Skip to main content
Drukuj

orkiestry

W Parku Wiejskim w Zielonkach 7 września odbył się po raz dziewiąty Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Sześć orkiestr z powiatu krakowskiego: z Luborzycy, Więcławic, Świątnik Górnych, w tym trzy z gminy Zielonki: z Korzkwi, Woli Zachariaszowskiej i Zielonek oczarowało widzów. Podczas finału muzycy zagrali wspólny koncert, a na bis wraz z publicznością zaśpiewano żołnierskie szlagiery.

Przybyłych gości, przedstawicieli władz powiatu, gminy Zielonki i społeczności lokalnej powitał wójt gminy Zielonki oraz dyrektor Centrum Kultury Marek Płachta. 

Jako pierwsza na scenie pojawiła się powstała w 1960 roku Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta Zielonki. Ta orkiestra oprócz występów na różnych imprezach gminnych, co roku gra na imieninach dla kardynała Stanisława Dziwisza oraz bierze udział w procesji św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. Tego dnia pod batutą Wojciecha Karwata orkiestra zagrała „Airbus”, „W zielonym gaju”, „Flash dance” oraz „A rocky farm”.
Po raz pierwszy na przeglądzie wystąpiła orkiestra pod batutą pani kapelmistrz. Angelika Poznańska jest mieszkanką gminy Zielonki, od września 2012 roku przewodzi Orkiestrze Dętej „Hejnał” z Więcławic. Zespół zapewnia oprawę muzyczną wielu imprez organizowanych na terenie parafii Więcławice oraz gminy Michałowice. Jest także współorganizatorem Małopolskiego Konkursu Orkiestr Dętych im. Edwarda Maja w Więcławicach, w którym biorą udział także orkiestry z gminy Zielonki. Zaprezentowali m.in. „Blue nine” oraz mieszankę melodii filmowych.

Wśród honorowych gości znalazły się Krystyna Maj-Lepszy oraz Katarzyna Lepszy-Muszyńska. Pani Krystyna jest córką znanego i cenionego kompozytora Edwarda Maja założyciela Orkiestry Korzkiew i Orkiestry Kosynierzy, które wystąpiły podczas tegorocznego przeglądu.

W charakterystycznych niebieskich strojach zagrała Orkiestra Korzkiew. W tym roku muzycy świętowali jubileusz stulecia swojej działalności, a główne uroczystości przypadły na 14 czerwca. Pod batutą Michała Kwiatkowskiego orkiestra zagrała znane i lubiane utwory, takie jak „I feel good” i „Pretty woman”. 

Wśród widzów nie zabrakło miłośnika zieloneckich imprez pana Jana Pielki z Giebułtowa, który pojawił się z nieodzownym magnetofonem.
Do parku publiczność przybywała pieszo, samochodem, na rowerze, a także na hulajnodze – tak jak czteroletnia Zuzia, która wraz z rodzicami po raz pierwszy uczestniczyła w takim koncercie i gorąco oklaskiwała każdy występ.
Świetny pomysł na spędzenie niedzielnego popołudnia, bardzo atrakcyjny, nowoczesny repertuar – chwalił Andrzej Nowak, który zatrzymał się na wysłuchanie koncertu w parku podczas wycieczki rowerowej.
W trakcie imprezy, na stoisku organizatorów można było otrzymać m.in. niedawno wydaną mapę gminy Zielonki wraz z przewodnikiem rowerowym. Tuż obok członkowie zespołu Fermata zachęcali do kupienia swojej płyty-cegiełki pt. „Piosenki pachnące jaśminem”.
Orkiestra „Wola” z Woli Zachariaszowskiej zaprezentowała na scenie nie tylko talent muzyczny, ale i wokalny. Orkiestra, w tym roku obchodziła hucznie 20-lecie istnienia i z tej okazji wydała płytę „Muzyka łączy pokolenia”. Pod batutą Lecha Wnuka zagrała m.in. „Marsz florentyński”. O tym, że Angelika Poznańska jest nie tylko dyrygentem i instruktorem orkiestry „Hejnał” z Więcławic, ale także utalentowaną wokalistką mogliśmy się przekonać podczas wspólnego występu z Wojciechem Kruczkiem w utworze „Pozwoli nam los”. Przy akompaniamencie orkiestry „Wola”zaśpiewała także Aleksandra Medyńska „Moje serce to jest muzyk” oraz Tadeusz Kaczmarczyk w utworze „40 lat minęło”.
Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Świątniki Górne po raz drugi pojawiła się na Powiatowym Przeglądzie w Zielonkach. Powstała w 1930 roku uświetnia wiele imprez i jest wyróżniana w wielu konkursach m.in. zdobyła Grand Prix XXXVIII Małopolskiego Festiwalu Echo Trombity w Nowym Sączu 2014. Pod batutą Roberta Kozłowskiego zagrano „Odwach” Marsz Edwarda Maja, „Lemon tree”, „Ob-la-di, Ob-la-da” oraz „One moment in time” z solistką Weroniką Kozłowską.
Jako ostania zagrała orkiestra „Kosynierzy” z Luborzycy. Powstała w 1887 roku z inicjatywy proboszcza luborzyckiego Walentego Patkowskiego. Pierwszym kapelmistrzem został Edward Maj, określany mianem Polskiego Króla Marszów. Od 2009 roku kapelmistrzem jest Jarosław Ignaszak, kierujący także orkiestrą „Wieniawa” z Raciborowic. „Kosynierzy” w tym roku reprezentowali powiat krakowski podczas Święta Muzyki w powiecie monachijskim.
Na zakończenie wszystkie orkiestry pod batutą Stanisława Damiana wykonały wspólnie „Szlagier”, „Ułański szyk” oraz „Wiązankę pieśni żołnierskich”.
Organizatorem Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Zielonkach było Stowarzyszenie „Zachariasz” oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, a całość imprezy poprowadziła Katarzyna Żak.
Zapraszamy do oglądnięcia FOTORELACJI.
KB

orkiestry1

orkiestry2

orkiestry4

Close Menu
Skip to content