Skip to main content
Drukuj

Juromania 2023 za nami. Przez trzy dni rekonstruktorzy i wystawcy przenosili nas do średniowiecznego królestwa pełnego rycerzy, dam dworu, zamków i warowni. Jak co roku święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej miało miejsce w wielu lokalizacjach jednocześnie. Tym razem miłośnicy tego pięknego regionu spotykali się m.in. w Krakowie, Częstochowie, Olkuszu i Zawierciu, a także przy zamkach w Ogrodzieńcu, Olsztynie, Smoleniu, Rabsztynie, Rudnie, czy Korzkwi.

W gminie Zielonki wydarzenie zostało zorganizowane z udziałem Stowarzyszenia Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach oraz gminy Zielonki. Na odwiedzających czekały pokazy walki bronią białą, zwiedzanie zamku, warsztaty strzelania z łuku, gotowanie wedle historycznych przepisów, czy prelekcja sokolnika. Przeprowadzony został także konkurs na najszybszego drwala, podczas którego uczestnicy ścigali się w przecinaniu drewnianej kłody. W kategorii dorosłych triumfował Jakub Mozgara, a wśród dzieci najszybsze były Anita Gajoch i Hania Lasek. Zorganizowano też IV Jurajski Bieg dla Dzieci i Rodzin, gdzie uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia się na specjalnie wyznaczonej trasie biegowej oraz plener malarski „Tajemniczy Zamek – Tajemniczy Pejzaż”, podczas którego każdy zmógł spróbować swoich sił w malowaniu i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy artysta. Zgromadzonym widzom zaprezentowane zostały fragmenty Wesela Krakowskiego z Bibic, które wykonali weselnicy z zespołu regionalnego Bibiczanie wraz z członkami zespołu Folklove. Później na scenie wystapili Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic, a wśród wystawców nie zabrakło kół z naszej gminy. Stoisko zaprezentował również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Swoje stanowiska miało między innymi KGW z Brzozówki, Korzkwi i Woli Zachariaszowskiej. Na stołach królowały domowe i regionalne potrawy oraz ekologiczne przetwory. Można było się również posilić w Ośrodku Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji OKWiR ZHP w Korzkwi.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy walk rycerskich, podczas których rycerze mierzyli się ze sobą, używając prawdziwych mieczy, tarcz i zbroi. Potężną grupę widzów zgromadziły też pokazy sokolnicze. — Spośród ptaków posiadam od kruka przez kilkanaście gatunków sów, po sokoły, jastrzębie aż po orły. Tutaj na rękawicy mamy przedstawiciela orła stepowego. Pierwsza kwestia, która powinna rzucić wam się w oczy, to ta, że przebrałem rękawice. Nie bez powodu. Uścisk w tych łapach jest kolosalny — mówił podczas swojej prelekcji sokolnik.

Po pokazach i przedstawieniach przyszedł czas na zabawną inscenizację rycerską, podczas której każdy mógł włączyć się do szturmu na zamek. Na głównej scenie wystąpiła natomiast Maja Sum, a wydarzenie zakończyło się nocnym spacerem po zamku w towarzystwie duchów i zjaw. Wydarzenia związane z Juromanią 2023 w gminie Zielonki miały miejsce jeszcze w innych lokalizacjach.

Warto wspomnieć o II Rycerskim Turnieju Tenisa Stołowego, który odbył się Zakątku Kultury w Korzkwi, gdzie miały też miejsce prelekcje dotyczące ziół i Quest „Z Eleonorą Wodzicką spacer po Korzkwi”. W Muzeum Hebla i Galerii Barwy Ziemi odbyły się natomiast warsztaty „Glina i drewno”. — To kontakt z pierwotnym materiałem, czyli po prostu ziemią, po której chodzimy, której się nie przyglądamy na co dzień, a tutaj możemy jej dotknąć. Tylko woda i glina. Mamy różne formy i pokazujemy, jak można się dobrze bawić — mówiła Jolanta Hofer z Muzeum Hebla.

Organizatorzy dziękują Zamkowi Korzkiew, Muzeum Hebla, OSP Grębynice za kierowanie ruchem, PUK Zielonki za dostarczenie agregatów, wolontariuszom ze Szkolnego Klubu Wolontariatu „Pomagamy”, którzy wraz z Małgorzatą Kruczek i Anną Bełzowską przez dwa dni pomagali w organizacji tego wydarzenia oraz nieformalnemu klubowi tenisa stołowego w Korzkwi, który zorganizował turniej ping-ponga oraz wszystkim artystom, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu.

TN

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Close Menu
Skip to content