Skip to main content
Drukuj

fermata112 czerwca w Auditorium Maximum UJ w Krakowie odbył się jubileuszowy koncert Zespołu Fermata, który świętował 15-lecie działalności. Na scenie wystąpiło blisko 80 młodych artystów śpiewających pod batutą Anny Roj, udało im się zapełnić widownię na tysiąc miejsc. Gościnnie wystąpił Marcin Jajkiewicz, aktor i wokalista, znany m.in. z roli Hansa z filmu „Kraina Lodu”. Występ zwieńczyły gratulacje i podziękowania m.in. od wójta gminy Zielonki Bogusława Króla, przewodniczącego Rady Gminy Zielonki Mirosława Golanko oraz Powiatu Krakowskiego reprezentowanego przez Piotra Goraja i Małgorzatę Zięć. Koncert zorganizowało Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach oraz Stowarzyszenie Działalności Artystyczno-Kulturowej Fermata.

Muzycznych emocji nie zabrakło, w repertuarze znalazły się piosenki musicalowe (m.in. „La la Land”, „Grease”), filmowe („Sing”, „Zwierzogród”) oraz polskie przeboje (m.in. Zbigniewa Wodeckiego i Danuty Rinn) wykonane przez solistów i chór z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Muzyków do występów przygotowywała Anna Roj, a grupę młodszą Katarzyna Rogal.
Przez piętnaście lat swojej działalności zespół Fermata występował samodzielnie oraz we współpracy z licznymi orkiestrami, chórami i grupami muzycznymi. Niejednokrotnie towarzyszył gwiazdom polskiej sceny muzycznej takim jak: Zbigniew Wodecki, Mateusz Ziółko, Kuba Jurzyk czy Sylwia Lorens. Tym razem podczas niedzielnego koncertu wystąpił Marcin Jajkiewicz, aktor i wokalista musicalowy, jazzowy i rozrywkowy, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie wciela się w rolę Jeana Valjeana w musicalu „Nędznicy” i Lwa Alexa w musicalu „Madagaskar”.
– Chcę podziękować pani Annie Roj, za to że te diamenty, których na początku było kilkanaście, a dziś jest ich ponad 100, przejęła Pani i pięknie oszlifowała. Dzisiejszy koncert jest dowodem na to jak fantastycznym brylantem jest zespół Fermata – mówił wójt gminy Zielonki Bogusław Król.
A jakie były początki zespołu Fermata? Grupa przyjaciół, śpiewająca wcześniej w parafialnej scholi w Zielonkach, wystąpiła podczas spotkania opłatkowego w Bibicach. Z czasem okazało się, że wspólne muzykowanie jest super i pojawił się pomysł, aby kontynuować śpiewanie na regularnych próbach, które rozpoczęły się w marcu 2007 roku. Początkowo odbywały się w sali konferencyjnej urzędu gminy, potem w pokoju dyrektora CKPiR w Zielonkach. Pierwszy skład zespołu liczył 8 osób, ale już po pierwszych przesłuchaniach nieco się powiększył. Od początku zespół prowadziła Anna Roj, wtedy studentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Dziś zespół liczy ponad 80 członków. Ze względu na duży przedział wiekowy uczestników praca w zespole odbywa się w grupach: MiniFermata, grupy dziecięce, młodzieżowy chór, skład kameralny oraz zespół instrumentalny. Od 2009 roku próby odbywają się w budynku Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach/CKPiR, a od zeszłego roku próby najmłodszej grupy MiniFermaty odbywają się także w Folwarku Kultura w Owczarach, filii Centrum Kultury.
– Dziękuję za pracę, za te wszystkie lata, dzięki którym dziś możemy obserwować kilka pokoleń młodych adeptów, miłośników muzyki, którzy doskonale, jak to było widać podczas koncertu, bawili się na scenie, żyli razem, funkcjonowali. Dziękuję Pani za to, że potrafi Pani połączyć pasje i przekazać profesjonalizm. To widać i jesteśmy z tego dumni – mówił przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko.
– Dziękuję Państwu za to, że jesteście tak licznie, za to że chcecie nas widzieć, słuchać, chcecie z nami być i trzymacie za nas kciuki, pomagacie gdy czasami są jakieś niepowodzenia. Dzięki Wam mamy siłę, żeby stawać się lepszymi. Dajecie nam wiarę w siebie. Dziękujemy za to – mówiła do zebranych Anna Roj, która od 15-lat dyryguje zespołem Fermata.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Krakowskiego. Patronat honorowy objął Wójt Gminy Zielonki Bogusław Król. Patronat medialny sprawowali: Dziennik Polski, Radio Kraków oraz Wiadomości Lokalne Gminy Zielonki. Partnerami wydarzenia były firmy WW Sound&Light Wojciech Kokoszka oraz Firma SZOK Daniel Kostrzewa i Michał Pawluś. Wydarzenie wsparły firmy: Artre, Ogród Niemczewskich, Gospoda Obażarciuch, Pracownia Królewska Dorota Król oraz Studio Urody Agata.
KB
Fot. MKF
Galeria zdjęć z koncertu Fermaty.

Fermata3

fermata5

 

Skip to content