Skip to main content
Drukuj

123231185 3361960617255367 1850530815322962468 o

 

5 figurek Pucheroków pojawiło się w Bibicach i Zielonkach. Figurki popularyzują unikatowy zwyczaj będą atrakcją dla osób biorących udział w queście „Wyprawa „na puchery” po gminie Zielonki” jako jeden z elementów projektu realizowanego  przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Figurki Pucheroków autorstwa Piotra Bubaka znaleźć można w 5 ważnych miejscach gminy Zielonki związanych ze zwyczajem Pucheroków: trzy w Bibicach i dwie w Zielonkach.

Co roku, na bibickim rynku w Niedzielę Palmową można spotkać pucheroki chodzące od domu do domu, później chłopcy i dziewczęta, w charakterystycznych strojach i kolorowych czapkach prezentują swoje oracje na Gminnym Przeglądzie Pucheroków na bibickim Rynku skąd jedna figurka znajduje się tuż obok rynku,  koło Izby Regionalnej w Bibicach –  to jedno z pierwszych muzeów wiejskich w kraju, stworzone przez Henryka Banasia, badacza i dokumentalisty dziejów i kultury Bibic. Druga figurka umiejscowiona przy ulicy Spacerowej w Bibicach znajduje się przy domu rodzinnym Henryka Banasia. Jest  to forma podziękowania za jego wkład w kultywowanie tradycji chodzenia po pucherach. Kolejna figurka zlokalizowana jest pod Szkołą Podstawową w Bibicach. Wielu uczniów i absolwentów tej szkoły było Pucherokami, i brało udział w przeglądzie Pucheroków.
Kolejne dwie figurki Pucheroków znajdziemy w Zielonkach, miejscowości w której znajduje się kościół parafialny, niegdyś filia akademickiego kościoła św. Anny z Krakowa. Zwyczaj przetrwał nieprzerwanie tylko w niegdysiejszych miejscowościach tej parafii.  Pierwszy z nich jest ozdobą Parku Wiejskiego w Zielonkach, a kolejnego znajdziemy w okolicy kościoła – przy hali sportowej w Zielonkach, gdzie swoją siedzibę ma Centrum Kultury i Promocji w Zielonkach dbające o zwyczaj promując go i będąc organizatorem corocznego Gminnego Przeglądu Pucheroków. Tu także zobaczymy Pucheroka na muralu autorstwa Mikołaja Rejsa. W siedzibie Centrum Kultury można także zakupić grę planszową „Pucheroki” przygotowaną przez CKPiR w Zielonkach z firmą Polskie Gry Planszowe.
5 figurek Pucheroków to część spójnego projektu mającego na celu promowanie zwyczaju Pucherków w gminie Zielonki. Powstała także terenowa rowerowa gra rodzinna oparta na ww. figurach oraz miejscach związanych z tradycją w formie questu wraz z aplikacją mobilną.
Wcześniej CKPiR zorganizowało warsztaty dla 150 dzieci ze szkół i przedszkoli, świetlic środowiskowych, półkolonii CKPiR mające na celu przybliżenie zwyczaju Pucheroków, a 25 września wspólnie z Muzeum Krakowa i Muzeum Etnograficznym – konferencję naukową poświęconą trwającej od 1780 r. tradycji chodzenia po pucherach w podkrakowskich wsiach.
Na ten cały projekt Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach otrzymało wsparcie w wysokości 30 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie zadania „Rok Pucheroka w gminie Zielonki” w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.
KB

Zdjęcia przedstawiają figurki pucheroków: na tle hali sportowej w Zielonkach, widok z lotu ptaka na Park Wiejski w Zielonkach, Rynek w Bibicach, Szkoła Podstawowa w Bibicach  z drona, figurka pucheroka w tle Szkoła Podstawowa w Bibicach, figurka pucheroka z ul.Spacerowej w Bibicach.

 

pucherok przy hali sportowej

pucherok przy parku wiejskim w zielonkach

Pucheroki w Bibicach

pucherok przy szkole w Bibicach

Pucherok na tle szkoły w Bibicach

Pucherok w Bibiach

123231185 3361960617255367 1850530815322962468 o

123140393 3361960453922050 6991851064348770632 o

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

logo mk i ck

 

Skip to content