Skip to main content
Drukuj

Juromania1

Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej w gminie Zielonki trwało dwa dni 17 i 18 września 2022 i zabrało wszystkich w podróż pt. „Poczuj smak historii”. Poczuliśmy ją oglądając piękne księżniczki i damy dworu, dzielnych rycerzy i urokliwy zamek Korzkiew. Odkrywaliśmy Jurę poprzez udział w warsztatach strzelania z łuku, średniowiecznej kaligrafii, pieczenia podpłomyków, warsztatach tanecznych. Widowiskowe były potyczki rycerskie, które zgromadziły miłośników walki i broni artyleryjskiej oraz pokaz sokolniczy, który polegał na prezentacji czterech ptaków drapieżnych połączonych z prelekcją na ich temat.


Od wczesnych godzin trwało zwiedzanie z przewodnikami zamku Korzkiew i miejsc na co dzień niedostępnych dla turysty. Na scenie zaprezentowały się dzieci z klasy III B ze Szkoły Podstawowej w Przybysławicach, które wraz ze swoją wychowawczynią Małgorzatą Kruczek przygotowały przedstawienie pt. „Zabawa w śpiącą królewnę”. Zaśpiewały także panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele z Brzozówki” w nowo uszytych strojach krakowskich, na które otrzymały dofinansowanie z Powiatu Krakowskiego. Po raz pierwszy odbył się Turniej Rycerski w tenisie stołowym i tak I miejsce zdobył Sławomir Kubas, II miejsce zdobył Adam Piestrzyński, a III miejsce zdobył Krzysztof Grabczyński. W nagrodę panowie otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe. Dziękujemy za współpracę w realizacji turnieju Klubowi ping ponga z Przybysławic. Również bezkonkurencyjny jeśli chodzi o atrakcyjność okazał się III Bieg Jurajski dla Rodzin i Dzieci oraz konkurs na najszybszego drwala. Najlepszy czas w cięciu drewna piłą miał Józef Dulak, drugie miejsce otrzymał Mirosław Kowacz, a trzecie – Łukasz Szczepaniec. Szczególne podziękowania za koordynację konkursu kierujemy do Wolfganga Hofera z Przybysławic. Tuż pod murami zamku odbył się plener malarski z udziałem dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia malarskie i rysunku w Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach oraz inscenizacja historyczna pt. „Uprowadzenie narzeczonej rycerza” również z wielkim zaangażowaniem zgromadzonej publiczności. Długa kolejka stała w oczekiwaniu na przejażdżki wozem zaprzęgniętym w dwa konie. Dla niektórych, szczególnie tych pochodzących z miasta, to była wielka gratka jechać w takim wozie. W sobotę odbył się quest „ Z Eleonorą Wodzicką spacer po Korzkwi”, a w Muzeum i Galerii Barwy Ziemi w Przybysławicach odbyły się kreatywne warsztaty pracy z drewnem i gliną, z użyciem prostych narzędzi pracy oraz wspaniały koncert muzyki żydowskiej jidysz hebrajskiego ladino w wykonaniu Urszuli Makosz z zespołem. Niedzielną juromanię zakończył w parku w Korzkwi koncert zespołu Hulajnogi składającego się z krakowskich muzyków oraz nocne zwiedzanie zamku Korzkiew w towarzystwie jego strachów i duchów. Wspaniałą degustację produktów regionalnych oraz przysmaków lokalnej kuchni oraz organizację obsługi gastronomicznej zapewnili Koło Gospodyń Wiejskich „Wolanie” z Woli Zachariaszowskiej i Koło Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele z Brzozówki” za co serdecznie dziękujemy. Imprezie towarzyszył targ rękodzieła i ekożywności i napojów zlokalizowany bezpośrednio pod murami zamku i w parku pod zamkiem Korzkiew. Również odbył się piknik w postaci rekreacyjno-sportowych atrakcji dla rodzin zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach.
Dziękujemy za pomoc w organizacji i dowozu agregatu Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Zielonkach, w udostępnieniu świetlicy Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu Korzkiew, strażakom z OSP Grębynice za kierowanie ruchem podczas Juromanii oraz w szczególny sposób chcemy podziękować Szkolnemu Klubowi Wolontariuszy z Przybysławic oraz opiekunkom Małgorzacie Kruczek i Annie Bełzowskiej za nieocenioną pomoc przy organizacji konkursów i biegu oraz wręczaniu medali.
Projekt pt. „Juromania w gminie Zielonki 2022” realizowany jest przez Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej ZACHARIASZ w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa w 2022 roku pn. „Małopolska Gościnna – III edycja”, we ścisłej współpracy z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Zamkiem Korzkiew, Muzeum Hebla i Galerii Barwy Ziemi oraz Parafii Korzkiew.
Katarzyna Żak

Galeria zdjęć.

Juromania2

 

Skip to content