Skip to main content
Drukuj

dDSCN1716Prosto z międzynarodowego festiwalu orkiestr w Mszanie Dolnej orkiestra dęta z Korzkwi 15 lipca przyjechała do Zielonek, by zagrać letni, niedzielny koncert pod CIS. Bez żadnych oznak zmęczenia muzycznym maratonem, zaprezentowali utwory muzyki popularnej. Widzom nogi same rwały się do tańca.W składzie orkiestry na co dzień gra 32 muzyków, a kapelmistrzem jest Michał Kwiatkowski. Prowadził również niedzielny koncert przybliżając słuchaczom poszczególne utwory. Rozpoczęli od „Twist and Shout”. W kolejnym utworze “Sex bomb” Toma Jonesa solo na trąbce wykonał Arkadiusz Milczarek. Dowiedzieliśmy się, że utworem, który orkiestra bardzo lubi grać jest I.M.C.A. Posłuchaliśmy również „Soul Bossa Nova” Quincy’ego Jonesa i wiązankę utworów z musicalu „Grease”. Największą furorę zrobił utwór „Rivers of Babilon”, którym zespół bisował na wyraźne życzenie publiczności. Po tanecznym „Sway” przyszedł czas na „Danza Kuduro” z filmu „Szybcy i wściekli” – ta melodia wymagała aranżacji na orkiestrę dętą, której podjął się Michał Kwiatkowski. Blisko godzinny koncert zakończyły wiązanki utworów ze „Skrzypka na dachu”, a po nich mieszanka melodii rockandrollowych.

 – Opowiadał mi ksiądz proboszcz Zbigniew Płachta, jak szukał kapelmistrza: stawiło się kilku kandydatów, z nich pan Michał był najmłodszy – „postawiłem na młodego, daję mu dwa lata” – usłyszałam, a grają już 5 lat. Charakterystyczne dla tej orkiestry jest to, że grają muzykę, którą trudno usłyszeć w wykonaniu orkiestr dętych i to jest bardzo atrakcyjne. Wszędzie za nimi jeździmy – mówi Marta Sadzik, sołtys Januszowic. Panią sołtys urzeka też to, że w orkiestrze grają tak młodzi ludzie. Na każdym koncercie towarzyszą im fani m. in. z Grębynic skąd pochodzi wielu muzyków, dopingował orkiestrantów również radny gminy Zielonki i sołtys Grębynic Adam Duliński.

Młoda orkiestra kontynuuje wspaniałą tradycję. Orkiestrę w Korzkwi założył w 1914 roku Edward Maj, krakowski kompozytor, skrzypek i dyrygent, autor wielu kompozycji, które orkiestry dęte poczytują sobie za honor mieć w repertuarze. Obecnie formacja działa pod patronatem parafii w Korzkwi i we współpracy z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

Na koniec kapelmistrz orkiestry zdał trudny egzamin pamięciowy, przedstawiając wszystkich 25 wykonawców niedzielnego grania w Zielonkach.

Na trzeci letni koncert w Zielonkach przybyli stali bywalcy. Pan Jan Pielka, mieszkaniec Giebułtowa, już trzeci konkurs nagrał na magnetofon na swoje potrzeby. – Mam już 300 kaset z takimi nagraniami – przyznał – prócz orkiestr lubię również słuchać śpiewających na ludowo zespołów, chętnie wybiorę się na dożynki w Pękowicach, tym bardziej, że mam tam rodzinę.

Pani Antonina spędzająca wakacje u córki w Zielonkach, również nie opuściła żadnego z koncertów – Córce najbardziej podobała się orkiestra z Korzkwi, mnie z Zielonek – śmieje się i zapewnia, że nawet w upalną pogodę nie odmówiła sobie przyjścia.

Pani Stefania Wójciak z Zielonek zdążyła posłuchać orkiestry straussowskiej „Obligato” pod Dworkiem Białoprądnickim; wyszła wcześniej, by dojechać na rowerze na koncert korzkiewskiej orkiestry i stwierdziła, że było warto. Zapraszamy zatem do pójścia w jej ślady i zawitania na kolejne koncerty pod CIS w Zielonkach w dwie ostatnie niedziele lipca.

IO


 

dDSCN1661
dDSCN1663
dDSCN1664
dDSCN1666
dDSCN1673
dDSCN1675
dDSCN1677
dDSCN1682
dDSCN1683
dDSCN1684
dDSCN1688
dDSCN1694
dDSCN1695
dDSCN1699

dDSCN1710

dDSCN1712
dDSCN1715
dDSCN1716
dDSCN1718
dDSCN1721-001
dDSCN1728-001

/tr/td

Close Menu
Skip to content