II miejsce zdobyli uczestnicy zajęć wakacyjnych w Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach wraz z opiekunami w ogólnopolskim konkursie „Jak realizujecie zasady przyjaciół pszczół” w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Gratulujemy sukcesu.
Akademia Przyjaciół Pszczół była jednym z pomysłów na aktywne wakacje. Zajęcia na przełomie lipca i sierpnia skoncentrowane były wokół problemu ratowania pszczół.
Dzieci w ramach zajęć świetlicowych poznawały pszczele zwyczaje, tworzyły kwiaty, budowały kolorowe ule, poznawały zasady zachowania się w obecności pszczół. Zwieńczeniem tych starań była wyprawa do prawdziwej pasieki. 7 sierpnia w gospodarstwie państwa Teodozji i Leonarda Krztoniów w Grębynicach młodzi przyjaciele pszczół mieli okazję posłuchać wielu interesujących szczegółów o zwyczajach pszczelego rodu, zobaczyć starą barć w pniu drzewa, obejrzeć ochronny strój pszczelarza i przyrząd do odymiania pszczół. Dzieci dowiedziały się też jak postępować, żeby pszczoły były zdrowe. W szklanym ulu, specjalnie zbudowanym przez pana Leonarda na to spotkanie, można było zobaczyć jak wygląda pszczoła-matka. Po prezentacji przyszedł czas na degustację miodu.
Opiekunowie realizując pszczelą edukację kładli nacisk na szkody, jakie wywołują nawozy sztuczne. Dzieci uczyły się co robić, by ułatwić życie pszczołom, choćby hodując rośliny miododajne w ogrodach i na balkonach, czy budując gniazdo dla pszczół dziko żyjących. Młodzież udowodniła również talent aktorski – prezentując życie pszczoły w pasiece, która próbuje walczyć o przetrwanie w obecności pestycydów i nawozów sztucznych. Grupa młodsza odegrała natomiast rolę szczęśliwych pszczółek, które żyją w symbiozie z naturą. Oby takich było jak najwięcej.
Udział w konkursie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” dzieci z Centrum Kultury w Zielonkach zainicjowała Katarzyna Żak. – Od razu podchwyciłam propozycję organizatorów konkursu i już w czerwcu wpisaliśmy ten pomysł do wakacyjnych planów, również ze względu na będącą w pobliżu pasiekę państwa Krztoniów, którzy chętnie przyjęli propozycję goszczenia dzieci u siebie – relacjonuje koordynator tegorocznych aktywnych wakacji w CKPiR. Od strony plastycznej projektem zajęła się Małgorzata Tomaszewska.
Lista laureatów i wyróżnionych liczy 33 ośrodki, w tym domy kultury, biblioteki, szkoły i przedszkola. CKPiR wyprzedziło nawet reprezentację miejscowości Pszczółki. Na I miejscu uplasowała się szkoła podstawowa nr 4 z Raciborza, a na III Miejskie Centrum Kultury w Płońsku.
IO
Prezentacja Centrum: kliknij