Skip to main content
Drukuj

Herody z Zielonek

Dzięki zdobyciu pierwszego miejsca w XXIV Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „Herody 2022” w Chrzanowie zieloneckie Herody uzyskały nominację do udziału w jubileuszowym, 50. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej.

Tegoroczna edycja chrzanowskiego przeglądu odbyła się w formule on-line. W prezentacjach konkursowych uczestniczyło 6 grup kolędniczych.
Były to: Herody z Czajowic, Herody z Tomaszowic, Herody z Zielonek, Kolędnicy z Gwiazdą z Luszowic, Pasterze z Koźlicy oraz Szopka z lalkami z Dobczyc.
Występy oceniali specjaliści w dziedzinie zwyczajów kolędniczych: etnolog Agnieszka Oczkowska oraz historyk Kamil Bogusz. Jury kierowało się kryteriami takimi jak: tradycyjność tekstów, melodii oraz charakterystyczna prezentacja każdej postaci w grupie kolędniczej (między innymi sposób poruszania się, śpiew, strój, rekwizyty).
Nominację do udziału w 50. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej otrzymały: Herody z Zielonek (Grand Prix), Szopka z lalkami z Dobczyc  oraz Herody z Czajowic.
Przypomnijmy, że Herody z Zielonek zajęły I miejsce w zeszłorocznej edycji Karnawału w Bukowinie. Tradycją jest, że zwycięzcy w kolejnym roku nie biorą udziału w rywalizacji. Jednak wyjątkowy, 50. Konkurs przewiduje w regulaminie udział Herodów z Zielonek. Trzymamy kciuki za występ 12 lutego w Bukowinie.

Występ Herodów z Zielonek w Chrzanowie.Występ Herodów z Zielonek w Chrzanowie.
KB

Close Menu
Skip to content