Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

DSC00290mos23 czerwca na Festiwal Zespołów Ludowych do Trojanowic organizatorom: Stowarzyszeniu Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach udało się zaprosić różnorodne i utytułowane zespoły folklorystyczne, również takie, które mają za sobą występy za granicą. Tej niedzieli folkowe grupy z Częstochowy, Rabki-Zdroju, Zawiercia, Stronia i Michałowic oraz miejscowe z gminy Zielonki: Tradycja z Trojanowic, Folklove z Jurajską Kapelą Folklorystyczną, jak również najmłodsze pokolenie – przedszkolaki z Zielonek i Trojanowic wystąpiły dla mieszkańców gminy i gości prezentując polki, krakowiaki, oberki, ale i szot madziara, krzyżoka i grabowego. Imprezie towarzyszył piknik integracyjny sołectwa Trojanowice. Zapraszamy również na: film.

Niedzielny finał rozpoczęli przedstawiciele gospodarzy czyli gminy Zielonki, najpierw najmłodsi: grupa Smerfy z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach przygotowana przez Annę Demczuk-Piekarską wykonała m.in. polkę, a zaśpiewała i po polsku i po rosyjsku.
Zespół Regionalny Tradycja z Trojanowic, który powstał osiem lat temu, ma w reperturze około 30 starych piosenek śpiewanych przy akompaniamencie akordeonu, których „młodsze pokolenia już nie znają”. Jak zapowiadała prowadząca imprezę Katarzyna Żak z CKPiR trojanowickie koło „Tradycja”, któremu szefuje Jolanta Sowicka, do piątej rano pomagało strażakom po uroczystym poświęceniu samochodu w dniu poprzednim, jednak nie miało to wpływu na występ uśmiechniętych pań.
Festiwal otworzył wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, który pochwalił Trojanowice za świetną organizację (jak już wspomniano w sobotę OSP Trojanowice święciło samochód strażacki). Oba wydarzenia wiązały się ze wsparciem z budżetu województwa – dofinansowaniem do zakupu samochodu, a festiwal odbył się dzięki pozyskaniu dla działającego przy CKPiR zespołu Folklove prawie 100 tys. zł z III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Marek Płachta, dyrektor Centrum, przedstawił potrzeby zespołu, które dzięki temu zostały spełnione: zakup strojów ludowych, opłacenie instruktorów dla zespołu i kapeli. Szczególne podziękowania, jak podkreśliła w finale festiwalu Marzena Gadzik-Wójcik, przewodnicząca komisji kultury Rady Gminy Zielonki, należą się mieszkańcom głosującym na projekt Folklove w zeszłorocznej III edycji budżetu obywatelskiego. Podkreślono również ponadwojewódzki charakter festiwalu, na scenie spotkały się bowiem formacje z Małopolski i Śląska.
Następny wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Czerwone Korale” z sąsiedniej gminy Michałowice, działający przy tamtejszej szkole pod opieką Magdaleny Żbik, jest on kontynuatorem formacji „Pawie Pióra” wcześniej będącej pod egidą Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach. W Trojanowicach młodsza grupa (a są w niej tancerze, który nie ukończyli jeszcze trzech lat) wykonała poleczkę, a nieco starsi kujawiaka i oberka.
Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Zawiercie” składa się z 40 tancerek i tancerzy oraz kapeli i funkcjonuje przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. Został założony z inicjatywy choregrafa Anny Szymańskiej w lutym 1998 roku. Prezentuje bogaty program polskich tańców narodowych, tańce i pieśni z wielu regionów. Występowali we Włoszech, na Węgrzech, w Chorwacji, Czarnogórze, Bułgarii, Turcji, Grecji, na Słowacji, w Czechach, na Litwie, a nawet w Meksyku i Tajlandii. Na scenie w Trojanowicach zaprezentowali: szot madziara, kroczka, jawornickiego, czardasza, krzyżoka, hólan, mazurkę goleszowską i grabowego. Choreografię tworzy Marek Piotrowski.
Przedszkole Zielone Nutki z Trojanowic to placówka sąsiadująca z miejscem festiwalu, nie mogło więc ich zabraknąć. Wystąpiły 6-latki przygotowane przez Mariolę Sochę i Grażynę Wieczysty i zaśpiewały „Czerwone jagody” i „Za górami, za lasami”, a zatańczyli do piosenki „Wyszłabym za dziada”.
Z województwa śląskiego prócz grupy z Zawiercia gościliśmy również Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, który swojemu miastu przysparza sympatyków od blisko 40 lat.  Koncertowali w 22 krajach na 4 kontynentach, a dwa razy otrzymali nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wyróżnienia od swojego miasta i województwa. Stanowili barwną grupę wykonując burleskę warmińską, kujawiaka z oberkiem, przytrampywanki kurpiowskie i tańce górali Beskidu Śląskiego. Zespołem kieruje Danuta Morawska.
Działający przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zespół ludowy Folklove założono w 2016 roku, gdy młodzież występująca w przedstawieniu „Wesele bibickie” na 850-lecie Bibic zasiliła szeregi zespołu dziecięcego założonego 10 lat wcześniej. Instruktorem jest Anna Herezy, niegdyś członkini Zespołu Pieśni i Tańca „Krakus”. To właśnie dla Folklove udało się zdobyć grant z budżetu obywatelskiego na zatrudnienie instruktorów i zakup strojów regionalnych dla zespołu ludowego i kapeli (które zaprezentowali na scenie). Zespołowi akompaniuje Jurajska Kapela Folklorystyczna Gminy Zielonki kierowana przez Jana Regulskiego. Folklove zatańczyło poloneza, mazura i krakowiaka.
Dziecięcy Zespół Regionalny Robcusie z Rabki-Zdroju promuje taniec i śpiew Podhala, a jego korzenie sięgają okresu międzywojennego. Zaprezentowali widowiska „Pasiynie krów” oraz „Dzień z życia Marysi”. Przy dźwiękach kapeli zaprezentowali dawne zabawy dziecięce jak np. Chodzi lisek koło drogi. Wystąpili w strojach noszonych kiedyś przez górali na co dzień. Przywieźli własną scenografię, dzięki której widzowie przenieśli się w górski krajobraz.
Regionalny Zespół „Dolina Słomki” ze Stronia powstał w 2007 roku z inicjatywy Joanny i Romana Liszków, obecnie instruktorem zespołu jest Paweł Michalik. Wielokrotnie nagradzony podczas Słazy Limanowskiej zespół kultywuje Tradycje Lachów Sądeckich. Przedstawił wiązankę tańców: krakowiaka, polkę, tramelkę, walca, sztajerka i polkę suwaną.
Dyplomy od wicemarszałka województwa i wójta gminy przekazali przedstawicielom zespołów przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko, przewodnicząca komisji kultury, sportu i spraw regulaminowych Marzena Gadzik-Wójcik oraz przewodniczący komisji infrastruktury liniowej i sołtys Trojanowic Krzysztof Gaweł, gospodarz terenu. Zespoły otrzymały nagrody pieniężne i pamiątki z gminy Zielonki, w tym maskotkę gminną lalkę Pucheroka.
Festiwalowi towarzyszył odbywający się na terenie rekreacyjnym w Trojanowicach piknik, na którym nie brakowało atrakcji dla dzieci, takich jak dmuchana zjeżdżalnia, eurobungee, bańki mydlane czy malowanie twarzy. Zespół Regionalny Tradycja serwował przysmaki, w tym naleśniki z jabłkami, domowe wypieki, chleb ze smalcem i ogórkami. Centrum Kultury rozprowadzało materiały promocyjne o gminie Zielonki, można też było otrzymać katalog o uczestnikach festiwalu, specjalnie wydany na tę okoliczność.
Prezentowali się również Termoaktywni, edukatorzy pokazali młodszym i starszym na czym polega ekologiczna i ekonomiczna gospodarka energią w budynku, również dzięki makietom domków wykonanym z różnych materiałów, wewnątrz wyposażone w grzałki. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki przy wsparciu Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa, Koła Naukowego Bozon i Koła Naukowego Kliwent AGH, finansowo przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz gminy: Zielonki, Wielka Wieś, Igołomia-Wawrzeńczyce, Mszana Dolna, Michałowice.Przed finałem, czyli zabawą taneczną, wystąpił Teatr Nikoli z przedstawieniem „Country Show” angażującym do zabawy dzieci i … dorosłych. Do tańca w ciepły, pogodny wieczór zagrał zespół Sempre.
Red. IO

Więcej zdjęć: tutaj

Zadanie publiczne pt. „Taniec i śpiew – zespół ludowy FOLKLOVE” jest finansowane z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach III edycji Budżetu  Obywatelskiego Województwa Małopolskiego”

images
bo
zachariasz
logo ckpir duze

 

DSC00205 
 DSC00222
 DSC00303
 DSC00344
 DSC00453
 DSC00480
 DSC00592
 DSC00677
 DSC00739
 DSC00277
 DSC00339
 20190623 155815
 DSC00896
 DSC00918
Skip to content