Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie odbył się Koncert Cecyliański. Dedykowany patronce chórzystów, muzyków i zespołów muzycznych, św Cecylii był jednym z najważniejszych muzycznych wydarzeń zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Krakowie.
Poprzedziły go Jesienne Warsztaty „Muzykujmy Razem”, których ideą było przygotowanie repertuaru chórzystów i instrumentalistów działających w zespołach chóralnych i orkiestrowych na terenie Powiatu Krakowskiego.

W wydarzeniu wzięło udział 130 śpiewaków oraz 65 instrumentalistów, których połączyła muzyczna pasja. Warsztaty oraz koncert poprowadził Stanisław Krawczyński, znany i ceniony dyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. W programie koncertu znalazły się między innymi: „Missa Brevis” Jacoba de Haan’a, „Preludium do Te Deum” Marca – Antoinea Charpentier’a, Pieśń Maryjna „Ciebie na wieki” Henryka Mikołaja Góreckiego. Do udziału w występie zaproszono solistów: Jakuba Michalaka (skrzypce) oraz Rahaf Chikhani (harfa), którzy wykonali „Hymn ku czci św. Cecylii” Charlesa Gounoda. Finałem był utwór „O, sancta Caecilia,” skomponowany przez Henryka Jana Botora specjalnie na ten właśnie koncert.
Wśród wykonawców znalazły się zespoły działające w naszej gminie: Młodzieżowy Chór Fermata działający przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, chór Psallite Deo prowadzony przez Martę Krawczyk przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach, oraz kilku instrumentalistów należących do Orkiestry Dętej „Wola” z Woli Zachariaszowskiej.
Bardzo cieszymy się, że pomysł zorganizowania warsztatów i koncertu spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że poprzez organizację tego projektu uda nam się zarazić miłością do wspólnego muzykowania kolejnych wykonawców. Wierzymy, że zainicjowana współpraca między zespołami przyniesie w przyszłości wiele ciekawych wydarzeń artystycznych – podsumowują Anna Roj i Jarosław Ignaszak, pomysłodawcy projektu.

 

fot. Ewa Niekurzak
fot. Ewa Niekurzak
fot. Krzysztof Kamiński
fot. Krzysztof Kamiński
fot. Piotr Sołtys
fot. Piotr Sołtys
fot. Krzysztof Kamiński 1
fot. krzysztof Kamiński
fot. Piotr Sołtys 1
fot. Piotr Sołtys
Skip to content