Skip to main content
Drukuj

1Prawie 900 rowerzystów wzięło udział w IX Rajdzie Rowerowym po gminie Zielonki, organizowanym 18 czerwca przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach i gminę Zielonki. Start i meta tegorocznego rajdu miały miejsce na Placu Józefa Kusia w Woli Zachariaszowskiej.

Od godziny 8.00 wydawano pakiety startowe. Malowniczy teren gminy obfituje w przewyższenia, trzeba mieć zarówno sporo siły, by wyjechać na niektóre z nich, ale i sprawny sprzęt, by z nich zjechać. Dlatego na wstępie zapraszano właścicieli rowerów do sprawdzenia hamulców na stoisku firmy Elmar. Rowerzyści wyjechali na trasę dłuższą 25-kilometrową w kilku rundach, tak samo uczestnicy na trasę krótszą 10-kilometrową. Nad organizacją rajdu czuwało CKPiR z dyrektorem Markiem Płachtą, imprezę prowadził Paweł Plewa. Na starcie przywitał wszystkich wójt gminy Bogusław Król. Mieszkańcom i gościom na rowerach towarzyszyli m.in. przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko, radni Romana Toft i Tadeusz Łysek, radny powiatu krakowskiego Jarosław Raźny.
Trasa krótsza, m.in. dla rodzin z małymi dziećmi, wiodła ona obok dawnego dworu w Garlicy Murowanej, w której stacjonuje teraz Stacja Doświadczalna Uniwersytetu Rolniczego; fortu Marszowiec w Zielonkach i wąwozu Kamieniec w Bibicach. Jadąc dłużej dojeżdżało się do północnych krańców gminy Zielonki, przez Dolinę Korzkiewki obok zamku i kościoła w Korzkwi. Na trasie bezpieczeństwa pilnowali strażacy-ochotnicy z jednostek OSP z gminy Zielonki oraz policjanci z Komisariatu w Zielonkach i Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.
Z obu tras rowerzyści wracali do Woli Zachariaszowskiej, by bawić się na rajdowym pikniku.
Na mecie, ale również w czasie, gdy rowerzyści byli na trasie, czekały na uczestników i kibiców atrakcje dla dzieci, animacje z Dreamlandią, wielkoformatowa gra Pucheroki, bańki mydlane, karuzela, dmuchana zjeżdżalnia, stoisko szkoły językowej Leonardo, lody i gofry. Warsztaty ekologiczne przyciągały zainteresowanych eksperymentami np. chemicznymi. Zorganizowało je Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki ze studenckim kołem naukowym fizyków Bozon z AGH.
Eko Team Zielonki z Urzędu Gminy zapewniał doradztwo m.in. w zakresie wymiany pieców i Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, do której trzeba się wpisać do końca czerwca.
Widzów przyciągnęło show rowerowe Mateusza Kowalczyka, w którym nie tylko mistrz akrobacji rowerowej musiał wykazać się odwagą. Śmiałków do asystowania przy mrożących krew w żyłach pokazach nie brakowało.
Kulminacyjnym momentem IX rajdu było losowanie nagród, szansę w losowaniu miał każdy posiadacz numeru startowego. Rozlosowano kilkadziesiąt pakietów złożonych z plecaków z upominkami od gminy Zielonki oraz atrakcyjnych kart podarunkowych do sklepów ze sprzętem elektronicznym, ubraniami, biżuterią i salonu optycznego.
Stoiska gastronomiczne i wiele z tych atrakcji zapewnili partnerzy rajdu – sołectwo Wola Zachariaszowska z sołtysem Arturem Kwietniem, Koło Gospodyń Wiejskich “Wolanie” i OSP z Woli Zachariaszowskiej. Trasa mogła dać w kość, ale jak potem smakowały potrawy z grilla i zupy serwowane przez „Wolan”. Zagrała orkiestra dęta „Wola”, a dzień zwieńczyła zabawa taneczna do muzyki grupy Swawola Band. Rajd, prócz już wymienionych, wspomogli harcerze ze Szczepu Zielonego oraz brygada gospodarcza z Urzędu Gminy Zielonki, o bezpieczeństwo dbali ratownicy medyczni. Galeria Bronowice sponsorowała bony podarunkowe.
Dziękujemy i tak jak napisaliście pod zdjęciami z rajdu na FB: Widzimy się za rok.
IO

1
2
5
DSC03480
DSC03424
DSC03518
DSC03577
DSC03613
DSC03671
DSC03777
4
DSC03851
Close Menu
Skip to content