Skip to main content
Drukuj

BibicezmnW listopadzie 2013 roku w szkołach podstawowych w gminie Zielonki odbył się cykl warsztatów zatytułowany „Dzieci z gminy Zielonki poznają Gruzję”. Warsztaty zostały przeprowadzone dzięki projektowi Stowarzyszenia Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej „Zachariasz”, który otrzymał dofinansowanie z programu „Przemiany w Regionie” – RITA – „Kierunek: Wschód 2013” organizowanego przez fundację Edukacja dla Demokracji.  Poprowadziła je Pani Irine Shiukashvili, Gruzinka, która jest obecnie mieszkanką gminy Zielonki.

W warsztatach wzięło udział ok. 200 uczniów ze szkół w Korzkwi, Woli Zachariaszowskiej, Bibicach, Zielonkach oraz Owczarach. W większości byli to uczniowie klas szóstych, jednak w kilku przypadkach udział w warsztatach brali również młodsi uczniowie. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, gdzie leży Gruzja, jakie  narodowości ją zamieszkują i jakie wyznania tam się spotyka. Dzieci oglądały zdjęcia z krajobrazów tego kraju, poznały regionalne potrawy i rodzaje tańców gruzińskich. Najbardziej zaskakujący i ciekawy dla uczniów był alfabet gruziński. Jako pamiątkę z warsztatów każdy otrzymał karteczkę ze swoim imieniem napisanym po gruzińsku. Na warsztatach dzieci poznały podstawy języka oraz nauczyły się podstawowych zwrotów po gruzińsku. Bardzo zabawne dla każdego było dowiedzieć się, że „mama” po gruzińsku oznacza tata, natomiast  mama to „deda”. Podczas wszystkich spotkań dzieci były bardzo aktywne i zadawały dużo pytań. Na koniec odbyły się krótkie warsztaty taneczne i pokaz tańca Aczaruli w regionalnym stroju. Uczniowie i nauczyciele byli tak zachwyceni warsztatami, że pytali o następną edycję.
Katarzyna Żak

Zielonki 11zmn

owczaryzmn
 
Wydarzenie jest współfinansowane przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach Programu „Przemiany w Regionie”- RITA Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.”

 

 

                             
RITA logo                   logo zachariasz

 

Close Menu
Skip to content