Skip to main content
Drukuj

Herody Zielonki 3

 

Grupa Kolędnicza z Zielonek wzięła udział w LI Miechowskim oraz XXIII Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych i zajęła w nim I miejsce. Ze względu na sytuację epidemiczną konkurs odbywał się w wersji on-line.

Celem przeglądu jest kultywowanie lokalnych tradycji w dziedzinie zwyczajów kolędniczych i tańców regionalnych istniejących na terenie Polski. Ważne jest także utrzymanie kulturowych kontaktów pomiędzy autentycznymi środowiskami folklorystycznymi oraz przekazywanie piękna kolędniczych zwyczajów jako ważnego elementu tradycji kultury ludowej.  
W konkursie mogły wziąć udział grupy, które kultywują swoje lokalne i regionalne tradycje kolędnicze. Wymagane były odpowiednie stroje, rekwizyty i tradycyjne instrumenty. Dodatkowo w grupach kolędniczych, zgodnie z tradycją, muszą występować wyłącznie mężczyźni.  Czas występu w poszczególnych grupach musiał być rygorystycznie przestrzegany i w przypadku Herodów było to 20 minut. Jury oceniało występy biorąc pod uwagę: tradycyjność tekstów i melodii, strój i rekwizyty (szaty, ozdoby, czapy, gwiazdy) oraz charakterystyczne prezentacje (sposób poruszania się, w śpiewie, w mowie).
Herody z Zielonek wystąpiły w składzie: Szymon Sadzik – Król, Marcin Karwat – Marszałek, Kamil Baran – Feldmarszałek, Tomasz Krzak-Gardehetman, Adrian Baran- Ułan, Piotr Nowakowski- Turek, Jan Bulak –Żyd, Michał Karwat – Śmierć, Dariusz Krzak – Diabeł, Wojciech Karwat – heligonka, kierownik grupy.
Dzięki zdobyciu pierwszego miejsca w Miechowie, Herody z Zielonek będą mogły wziąć udział w 49. Góralskim Karnawale Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych, Popisie Par Tanecznych, Konkursie Tańca Zbójnickiego, Kumoterki Przeglądzie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Zapraszamy do oglądnięcia nagrodzonego występu.
Fot. A.Sieńko
KB

Herody Zielonki 2

Close Menu
Skip to content