Skip to main content
Drukuj

1a

Podczas pierwszego Zieloneckiego Jarmarku Bożonarodzeniowego 19 grudnia przed Urzędem Gminy pojawiły się oczywiście świąteczne ozdoby, stroiki, choinki, a oprócz nich można było kupić prezenty dla bliskich – piękne i smaczne, oraz spróbować smakołyków m.in. od Kół Gospodyń Wiejskich: z Owczar i „Przyjaciół Brzozówki”. Mikołaj częstował łakociami, a Herody kolędowały tym razem nie na scenie, a spacerując wśród zwiedzających. Zagrała orkiestra „Wola” z Woli Zachariaszowskiej.

Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia szukamy choinki, prezentów i ozdób, by ucieszyć i zaskoczyć bliskich. Jarmarki bożonarodzeniowe stają się coraz popularniejsze, stąd pomysł, by mieszkańcom gminy Zielonki umożliwić przedświąteczne zakupy na miejscu, a przy okazji zintegrować się przy kolędzie.
Na co dzień znany nam teren przy Urzędzie Gminy wypełniły stoiska wystawców z gminy Zielonki i nie tylko. Smakołyki i rękodzieło oferowały dwa Koła Gospodyń Wiejskich – z Owczar i „Przyjaciele Brzozówki”. U gospodyń z Owczar obok stroików na świąteczny stół królowały pierogi, barszcz galicyjski i  grzaniec. „Przyjaciele Brzozówki” oferowali wypieki, przetwory, ozdoby, był też żurek i barszczyk Koliber.
Ponadto na jarmarku można było zaopatrzyć się m.in. w wina z winnicy Słońce i Wiatr, ozdoby do włosów, skrzaty, ekologiczne wyroby z Kapałkowej Manufaktury, a nawet poszewki, obrusy czy fartuszki z Bibic. Nie brakowało ciepłych napojów, niezbędnych przy deszczowej zimowej aurze, i słodkości. Stoisko z grzańcem miał Eurosklep ze swoją sympatyczną maskotką – niebieskim misiem. Drzewka choinkowe oferowała firma Choinki u Marcina z Jerzmanowic.
Ale nie tylko na zakupy warto było przybyć w niedzielę przed Urząd Gminy. Tuż przed świętami można było spotkać Mikołaja częstującego łakociami. Nietypowo, bo ani w domu ani na scenie, można było spotkać Herodów z Zielonek: Króla, Hetmana, Ułana, Turka, a nawet Śmierć. Sądząc po uśmiechach nie budziło to jednak grozy, za to szczęście na przyszły rok murowane. Po południu kolędowała pod urzędem orkiestra dęta „Wola” z Woli Zachariaszowskiej pod dyrekcją Tomasza Nalepki.
Na stoisku gminy Zielonki w otoczeniu dwóch szopek krakowskich Janusza Macały-Wrześniowskiego goście pozowali do zdjęć.
Organizatorami jarmarku byli Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach z dyrektorem Markiem Płachtą oraz Sołectwo Zielonki. Inaugurując jarmark zapraszali do przybycia sołtys Władysław Orzechowski, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik oraz radna gminy Lucyna Zielińska. Wśród odwiedzających był przewodniczący rady Mirosław Golanko i radna Romana Toft. Radę powiatu reprezentowali Jarosław Raźny i Wojciech Karwat, w ramach grupy Herody z Zielonek kreujący tej niedzieli rolę Króla Heroda.

Organizatorzy dziękują Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Zielonkach.
– Wystawcy na pierwszym jarmarku i podczas takiej pogody bardzo dopisali; im, a także Herodom i orkiestrze jesteśmy bardzo wdzięczni – mówił Marek Płachta, dyrektor CKPiR.
IO
Film

 

Więcej zdjęć: tutaj

1b
DSC01262
4a
4b
4c
6b
DSC01298
DSC01328
Zdjęcia przedstawiają stoiska, atrakcje i uczestników Jarmarku Bożonarodzeniowego w Zielonkach.
Close Menu
Skip to content