Skip to main content
Drukuj

Zachariaszada_25_padziernika_2012_fotJuż po raz dziesiąty odbyła się największa impreza integracyjna gminy Zielonki dla podopiecznych środowiskowych domów samopomocy z całej Małopolski – Zachariaszada. Kilkaset osób walczyło o jak najlepsze miejsca w konkurencjach sportowych i artystycznych, rozstrzygnięto oryginalny konkurs ekologiczny, w którym zwyciężyła bardzo ładna torebka wykonana z odpadów przez ŚDS w Rabce. W sporcie niedościgniona okazała się drużyna z Woli Kalinowskiej. To dla domów środowiskowych ważna uroczystość: dobra zabawa i integracja. – Choć organizacyjnie ta impreza stawia przed nami wiele wyzwań, to jednak zawsze dostarcza olbrzymią satysfakcję. Kiedy widzimy te wszystkie uśmiechnięte twarze, to wiemy, że jest to po co robić i dla kogo – mówi kierownik ŚDS w Woli Zachariaszowskiej Robert Kowalski.Na Zachariaszadzie gości powitali wójt gminy Zielonki Bogusław Król, dyrektor Centrum Kultury w Zielonkach Marek Płachta, kierownik GOPS-u Grażyna Hołda, dyrektor Zespołu Szkół w Zielonkach Bożena Nowak, kierownik ŚDS-u w Woli Zachariaszowskiej Robert Kowalski oraz Dorota Kośmider, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy. Oprócz przedstawicieli ośrodków z gminy Zielonki: z DPS w Batowicach i Owczarach oraz ŚDS w Woli Zachariaszowskiej, przyjechało blisko 500 osób z ponad trzydziestu ośrodków z całego województwa: Bochni, Brzeszcza, Brzezia, Chełmka, Chrzanowa, Jordanowa, Kątów, Kłaja, Kolbarku, Konarów, Krakowa (ŚDS „Vita”, os. Szkolne, ul. Józefa, ul. Piekarska, Prądnicka, ul. Pasteura, Wjazdowa), ponadto z Miechowa,  Nowodworza, Nowego Sącza, Nowego Targu (ul. J. Kazimierza i Podtatrzańska), Olkusza, Oświęcimia, Owczar, Pobiednika Małego, Rabki Zdrój, Skały, Sułkowic, Tomaszowic, Wieliczki, Woli Kalinowskiej i Wolbromia.

Zachariaszada_4Atrakcją jubileuszowej uroczystości był wspaniały występ pary tancerzy –  Magdaleny Staszewskiej i Marcina Tytko z ST „Narcyz” Kraków, mistrzów Polski Promotion Combi II 2008, zwycięzców International Danube Cup Bratysława 2009, 2010, 2011 oraz innych nagród krajowych i międzynarodowych. Zatańczyli składankę tańców latynoamerykańskich, wprawiając wszystkich w zachwyt i zbierając olbrzymie brawa. Niektórzy przekonali się, że na wózku również można tańczyć z gracją i wyczuciem rytmu, wykonując skomplikowane figury.

Następnie organizatorzy i goście z domów środowiskowych wspólnie ułożyli olbrzymie puzzle w jubileuszowy napis z tortem: „Zachariaszada 10 lat!”, po czym przedstawiciele poszczególnych domów stanęli w szranki w zawodach sportowych.

Rywalizacja w konkurencjach sportowych była zacięta, atmosfera iście olimpijska. Uczestnikom towarzyszył profesjonalny komentarz sportowy radnego gminy Zielonki Macieja Starowicza, który jest dziennikarzem sportowym TVP Kraków. W rzutach do kosza najlepiej wypadł ŚDS z os. Młodosci w Krakowie, trafiając do celu aż siedem razy. Z kolei w biegu wahadłowym nie mieli sobie równych podopieczni z Miechowa, którym pokonanie trasy z przeszkodami zajęło 30 sekund. W konkurencji „kanapka” najszybciej poukładali materace przedstawiciele Pobiednika Małego (zajęło im to zaledwie 26 sekund). W nakładaniu jak największej ilości przedmiotów w konkurencji zwanej „wieszakiem” równą ilość punktów zdobyli: Brzeszcze, Chełmek, Oświęcim, Wola Zachariaszowska, Kraków, ul Józefa, Wieliczka i Pobiednik Mały, a w rzutach ringo najlepiej celowali podopieczni z Brzezia i Woli DSC_0279Kalinowskiej oraz os. Młodości w Krakowie. Konkurencje sportowe zwieńczył – tradycyjny już – pojedynek na przeciąganie liny, do którego sportowcy mieli okazję zregenerować siły podczas obiadu, uatrakcyjnionego dodatkowo pokazem balonów na ciepłe powietrze. Kolorowe balony pofrunęły nad zieloneckim kościołem, tymczasem w hali sportowej zawody nabrały rumieńców za sprawą wyczekiwanej konkurencji przeciągania liny. Najlepsi okazali się siłacze z Woli Kalinowskiej, pokonując w ostatecznej rozgrywce ŚDS Sułkowice. Trzecie miejsce zajęły egzekwo ekipy z Chrzanowa i Pobiednika.

Przez cały dzień wuefiści i uczniowie klas I i II gimnazjum oraz klasy VI szkoły podstawowej z Zielonek uwijali się, by konkurencje sportowe mogły odbywać się bez zakłóceń, w ustalonym porządku. Podobnie jak harcerze ze Szczepu Zielonego, którzy gotowali, wydawali posiłki, obsługiwali szatnię i sprzątali – ich także nikt nie musiał namawiać do współpracy – sami się zgłosili.
– Co roku znajdują się wśród uczniów ochotnicy do pomocy, nigdy nie ma z tym problemu – chociaż oni wiedzą, że to jest ciężka praca – mówiła nauczycielka wychowania fizycznego Agnieszka Wypijewska- Kurek. – Ale pewnie im też przyjemnie jest widzieć, jak z prostej konkurencji nasi goście mają tak wiele radości – dodała.

DSC_0119Nauczyciele ze szkoły w Zielonkach zgodnie podkreślali walor edukacyjny, płynący dla młodzieży szkolnej z takich akcji. – Jest to impreza integracyjna, co oznacza, że spotykają się tutaj różne środowiska – tłumaczył kierownik Kowalski: – osoby niepełnosprawne i wymagające wsparcia, młodzież szkolna, w tym nieocenieni harcerze, ale także opiekunowie z ośrodków, dla których jest to okazja do wymiany doświadczeń. Jest to także …inspiracja dla innych. Odkąd pierwszy raz zorganizowano Zachariaszadę – narodziło się wiele takich cyklicznych spotkań, imprez i zabaw, na które ośrodki zapraszają się nawzajem. – Teraz nasi podopieczni szykują się już na Andrzejki, ale jeszcze nie wiemy, gdzie pojedziemy – dostaliśmy kilka propozycji – uśmiecha się kierownik z Woli Zachariaszowskiej.

Na koniec wszyscy bawili się na wspólnej dyskotece, tradycyjnie śpiewał zespół „Randez Vous” z Oświęcimia. Rozdano także nagrody i dyplomy, w tym za najlepsze i niekonwencjonalne prace ekologiczne – inwencja nie miała granic. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła torebka ekologiczna z Rabki, drugie – kwiatek „Kalina” z Woli Kalinowskiej, największa i najbardziej spektakularna praca, słonecznik-olbrzym cały wykonany z plastikowych butelek. Trzecie miejsce zdobył naszyjnik z broszką, praca z Krakowa, ul. Pasteura. Spośród prac plastycznych najwyżej oceniono obrazki Jarosława Górniaka (I miejsce), Marii Głacz (II miejsce) oraz Piotra Chmielka (III miejsce).

Organizatorzy, to jest Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej „Zachariasz”, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Pomocy Społecznej podkreślali, że przy organizacji takich imprez jak Zachariaszada bierze udział wiele współpracujących ze sobą osób i środowisk. – Tak jak te puzzle, które na początku imprezy wszyscy układaliśmy. To jest praca zespołowa. A dla młodzieży – najlepsza lekcja wychowawcza – podkreślała Grażyna Hołda, kierownik GOPS-u.

Organizacja jubileuszowej „Zachariaszady” była możliwa dzięki dotacji z budżetu gminy Zielonki, którą otrzymało stowarzyszenie „Zachariasz” w wysokości 6 tys. zł. Ponadto impreza nie byłaby możliwa bez udziału sponsorów. W tym roku szczególne podziękowania należą się: Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu, państwu Wesołowskim, właścicielom masarni „Zimpol” z Woli Zachariaszowskiej, ponadto firmie „Tauron Polska Energia”, MPO Kraków, firmie AMC, Zakładowi Robót Górniczych i Wysokościowych Andrzeja Ciszewskiego.
AM
Zapraszamy do galerii zdjęć na Facebooku, pod adresem: www.facebook.com/ckpir

Zachariaszada_25_padziernika_2012_fot

Close Menu
Skip to content