Skip to main content
Drukuj

dozynki1„Dziś dożynki u nas mamy, więc Was wszystkich zapraszamy byście wspólnie dziękowali za to cośmy z pól zebrali” – tak witano gości przybyłych na tegoroczne Gminne Dożynki, które odbyły się 24 sierpnia. Z przepięknymi wieńcami dożynkowymi, w barwnych krakowskich strojach świętowano w Woli Zachariaszowskiej. To były wyjątkowe dożynki. Po raz pierwszy w sobotę, po raz pierwszy na nowej działce sołectwa Wola Zachariaszowska, po raz pierwszy 16 korowodów, w tym po raz pierwszy w historii gminy korowód z Garlicy Duchownej i Folkolove.

Ks. Michał Kowalski, proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Woli Zachariaszowskiej uroczyście poświęcił wieńce dożynkowe, a następnie poprowadził mszę świętą w parafialnym kościele. Starostami dożynkowymi zostali Dorota Malik i Andrzej Pierzchała, przedsiębiorcy z Woli Zachariaszowskiej. Na dożynkach gościli: wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, posłowie na sejm RP: Józef Lassota, Grzegorz Lipiec, Jerzy Meysztowicz, starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka, wójt gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący rady gminy Zielonki Mirosław Golanko, radni powiatu krakowskiego i gminy, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Zielonki.
Chcę podziękować Wam za wasz trud, za wasze poświecenie. Chcę podziękować za to, że dzięki Wam polskie rodziny wspólnie zasiadają do posiłku, że rolnictwo jest ciągle kołem zamachowym gospodarki, a polska żywność jest marką na całym świecie – mówił minister Jarosław Gowin.
Podczas dożynek zaprezentowało się 16 korowodów z 14 sołectw, a każdy występ był gorąco oklaskiwany przez publiczność. Zachwyt budziły też wieńce, które wymagały nie tylko nakładu pracy ale i umiejętności. Były wieńce m.in. w kształcie kosza wypełnionego darami (Brzozówka), anioła ze skrzypcami (Januszowice), w kształcie serca (Zespół Bibiczanie), z figurką św. Floriana (Węgrzce), z dzwonem (Garliczka). Wszystkie wyjątkowe i niepowtarzalne. Każdy z korowodów przekazał wieniec osobie szczególnie dla sołectwa zasłużonej. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się: wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wójt gminy Bogusław Król, przewodniczący rady gminy Zielonki Mirosław Golanko, OSP Węgrzce, państwo Herbowscy z Januszowic,  ks. Kowalski, ks. Mirosław Bieńkowski, państwo Wadowscy z Trojanowic, Sylwester Krawczyk z Bibic, sołtys Dziekanowic Stanisław Czaplak, poprzedni sołtys Brzozówki Adam Chludek, sołtys Bibic Tadeusz Łysek, radny powiatu krakowskiego Jarosław Raźny, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta oraz sołtys Przybysławic Aleksander Tabor.
Wspaniałych i utalentowanych mieszkańców mamy wśród nas, o czym można było się przekonać nie tylko podziwiając dożynkowe wieńce, ale i degustując pyszne potrawy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Wolanie” i oglądając występy wokalne i taneczne.
Dodatkowo Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Węgrzcach zapraszała do swojego warzywno-owocowego stoiska, pracownicy Urzędu Gminy Zielonki informowali o programie wymiany pieców, a także rozdawali sadzonki w zamian za zebrane plastikowe nakrętki i zużyte baterie, z programem edukacji ekologicznej „Termoaktywni”  ciekawie prezentowało się Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach prowadził kampanię edukacyjno-informacyjną poświęconą łamaniu stereotypów i podnoszeniu świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy domowej, a LGD Korona Północnego Krakowa promowała projekt „Spichlerz Koronny” , czyli informowała o nowym znaku produktów dobrej jakości.
Dziękuję za zaangażowanie, za wspaniałe melodie, muzykę i za te arcydzieła w postaci dożynkowych wieńców – mówił wójt gminy Zielonki Bogusław Król podczas wręczania dyplomów.
Organizatorami wydarzenia byli: sołectwo Wola Zachariaszowska wraz ze Stowarzyszeniem „Wolanie” oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.
KB
Fotorelacja z dożynek: cz1, cz2.

dozynki

dozynki5

dozynki11

dozynki12

Close Menu
Skip to content