Skip to main content
Drukuj

powiat1A22 lutego odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród Powiatu Krakowskiego, podczas której nagrodzono pracę i trud sportowców oraz trenerów, a także artystów, którzy wyróżniają się swoim talentem. Wśród nagrodzonych osób z gminy Zielonki znalazły się: Zuzanna Bosak, Julia Bochenek oraz Grupa Kolędnicza Herody z Zielonek.

Grupa Kolędnicza „Herody” z Zielonek otrzymała Nagrodę Powiatu Krakowskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Herody z Zielonek to grupa działająca od 1995 roku pod kierunkiem Wojciecha Karwata działająca przy Centrum Kultury, Promocji i Współpracy w Zielonkach. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach grup kolędniczych. Herody 14 razy zajmowały I miejsca na wojewódzkich przeglądach, zdobyły sześć złotych spinek, siedem srebrnych i jedną brązową na Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej.
Jestem wzruszony i cieszę się, że grupa Herody została doceniona. Bierzemy udział w wielu przeglądach i konkursach, ale najważniejsze dla mnie jest to, że grupa kultywuje tradycje chodzenia, kolędowania po domach – podkreśla Wojciech Karwat, który od 22 lat przewodzi tej utytułowanej grupie kolędniczej.
Nagrodę Powiatu Krakowskiego za znaczące wyniki sportowe otrzymała 8-letnia Julia Bochenek, jedna z najmłodszych laureatek tej nagrody. Jest zawodniczką Integracyjnego Klubu Sportowego „Druga Strona Sportu” w Krakowie, chorą na autyzm, która trenuje pływanie i wspinaczkę. Jest zdobywczynią wielu nagród m.in. I miejsca na XIV Powiatowej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, V miejsca na Ogólnopolskich Zawodach Pływackich „Krakowskie Fale” oraz I miejsca podczas V Integracyjnego Maratonu Pływackiego o Puchar Rektora UEK.
Oprócz pływania, Julka trenuje również od 4 lat wspinaczkę. Przygoda z tą dyscypliną sportu rozpoczęła się od udziału w projekcie sportowym z zajęciami na ściance wspinaczkowej. Ze względu na ogromne chęci Julki i efekty pierwszych zajęć, treningi wspinaczki trwają do dziś. Jula trenuje dwa razy w tygodniu, również z dwoma trenerami w Centrum Wspinaczkowym „Forteca” w Krakowie. W rekordowym czasie pokonuje 8,5 m w górę, na ściankach o różnej skali trudności. Czasami trenerom zdarza się powiedzieć: „Jula biegnij do góry”. Od tego roku rozpocznie swoją przygodę z udziałem w zawodach wspinaczkowych. Jak mówią jej trenerzy, „reprezentuje poziom, do którego nie są w stanie dorównać jej zdrowi rówieśnicy” – mówi Anna Bochenek, mama Julii.
Drugą zawodniczka nagrodzoną za wyjątkowe osiągnięcia sportowe jest Zuzanna Bosak. Od 6 roku życia trenuje gimnastykę sportową w klubie „Wisła” Kraków. Jest wielokrotną medalistką i zwyciężczynią licznych zawodów sportowych. Zdobyła m.in. II miejsce w skokach na ścieżce podczas Grand Prix Polski w Łańcucie oraz złoty medal i tytuł mistrzyni Polski w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Zielonej Górze. Zuzanna gra w warcaby także w tej dziedzinie osiągając sukcesy. Jest m.in. dwukrotną finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
KB

fot. Anna Bochenek, Dawid Roj

powiat3A

powiat2A

Close Menu
Skip to content