Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

wartownik

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w grze terenowej pt.„Pocztówki znad granicy” inspirowanej 100-leciem odzyskania niepodległości  w ramach projektu „Zjednoczeni w Niepodległej” realizowanego przez CKPiR w Zielonkach – dotacja z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


Termin – 9.09.2018 r.

Regulamin – do pobrania

Start i meta – Park Wiejski, Zielonki ul. Galicyjska , godz. 15.30
Rozdanie materiałów, odprawa drużyn, wyjaśnienie zasad. Lokalizacja: teren gminy Zielonki
Drużyny będą poruszać się na rowerach. Czas trwania gry  – ok. 3-3,5 h
Zapraszamy do udziału mieszkańców gminy Zielonki w szczególności dzieci i młodzież szkolną z rodzicami i dziadkami.
Jest początek XX wieku. Niedawno, w swej chałupie w niedalekich Węgrzcach zmarł Stanisław Wyspiański. Prezydent Juliusz Leo realizuje projekt „Wielkiego Krakowa”. W Wiedniu Franciszek Józef już od sześciu dekad zasiada na cesarsko-królewskim tronie, a stolica cesarstwa staje się jedną z najważniejszych metropolii Europy. Znacznie mniej spokojnie jest w Sankt Petersburgu: car Mikołaj stłumił rewolucyjny zryw w 1905 roku, ale kolejne wydają się tylko kwestią czasu. Także tutaj, pod Krakowem dziadkowie przekazują wnukom wspomnienie i marzenie o wolnej Polsce. Marzenie, które wydaje się być bardzo blisko spełnienia…
Tereny na północ od Krakowa są przecięte granicą pomiędzy dwoma mocarstwami. Zielonki, Bibice, Batowice czy Korzkiew leżą w zaborze austriackim. Owczary, Januszowice, czy Brzozówka – w rosyjskim. Granica rozdzieliła Polskę: przedzieliła pola, pastwiska, wsie, a we wsiach – rodziny, z których część żyje po jednej, a część – po drugiej stronie granicy.
Cel gry: Drużyny biorące udział w grze wcielają się w rolę rodzin mieszkających po austriackiej stronie granicy. Ich zadaniem jest doprowadzić do przejazdu przez granicę członka ich rodziny, mieszkającego po stronie Kraju Nadwiślańskiego (czyli w zaborze rosyjskim). Stary to już człowiek, schorowany. Cała jego rodzina wymarła, a i on chce zakończyć żywot wśród swoich. Tyle tylko, że oni są tak daleko, jakby na innym kontynencie… Wszystkie drużyny otrzymają nazwy pochodzące od nazwisk rodzin rzeczywiście zamieszkujących ponad 100 lat temu teren dzisiejszej gminy.
Drużyny będą poruszać się na rowerach. Podczas trwającej ok. 3-3,5 h gry muszą odwiedzić siedem miejsc zaznaczonych na mapie. Kolejność odwiedzenia miejsc jest dowolna. W każdym z miejsc muszą wykonać zdjęcie dokumentujące odwiedziny (do pokazania na mecie) oraz wykonać zadanie, które otrzymają na starcie w zamkniętej kopercie. Zadania powinny być wykonane na miejscu, natomiast ocenione zostaną na mecie gry, kiedy drużyny dotrą do celu. Większość zadań będzie „bezobsługowa” tzn. bez interakcji z animatorami. Wyjątkiem będą punkty graniczne – austriacki i rosyjski, w Garlicy Murowanej, gdzie staną budki graniczne „obsługiwane” przez animatorów.
Do gry zostanie wykorzystana współczesna mapa turystyczna gminy Zielonki z zaznaczonymi ścieżkami rowerowymi (w pełnej wersji drukowanej lub skan/wydruk fragmentu, który obejmuje gra) oraz zeskanowane fragmenty historycznych austriackich map, na których będą musieli zaznaczyć dokładną (z precyzją do kilku metrów) lokalizację punktu zadaniowego.

Drużyny: otrzymają mapy i koperty z zadaniami do wykonania, skład drużyn- od 3 do 6 osób, w wyjątkowych przypadkach może być mniej lub więcej.
Punktacja i ocena zadań: Za wykonanie zadań drużyny otrzymają w nagrodę wynagrodzenie pieniężne, wypłacane w austro-węgierskich koronach.  Na mecie okaże się, czy drużyna uzbierała wystarczająco dużo pieniędzy, aby opłacić koszty związane z przyjazdem krewnego (paszport, podróż, ale też łapówki dla rosyjskich i austriackich urzędników).
Program dnia w Parku Wiejskim ul. Galicyjska w Zielonkach
15.30 – odprawa gry terenowej pt. „Pocztówki znad granicy” w ramach projektu „Zjednoczeni w Niepodległej” realizowanego przez CKPiR w Zielonkach – dotacja z Biura Programu Niepodległa.
16.00 – rozpoczęcie XIII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych
19.00 – wspólny koncert zaproszonych orkiestr dętych
19.30 – finał gry terenowej i rozdanie nagród

Do udziału w grze można zgłaszać się mailowo: biuro@archezja.com
www.niepodlegla.gov.pl

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

logo pl niepodległamonochrom czarnylogo ckpir duze    

Skip to content