Skip to main content
Drukuj

mosimage24 stycznia kolędnicy z różnych stron przybyli do Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach, by bawić publiczność na XVI Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych. Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji zaprosiło do kolędowania pięć grup, a wystąpili: Grupa Kolędnicza z Owczar, Pasterze z Koźlicy, Koło Integracji Bibic, Herody z Maszkowa i Kolędnicy z Turoniem z Lipnicy Wielkiej na Orawie.  Było różnorodnie: i wesoło, i sentymentalnie, a bywało, że frywolnie. Imprezie towarzyszyła pokonkursowa wystawa szopek bożonarodzeniowych.

Inscenizacji Herodów z Owczar, którzy rozpoczęli przegląd towarzyszyła radosna informacja, że wraz z grupami z Zielonek i Trojanowic będą reprezentować naszą gminę podczas prestiżowego festiwalu grup kolędniczych – Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. W Zielonkach pokazali tradycyjne przedstawienie wydarzeń na dworze króla Heroda po tym, jak rozchodzi się wieść o Bożym Narodzeniu. Kolędnicy z Owczar wzbogacają swój występ o obrzęd z Kozą. Grupą kieruje Ryszard Krawczyk, sołtys Owczar i przewodniczący Rady Gminy Zielonki, a wciela się w postać Heroda. Ośpiewali przewodniczącego Rady Powiatu Tadeusza Nabagłę, radnego powiatowego Wojciecha Karwata i Marzenę Gadzik-Wójcik, wiceprzewodniczącą Rady Gminy Zielonki.
W innym stylu kolędowanie kontynuowali Pasterze z Koźlicy, również z powiatu krakowskiego – z gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Grupę ponad 60 lat temu założyło kilku mieszkańców wsi Koźlica. Pokazali w pięknej gwarze, jak pasterze zareagowali na znaki na niebie i ziemi oznajmiające narodziny Dzieciątka. Na heligonce zagrał kierownik grupy Piotr Paluch, a jako rekwizyt Pasterzom towarzyszyła szopka.
Koło Integracji Bibic nawiązało do tradycji zapustów, czyli ostatniego dnia karnawału, gdy tuż tuż środa popielcowa. „Dziady zapustne” to tradycja, którą Koło kierowane przez Marię Jedlińską stara się wskrzesić. Kolorowy, roztańczony orszak zapustny robi wspaniale wrażenie, a publiczność przyłącza się do wesołego śpiewania, jakby na zapas przed długim postem. Zapustników do występu przygotował Józef Plewniak, jeden z opiekunów bibickiej tradycji. Wraz z Krystyną Sikorą napisali teksty do przedstawienia „Bibickie zapusty – pączki i chrusty”. I tytułowymi pączkami bibiccy kolędnicy częstowali publiczność.
Kolędniczy występ herodowy udało się zobaczyć jeszcze raz, tym razem dzięki Herodom z Maszkowa z gminy Iwanowice, w dużej części strażakom-ochotnikom. Herodami kieruje prezes OSP Krzysztof Gumula. Kolędnikom przygrywa czteroosobowa kapela w galowych strojach krakowskich, a w przedstawieniu występuje aż dwóch Żydów. Herody z Maszkowa ośpiewały radnego powiatu Krzysztofa Malika i prowadzącą przegląd Katarzynę Żak z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.
Wraz z ostatnią występującą na przeglądzie grupą jako Turoń przybyła kierownik Gminnego Centrum Kultury Karolina Kowalczyk. Ciężki strój nie jest bynajmniej jedynym mankamentem tej ważnej roli -bowiem Kolędnicy z Turoniem z Lipnicy Wielkiej na Orawie swojemu Turoniowi dają mocno popalić. Przy tym przynieśli zieloneckiej publiczności to, do czego ma szczególny sentyment – kolędowanie na góralską nutę. Kolędnicy z Lipnicy obsypali publiczność ziarnem na szczęście, żeby się darzyło. Grupą z powiatu nowotarskiego kieruje Robert Kowalczyk. Na bis zaśpiewali „Oj, maluśki, maluśki”.
Festiwalowi patronowali Powiat Krakowski i Gmina Zielonki. Dopisali goście, wśród nich przedstawiciele Rady Powiatu Krakowskiego – na czele z przewodniczącym Rady Tadeuszem Nabagło, a i radni powiatu Wojciech Karwat i Krzysztof Malik. Samorząd gminy Zielonki reprezentowało prezydium Rady Gminy: przewodniczący Ryszard Krawczyk oraz wiceprzewodniczący Marzena Gadzik-Wójcik i Mirosław Golanko oraz radni i sołtysi z gminy.
Organizatorzy dziękują władzom powiatu za wsparcie finansowe przedsięwzięcia, dzięki czemu kolędnicy otrzymali równorzędne nagrody. Na pamiątkę każda z grup dostała laleczkę Heroda. Nagrody wręczyli przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Nabagło i Rady Gminy Zielonki Ryszard Krawczyk.
Można było obejrzeć pokonkursową wystawę szopek bożonarodzeniowych, do czego zachęcał dyrektor CKPiR Marek Płachta. Nagrodził tez jednego z laureatów, a pozostałych, którzy w tym dniu nie mogli osobiście przybyć po nagrodę, zapraszamy do kontaktu z CKPiR pod nr tel. 12 665 10 47.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN9957
DSCN0081
DSCN0133
DSCN0206
DSCN0283

 

 

 

 

 

 

Close Menu
Skip to content