Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Stanisława Wyspiańskiego w Gminie Zielonki, dlatego i w Zespole Szkół w Bibicach zaczął się wyjątkowo. Od lat, tradycyjnie około 15 stycznia, czyli dnia urodzin artysty, organizowane jest Święto Patrona Szkoły. W jubileuszowym roku, w 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, Święto Patrona trwało w szkole w Bibicach dwa dni.
Relacja filmowa ze szkolnej inauguracji Roku S. Wyspiańskiego: 12.01: tutaj.
Dzień pierwszy
Obchody Święta Patrona rozpoczęły się 11 stycznia – na ten dzień – dzień ze Stanisławem Wyspiańskim – zaplanowano Szkolny Konkurs Projektów o Stanisławie Wyspiańskim. Prace zaprezentowali uczniowie klas szóstych wyłonieni w eliminacjach klasowych, których finał odbywał się od 2 do 9 stycznia 2017 roku. Były one zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy w ramach programu edukacyjnego: „Wokół Stanisława Wyspiańskiego”, realizowanego w klasach VI, autorstwa Elizy Emerli, Józefy Nocoń i Joanny Guty.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkół Beata Pieńkowska, która serdecznie powitała przybyłych gości. Byli to: Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Joanna Sobota – przewodnicząca Rady Rodziców, Mariusz Zieliński – dyrektor zieloneckiej Biblioteki Publicznej, Urszula Sobczyk – edukator Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Monika Karlińska-Nawara – prezes Fundacji im. Marszałka Marka Nawary oraz uczniowie Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej i Szkoły Podstawowej z Owczar wraz z opiekunami. Następnie w prezentacji Eliza Emerla przedstawiła założenia, cele, realizację treści i działania zaplanowane w autorskim programie dla VI klas: „Wokół Stanisława Wyspiańskiego”. Relację o projektach szóstoklasistów przedstawiła Józefa Nocoń. Istotą całego programu jest aktywność uczniów stymulowana przez wszelakie formy działania, mające na celu rozbudzenie chęci poszukiwania wiedzy na temat życia i twórczości Wyspiańskiego i zainteresowania bogatą historią i tradycją Krakowa oraz najbliższej okolicy.
W dalszej części wystąpili uczniowie klas szóstych ze swoimi projektami. Komisja w składzie: przewodnicząca J. Sobota i członkowie: M. Płachta, U. Sobczyk, M. Zieliński, E. Rzepczyńska – bibliotekarka szkoły i gościnnie M. Karlińska-Nawara obejrzała i oceniła 13 projektów. Wszyscy uczestnicy wykazali się wysokim poziomem przygotowania, rozległą wiedzą i wspaniałymi pomysłami w realizacji zadania. Widać było ich systematyczną pracę, zaangażowanie i oryginalność. Oprócz tego komisja oceniała też: język, estetykę wykonania i atrakcyjność prezentacji. A oto najlepsi: III miejsce: Natasza Zuchara (VId) oraz Maciej Bogacz i Michał Zakrzewski (VIa), II m. – Kamila Waśko, Agata Wojtaszek, Monika Zielińska, Magdalena Kołodziejczyk (VIc) oraz Zofia Jaworowska i Nikola Kuśnierczyk z VId. Najwyżej ocenionym za twórczość i pomysłowość projektem (I miejsce) okazał się innowacyjny przewodnik dla dzieci Zofii Gazdy z klasy VId. Wręczono również nagrody publiczności. Zaproszeni uczniowie z Woli Zachariaszowskiej i Owczar wytypowali Martynę Bulkę (VIb) i Jagodę Flejmer, Aleksandrę Cichoń, Alinę Gazdę i Nadię Niechaj (VIa).
Przed południem zaprezentowali się też uczniowie gimnazjum. Pod kierunkiem Jadwigi Chrzanowskiej każda klasa przygotowała fragmenty różnych dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Złożyły się one na spektakl teatralny: „Teatr mój widzę ogromny”. Gimnazjaliści profesjonalnie wcielali się w postacie z utworów dramatycznych. Ich występom towarzyszyły ciekawe prezentacje, efekty specjalne, stroje i muzyka.
W tym samym czasie odbyły się pod kierunkiem Lidii Janikowskiej i Marty Nazimek- Kolano warsztaty malarskie: „Bądź jak Wyspiański” dla uczniów klas 1 – 3 oraz klas 0 z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach. Dzieci malowały w grupach motywy roślinne inspirowane malarstwem Stanisława Wyspiańskiego. Wynikiem wielogodzinnej pracy przeszło 200 małych artystów są trzy barwne i oryginalne obrazy mające kilka metrów długości. Uczniowie wraz z zaproszonymi z przedszkola dziećmi malowali na ogromnych kartonach motywy dekoracyjne i kwiatowe według pomysłów S. Wyspiańskiego. W ten sposób powstały wspaniale dekoracje sal i korytarzy szkoły.
Wieczór ze Stanisławem Wyspiańskim
Kolejną odsłoną tego dnia był wieczór, zorganizowany z inicjatywy Kół Gospodyń Wiejskich z Węgrzc i Bibic oraz dyrektor naszej szkoły. W tej części wieczoru dyrektor Beata Pieńkowska powitała kolejnych gości: sołtysa Batowic Elżbietę Gołąb i sołtysa Bibic Tadeusza Łyska, księży proboszczów – Jana Przybockiego i Wojciecha Warzechę, prezesa Ogniska ZNP w Zielonkach Janinę Franczak, kierownika GZEAS-u w Zielonkach Annę Soblik- Milcz, węgrzecką poetkę Zofię Daszkiewicz, prezesa Fundacji im. Marszałka Marka Nawary Monikę Karlińską-Nawarę, edukatora Muzeum Etnograficznego w Krakowie Urszulę Sobczyk, dyrektora Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej Romanę Chadysz- Michalską oraz radnych z Gminy Zielonki – wiceprzewodniczących Rady Gminy Zielonki Marzenę Gadzik-Wójcik i Mirosława Golankę, przewodniczącego Komisji Oświaty Krzysztofa Lepiarczyka oraz radną Renatę Kosno.
Następnie wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej mogli obejrzeć spektakl obrazujący życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Magdalenę Badurę, Elizę Emerlę, Joannę Guty i Łukasza Lepiarczyka przedstawiał część twórczości artysty związanej z ukochanym przez niego Krakowem, jego malarstwem i teatrem. Widzowie zostali zaproszeni na interaktywny spacer po Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Recytacja fragmentów utworów, m.in. „Wesela”, spotkanie z postaciami z portretów tego artysty oraz jego mistrzem Janem Matejką dostarczyła słuchaczom wielu wzruszeń i wyzwoliła pozytywne emocje. Uczniowie w ciekawy sposób przypomnieli biografię patrona, jego działalność teatralną, malarską i społeczną w formie nietypowej wizyty w muzeum. Przygotowane elementy teatralne, np. rekwizyty – maski, pozwoliły w alegoryczny sposób przybliżyć fenomen patrona. Występujący zwrócili uwagę na spuściznę artystyczną podziwianą po dzień dzisiejszy w Krakowie, a zaprezentowaną w postaci scenografii w formie teatru cieni. Dzięki pięknej dekoracji – witrażom S. Wyspiańskiego oraz dzięki muzyce J. Gintrowskiego, Cz. Niemena można było poczuć klimat Rynku Głównego w Krakowie. Dopełnieniem całości był ciekawy ruch sceniczny, obrazujący taniec chocholi znany wszystkim z „Wesela”. Występ uczniów klas piątych, szóstych i wybranych gimnazjalistów wzbogacił też dynamiczny krakowiak drugoklasistów przygotowanych przez wychowawców klas: Annę Bieliszczuk, Katarzynę Niechaj i Dorotę Spasiuk. Występujący zatańczyli też poloneza, który wieńczył spektakl i w symboliczny sposób obrazował powrót postaci (S. Wyspiańskiego, J. Matejki, H. Wyspiańskiej i Teodory) na obrazy i do współczesności.
Następnie głos zabrała pani Zofia Daszkiewicz, która wspominała wielkiego artystę i dramaturga, Stanisława Wyspiańskiego. Kolejnym punktem tego wieczoru był występ pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Przygotowane przez nie przyśpiewki ludowe ochoczo zachęcały do poczęstunku – wykwintnych ciast, sałatek, kanapek regionalnych w formie bibickiego stołu.
W czasie całego niezwykłego wieczoru odbywały się warsztaty bibułkarskie pod okiem pani Magdaleny Kuleszy. Każdy mógł samodzielnie wykonać słoneczniki.
Dzień drugi
Kolejny dzień Święta Patrona, czwartek, to ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej i uroczysta akademia poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu. Przybyli goście mogli podziwiać umiejętności młodszych i starszych aktorów naszej szkoły. Pierwszaki prezentowały podróże Stanisława Wyspiańskiego, z kolei starsi wędrowali po zakamarkach krakowskich muzeów (tym razem przed społecznością szkolną) i odsłaniali przed widzami wielkość geniuszu artystycznego Wyspiańskiego. Pani Józefa Nocoń przedstawiła prezentację multimedialną pt. „Z Krakowa do Węgrzec czyli krótka opowieść o Stanisławie Wyspiańskim”, gdzie omówiła węgrzecki epizod naszego patrona. Znalazły się w niej wspomnienia mieszkańców wsi o pobycie poety w Węgrzcach. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie wraz z chórem odśpiewali hymn szkoły, który skomponowała Krystyna Bagińska do słów Zofii Daszkiewicz, aranżację muzyczną opracował Krzysztof Lepiarczyk.
W ramach obchodów Święta Patrona uczniowie z klas IV – VI przygotowują tematyczne gazetki ścienne o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz okolicznościowe wydanie szkolnej gazety RUMOR poświęconej temu artyście. Na zajęciach z wychowawcami omawiano jego działalność artystyczną.
Obchody Święta Patrona są co roku wspaniałą lekcją lokalnego patriotyzmu. Służące temu celowi różne działania dydaktyczne i artystyczne pogłębiają wiedzę o wybitnym poecie i wielkim Polaku.
Opracowanie: mgr Eliza Emerla
Więcej zdjęć: tutaj