Skip to main content
Drukuj

21 stycznia w Zielonkach miał miejsce koncert kolęd. Wystąpiła Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata, chór męski Schola Cantorum pod dyrekcją Piotra Szczerby oraz Gminna Orkiestra z Liszek, którą prowadzi Dawid Roj. Zaprezentowały się także solistki Aleksandra Krzyworzeka i Aurelia Roj. Muzyków gościła Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach.

— Zapraszamy państwa na wieczór z muzyką, podczas którego zanurzymy się raz jeszcze w klimat świąt Bożego Narodzenia — mówiła prowadząca wydarzenie Anna Sieńko. — Pierwsze kolędy datuje się na średniowiecze, w tym okresie pieśni świąteczne były zazwyczaj wykonywane w języku ludu — dodawała. — W okresie renesansu i baroku kolędy stały się bardziej popularne i zaczęły ewoluować pod wpływem różnych stylów muzycznych — dodawał współprowadzący wydarzenie Jan Bujak. Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu wszystkich artystów zgromadzeni goście mogli usłyszeć pierwsze aranżacje. Każdy z utworów był poprzedzony wprowadzeniem kontekstu historycznego i okoliczności, w jakich powstał. Prowadzący przybliżali sylwetki twórców tekstu i muzyki. Zaprezentowano m.in. „O Gwiazdo Betlejemska”, „Lulajże Jezuniu”, „Jakieś światło nad Betlejem”, czy „Bóg się rodzi”.

Koncert zgromadził sporą publiczność, która szczelnie wypełniła nie tylko nawę główną, lecz także chór kościoła. Po wszystkich wykonaniach błogosławieństwa zebranym udzielił ksiądz proboszcz Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach Tadeusz Kozak.

TN

Poniżej publikujemy zdjęcia z występu.

Close Menu
Skip to content