Skip to main content
Drukuj

przeglad1

W kalendarzu zieloneckich imprez Gminny Przegląd Chórów zagościł już na stałe. Po raz trzeci, w tym roku 24 listopada, w Centrum Integracji Społecznej można było zobaczyć i posłuchać ponad 90 muzyków z pięciu zespołów. Była to także okazja do świętowania 10-lecia istnienia grupy śpiewaczej „Bel Canto”.


przeglad2Jako pierwsze wystąpiły Jubilatki. Panie z „Bel Canto” zadebiutowały podczas wieczornicy zorganizowanej z okazji  Święta Niepodległości 11 listopada 2009 roku w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach. Na początku zespołem kierowała Anna Roj, a później Wojciech Karwat. W repertuarze są m.in. pieśni religijne, patriotyczne, ale także wesołe i z humorem takie jak np. piosenka o Zieleńczankach.  Gdy zespół powstawał było w nim 20 osób. Dziś śpiewa 12 pań, ale można do nich dołączyć.
Zapraszamy nowe kandydatki w szeregi naszej grupy. Czasem w naszym zespole jest i bojowo, i bombowo, ale bardzo na scenie występować lubimy – mówiła Leokadia Piątek.
Na przeglądzie zaśpiewali wokaliści ze Składu Kameralnego Zespołu Fermata, który działa przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Dyrygentem jestprzeglad5 Anna Wołczańska, która przygotowała  muzyków do występu i w najbliższym czasie będzie współpracować z grupą. Na niedzielnym koncercie zaśpiewali m.in. „Summertime”, „Alleluja” i „Hold on”. W najbliższym czasie skład kameralny tak jak cały zespół Fermata będzie przygotowywał się do Koncertu Noworocznego, ale w planach składu kameralnego są też występy kolędowe z repertuarem a cappella podczas festiwalu kolęd i pastorałek, a także koncert muzyki pasyjnej i czerwcowy koncert z muzyką rozrywkową.
przeglad7Czerwone muszki, korale i spódnice – to znaki rozpoznawcze chóru Psallite Deo z Bibic. W zeszłym roku muzycy obchodzili 5-lecie swojej działalności. Swój talent szlifują pod okiem dyrygentki Marty Przybyło. Chór powstał w 2013 roku i na początku miał charakter typowo rodzinny, a w repertuarze dominował śpiew sakralny. Z czasem dołączyły do niego nowe osoby, a repertuar został wzbogacony. Na scenie zaprezentowali m.in. „Nieście chwałę mocarze”, „Modlitwa do Bogarodzicy” oraz „The lion sleeps tonight”.
W dużym, ponad 40-osobowym składzie wystąpił  chór Mezzoforte. Zespołem złożonym z uczniów Szkoły Podstawowej w Zielonkach dyryguje Ewa Adamczyk. W ichprzeglad9 repertuarze znalazły się m.in. „Wichry historii”, „Tyle słońca w całym mieście” oraz „Piosenka dobra na wszystko”.
Po raz pierwszy w gminie Zielonki zaprezentowały się panie z  chóru żeńskiego Enigma z gminy Klucze pod batutą Anny Gertner. Zespół działa od roku, a podczas przeglądu  usłyszeliśmy takie utwory jak „O mój rozmarynie”, „Białe róże” i „Rozszumiały się wierzby płaczące”.
Marek Płachta, dyrektor CKPiR, wręczył dyplomy i nagrody za uczestnictwo w przeglądzie dyrygentom wszystkich pięciu zespołów. Z okazji jubileuszu wspólnie zaśpiewano „Sto lat” paniom z „Bel Canto”. Gratulacje w imieniu Bogusława Króla wójta gminy Zielonki przekazał Marek Płachta. Swoje życzenia złożył także Jarosław Raźny radny powiatu krakowskiego.
sołtys sołectwa Zielonki  Władysław Orzechowski dziękował paniom za kultywowanie tradycji stroju krakowskiego, a Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, za współpracę i zaangażowanie, bo panie z „Bel Canto” nie tylko śpiewają, ale biorą także udział w przygotowywaniu wielkanocnych plam, tworzą bukiety maryjne, tradycyjnie drą pierze i wyplatają wieńce dożynkowe.
Cały rok obrzędowy w Zielonkach jest przy waszym mocnym współudziale i za to Wam dziękuję – mówił dyrektor zieloneckiej książnicy.
KB

bel

Close Menu
Skip to content